18 Şubat 2020 Salı 03:05
 

MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ VE BARIŞ SÜRECİ

09 Aralık 2013 Pazartesi 12:30

 5-6 Aralık2013 günlerinde, Batmanda düzenlenen “25.Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması” toplantısında Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti olarak, Cemiyet Başkanı Cemil Aydoğan ile birlikte katıldım.

        Toplantı yoğun geçti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı, TRT Genel Müdürü, Anadolu Ajansı Genel Müdürü, RTÜK Başkanı, Bakın Yayın Enformasyon Genel Müdürü, konuşmacı olarak bu toplantıya katıldılar. Ayrıca, çevre illerin yerel basın mensubu olarak da yaklaşık 300 kişi misafirdi bu toplantıya.

         Batman Valisi ev sahibi olarak açılış konuşmasını yaptı. Batmanın kısa bir süre önce il olmasına rağmen hızla geliştiğini, alt yapı çalışmaları, sosyo ekonomik, sağlık, eğitim vs. bir çok konuda büyük hızla gelişmeler kaydettiğini söyledi.

       Katılımcılar; savaş ortamının bölgeyi çok olumsuz etkilendiğini, Barış sürecinin ise olumlu  etkilerini anlattılar.

        Ancak, kendi adıma söylüyorum, asıl konumuz ÇÖZÜM SÜRECİ VE YEREL MEDYA olmasına rağmen, yukarıda isimleri zikredilen konuşmacılar, barış sürecinden çok kendi kurumlarının icraatlarını anlattılar.

     3.ncü oturumun konuşmacıları arasında Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Sayın Cemil Aydoğa da vardı.

      Cemil bey, barış sürecinin önemine vurgu yaptı ve barış sürecinin aşamalarını toplantıda uzun uzun izah etti. Barış sürecine yaptığı katkılarını anlatan Cemil Bey  katılımcılar tarafından büyük beğeni kazandı ve uzun uzun alkışlandı. Oturum sonrası ise, katılımcılar Cemil beyi tebrik ederek yaptığı çalışmalarından dolayı başarılar dilediler.
     
        Çalıştayın ikinci gününde ise, Word Cafe Tekniği ile çözüm Sürecindeki Yerel Medya çalışmasına yapıldı. Bu çalıştaya
 Cemiyet başkanı Sayın Cemil Aydoğan ve Cemiyet üyesi olarak bende (Musa Öztürk) katıldım.

        Bu çalışmada, hemen hemen ortak görüş şu oldu, genelde barış sürecinin bölgede olumlu karşılandığını, ancak bu süre zarfında atılan adımların yetersiz olduğunu, Hükümetten Kürt  sorununun çözümü için daha somut adımlar atılmasını, yerel medya olarak da sürece  olumlu destek verdiklerini ve bu katkılarının devam edeceği görüşü ağırlık bastı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu