24 Mart 2019 Pazar 12:03
 

HABERLERDE GÜZEL ŞEYLER DUYMAK İSTİYORUZ, AMA…..!

14 Kasım 2013 Perşembe 16:18

Akşam iş yorgunluğuyla eve gittiğimde, en çok merak ettiğim şey yemekten sonra, tv.de haberleri izlemektir. Bunun içinde 2.sınıfa giden küçük kızımdan tv. kumandasını alabilirsem tabii. (kendisi çizgi filmlere bayılıyor, her küçük çocuk gibi).

 

Geçen hafta sonu Mardin’de faaliyette olan bir Derneğin “barışın dili” konulu sohbetine katıldım. Konuşmacı Sedat Yurttaş’tı. Barış süreci hususunda seviyeli ve hiçbir tarafı incitmeyen bir konuşma yaptı ve sonunda da soru-cevap bölümünde de aynı hassasiyeti muhafaza etti. Çok istifade ettiğimi söyleyebilirim.

 

Ancak, basında çıkan haberlere baktığımızda bu olumlu hassasiyeti ve hoş görüyü görmek istiyorum, ama maalesef bunu görmek mümkün değil.

 

Birkaç gün içindeki  tv. haber başlıklarından birkaç örnek ;

 

-Türkiye’de 2013 yılının ilk 9 ayındaki hak ihlalleri;  7246 adet,

-Tutuklu gazetecilerin davasına devam edildi,

-Şırnak, Hakkari’deki ev baskınlarına 9 ve  12 kişi göz altına alındı,

-20 yıl önce 16 kişinin cinayeti ile ilgili iddianame hazırlandı, iddianamenin  Bir  Numaralı şüphecisi, dönemin  ……...Md. gösteriliyormuş,

-Mersin’de iki çocuk duvara yazı yazdıkları için 6’şar yıl hapis istemiyle dava açılmış,

-Gezi parkındaki eylemde gözünü kaybeden dahil 4 kişi mahkemeye sevk edildi,

- Ve bu günkü bir Ulasal Gazetenin haber sitesi Ana başlığı; DEV SEVKİYAT (yani ceza evlerindeki mahpusların başka yerlere nakli ile ilgili).

 

Evet bu tür haber ve başlıkları çoğaltmak mümkün ve herkesin malumu.

 

Barışın dili ve meydana gelen olaylar arasında maalesef bir uyum göremiyoruz. Umarız yetkililer ve tüm taraflar bu güzel barış ortamının devamına özen gösterirler.

 

30 yıldır hasret kaldığımız bu güzel ortamın,  tarafların ortak paydada anlaşmalarını diliyor ve bu güzel ortamın devam etmesini temenni ediyoruz.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu