24 Mart 2019 Pazar 11:59
 

BARIŞ SÜRECİ BOZULUYOR MU ?

12 Haziran 2014 Perşembe 12:19

       2013 Yılı başından beri güvenlik güçleri ve PKK arasında karşılıklısilahlar sustu. Oslo görüşmeleri tartışmalı bir şekilde kamu oyunda yerini aldı. Her şeye rağmen silahlarınsusmasıyla ülke rahat bir nefes aldı ve Barış Süreci (veya Çözüm Süreci) başladı.

 

     Yıllardan beri belgemizdeki olaylar yerini bir sükunete bıraktı.Yetkililerin açıkladığına göre 30 yıla yakın güvenlik amaçlı harcanan para 100milyar dolar’larla ifade edildi. Eğer bu paralar bölge kalkınmasına harcansaydıinsanların refah seviyesinde önemli gelişmeler olacak, bölgenin fakirlik talihiyenileceği söyleniyordu.

 

      Ancak, bir buçuk yıldır silahların susmasına rağmen, Bölgede ekonomik,Eğitim, sağlık ve siyasal anlamda ciddi bir gelişme ve yatırım yapıldığınısöylemek olanaksızdır.

 

      Son günlerde, zaman zaman meydana gelen olaylar, yol kapatmalar, karakolyapımında kullanılan araçların yakılması, çalışanların kaçırılması gibiolaylar, ister istemez  “Barış Süreci(Çözüm Süreci) sona mı eriyor” sorusunu akıllara getiriyor.

 

     Gerek İktidardaki Ak parti hükümeti ve gerekse PKK (veya Kürtcephesi)  hem olumlu-güvenli hem deolumsuz-güvensiz bir yaklaşımla olaya bakmaktadır.

 

      Ak Parti (mevcut hükümet) Olaya Olumlu-güvenli bakmaktadır. Çünkü barışsüreci ülkeye bir huzur getirdi. Doğu ve batı insanının tümünü memnun etti.Nitekim son seçimlerde Ak partinin aldığı oylar Türk-Kürt halklarınınmemnuniyetini sağladığı ortadadır. Bu huzur ortamıyla Ağustos 2014’de yapılacakCumhurbaşkanlığı Seçimi ve 2015 yılında yapılacak Milet vekili seçimleribakımından Ak parti’yi avantajlı konuma getirecektir.

 

      Mevcut Hükümetin olaya Olumsuz-güvensiz bakışı ise, PKK, Kandil ve BDPsiyasetine güvenmemektedir. Nitekim bu süreçte, kalekol-karakol’ların yapımınındevam etmesi, zaman zaman askeri hareketlilik, Kürt tarafının bazı isteklerinAnayasal güvence altına alınmaması vs. gibi taleplerin yerine getirmemesi (veyasiyasal çekincelerle yerine getirememesi), Olaya olumsuz-güvensiz  bakışının açık göstergesidir.

 

      Olaya Kürt (BDP-Kandil) cephesinden bakacak olursak, Olumlu-güvenliyanı, halen İmralı adasında tutuklu bunan Abdullah Öcalan, mevcut hükümetinolaylara bakış açısını, diğer 30 yıllık geçmiş hükümetlerden daha samimibulmakta, tutuklu olması nedeniyle başkaca daha fazla bir şansının olamayacağını,bu süreçle şartların daha iyileştirilmesi halinde  barışa daha büyük katkı sağlayacağı, Kürthalkının demokratik haklarının verilmesinde mutlaka barış sürecinin devamınınyararlı olacağı düşünülmektedir.

 

      Olumsuz-güvensiz yaklaşımı ise, mevcut hükümet Kürt hareketini pasifizeetme korkusu, bu süreçte yasal düzenlemelerin yapılmaması veya yetersiz olması,kültürel hakların güvence altına alınamaması, askeri hareketlilik,karakol-kalekol yapımlarına devam edilmesi gibi nedenler, Kandil ve PKK’yiciddi endişelendirmekte ve mevcut silahlı gerillalarını tasfiyesineyanaşmamakta, hatta gücünü arttırmak için zaman zaman eleman temini yolunagidildiği, basından çıkan haberlerde görmekteyiz.

 

      İşte bu olumlu-güvenli ve olumsuz-güvensiz yaklaşımları bir araya getirdiğimizde,Barış Sürecinin (Çözüm Süreci)’nin devam edeceğini, ama zaman zaman bazısancıların olabileceğini söyleyebiliriz.

 

      Umarız bu sancılar aşılacak, Barış Süreci (çözüm süreci) daha sağlamtemellere oturtularak,  Kürt sorunu nihaibir çözüme kavuşacaktır.

Musa Öztürk

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu