22 Mayıs 2019 Çarşamba 04:31
 

DEVLET'TE VE ONUN SİYASİ BİRİMLERİNDE İKİ HUSUS ÇOK ÖNEMLİDİR

21 Eylül 2015 Pazartesi 15:42

Devlet'te ve onun siyasi birimlerinde, iki şey önemlidir.
1. Söz vermek , 2. O sözün arkasında durup hayata geçirmek.
Bugün söğler , yarın sözünüzün arkasında durmaz iseniz , o devletin şirazesi bozulur itibarı zayıflar.
Bu nedenle , iç ve dış politikalar'da birşeyler açıklamadan önce çok dikkatli olunmalı , derinlemesine analizler yapılarak adımlar atılmalıdır.
Devletler'in güvenilir olması , saygınlığı ve itibarı artırdığı gibi, onların ekonomik kalkınmasını'da direk olarak etkiler.

Türkiye ne yazık'ki , bir çok uluslararası sözleşmelerin altına imza atıp , daha sonra sahiplenmediği gibi , kendi içinde hayati meselelerede böyle yaklaşarak , dışarda olduğu gibi kendi içinde'de itibar çöküntüsü yaşamaktadır.

Yaklaşık kırk yıldır devam eden savaşta, başta hukuk hiçe sayılarak , insan hakları korunmamış, halkın devlete karşı olan güveni zedelenmiş hatta yok edilmiştir.
Bugün hala özellikle HDP'nin ısrarla direnerek öneride bulunduğu, iki taraflı tahkim edilmiş ateşkes önerisi , KCK tarafından uygun görülürken , devlet tarafından duyulmamazlıktan gelinerek adeta 
elinin tersi ile itilmektedir.

KCK yapmış olduğu son açıklamasında , sn. Öcalan'ın baş müzakereci olduğu bir gözlem heyetiyle ' yapılacak görüşmeleri kabul edeceğinin altını çizerek açıklamıştır.
Kaldı'ki devletin kendisi bizzat .
Sn. Öcalan'ın baş müzakereci olabileceğini , görüşmelerin başlatılmasını kamuoyuyla defaaten paylaşmış, çeşitli heyetlerlede , zaman zaman bu görüşmeler yapılmıştır.

Şimdi sudan bahanelerle , bu görüşmelerin önünün kesilmesi , birkaç oy uğruna heba edilmesi ,
tekrar oluk , oluk kan'ın akıtılması tarihi bir yanılgı hatta tarihi bir cinayettir.
Üçüncüsü yapılan bayrak mitinklerindeki söylemlere baktığımızda , devlet savaş mantığını ısrarla devam ettirmekten yana.

 C.Başkanı  " Sonuna kadar devam, 
İnlerine kadar gidip bitireceğiz " diyor.

Halbuki daha bir hafta önce, Başbakan partilerinin eski ayarlarına geri döneceğini açıklamış , yüreklere bir nebze'de olsa su serpmişti.
Görünen o ki,  C.Başkanı bu açıklamayı kabul etmemiş , savaşa devam demiştir.
Bu mantıkla , hiçbirşeyi bitiremiyeceği gibi , emin olun'ki , devlet en kısa süre içerisinde bugüne kadar olan bütün kazanımlarını , hatta halkının devletine olan bağlılığınıda kaybedecektir.
Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacaktır.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu