21 Mart 2019 Perşembe 04:36
 

YEREL SEÇİM VE HALK

13 Kasım 2013 Çarşamba 15:21

2014 Mart yerel seçim sürecinin başlaması ve siyasal partilerin seçim takvimlerini belirlemeleriyle birlikte belediye başkanı ve Meclis üye aday adayları pazara çıkmaya başladılar.

 

22.Partinin yerel seçime girebileceği Türkiye genelinde seçime katılacak dört parti gözüküyor. Ak Parti, CHP, MHP ve BDP.Buda Türkiye demokrasisi açısında eksi durum.

 

Güneydoğu ve ilimize gelince sadece Adalet ve kalkınma Partisi İle Barış ve Demokrasi partisi dışında başka siyasi partilerin seçime girip kazanma şansları olmaması Demokrasi ve irade açısından vahim bir durum.

 

Bölgede Banko olan her iki partide bu durumdan memnun gözüküyor. Nasılsa her iki Partinin oyları küçük değişkenlikler kaideyi bozmamakla bir süre daha sabit gibi gözükse de siyasetin sürprizlerini unutmamak gerek.

 

Mardin’in Büyük şehir olmasıyla önümüzdeki yerel seçimde büyük şehir belediye Başkanlığını almak her iki parti için çok önemlidir. Ak Parti merkezi iktidar gücünü BDP’de Yerel iktidar gücünü seçim yatırımı olarak dolaylı yollardan sonuna kadar kullanacaktır.

 

Derin Devlet veya diğer adı Ergenekon bölgede etkili olduğu 1990’lı yılların ortalarından bu yana Çözüm sürecinde  veya bölgesel sosyal yada siyasi olumsuz her hangi bir gelişme yaşanmazsa vatandaşlar  ilk kez bölgede tehditsiz ve baskısız bir seçim yaşayacak.

 

Bölge insanları iki parti dışında Başka partilere, adaylara şans,yol vermemesi  siyaseten sahip çıkmaması, Demokrasi anlayışıyla  bağdaşmadığı gibi ufkumuzun açılmadığı ve baskılara hala boyun eğdiğimizin somut göstergesidir.

 

Bölgenin siyasi pastasını paylaşan her iki partimizde bu durumdan mutlu gözüküyor.

 

Bundan Önceki seçimlerde her iki partimiz aday belirlerken seçmenler arasında şu kanı ve şartlandırmışlık hakimdi. Biri taş diğeri ceketini aday gösterse seçimi kesin alır denilirdi.

 

Bölgede STK Temsilciliği yapan bir kişi olarak son zamanlarda halktan edindiğim izlenim siyasi partilerin gücünden çok bu yerel seçimde  adayların Kapasite, Nitelik, Bilgi, Birikim, Beceri, Yaratıcılık, Cesaret, Kararlılık, Toplumda duyarlılık, Öncülük vasfı, Allah korkusu olan, Şehrin sorunlarından haberdar olan, ekip çalışması yapabilen ve dürüst bir geçmişe sahip adaylar bu seçimde etkili olacağı kanaatindeyim.

 

Artık kimse halkımızı kandırmasın bu Ülkede siyaset yapan partilerin hepsi bizimdir.

Yeter ki adaylarımız bizden olsun, İthal demokratlara, Burjuvazi sosyetelerine, Sahte ve sanalda popüler olmuş ve boş konuşan artistlik pozlar veren küçük beyinli adaylarla kandırılmayalım artık.

Siyasi vesayetçi  ve dayatmacı güçlere karşı onurla  siyasi  iradenin Taşlara ve ceketlere  tutsak olmadığını halkımız demokratik cesaretle tepkisini ortaya koymalı.

 

Korkaklar Işık ve aydınlığa kavuşmazlar. 

(Kürd atasözü derki Dest hılanin fereca Xéreyı)

Unutmamalıyız insanlar hak ettikleri şekilde yönetilirler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu