21 Şubat 2019 Perşembe 07:07
 

SOSYAL SORUMLULUK

18 Ocak 2012 Çarşamba 18:09

Sosyal sorumluluk denilince ilk akla gelen kuruluşlar, sivil toplum örgütleridir. Ülkemizde özellikle Avrupa Birliği ile yeni bir ivme kazanan sivil toplum kuruluşları bugün toplumsal ihtiyaçların tespit edilmesi, bu sorunlara çözümler üretilmesi, projelendirilmesi bağlamında kayda değer birçok fonksiyonu üstlenmiş durumdadır. Demokratik olduğunu ileri süren hiçbir rejim günümüzde sivil toplumu dışlayarak, bir yere varamaz. Gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin demokrasileri artık Sivil Toplum Kuruluşlarının gücüyle ve etkinliğiyle ölçülmektedir. Her STK üyesinin kişisel özelliklerinin ve yeteneklerinin gönüllü olarak birleşmesi durumunda, ortaya çok büyük işleri başarmaya yetecek bir güç, enerji ve sinerji doğar. Sivil Toplum örgütleri denilince, ne yazık ki hala birçoğumuz bu kurumların fonksiyonlarını, etkilerinin, yetkilerinin ve misyonlarının farkında değiliz.
Demokratik sistemin temel unsurları olan gerçek STK Derneklerdir. 2011 yılı Aralık ayı itibarıyla Kızıltepe ilçemizin dernek sayısı 68 adettir.
Gerçek STK olan derneklerimizin çoğu ne yazıktır ki kurucuları ve birçok üyeleri sosyal sorumluluklarının bilincinden uzak, başka amaçlar için dernek kurmaktadırlar. Üzülerek söylüyorum gerçek amaçları dışında kurulan derneklerin çoğu ya bağış, aidat toplamak için yada lokal açmak veya sosyal destek programı gibi vs. yerlerden maddi çıkar sağlamak amaçları olduğu için kısa süre sonra ya kapanmakta veya tabela derneği olarak pasif durumda kalmaktadırlar.
Oysa yukarıda anlattığım gibi dernekler STK lar sosyal sorumluluklarını bilen kurumlar olmalıdırlar. İlçemiz Mezopotamya olarak bilinen tarihte dünyaya medeniyet ve kültürel alanda örnek bir coğrafyanın merkezinde yer almaktadır.
Tarihi böylesine kadim olan bir bölgenin merkezi KIZILTEPE’ nin bu günkü hali tarihine yakışmıyor.
Bu günde az da olsa etkisi devam eden feodalite sistem devam etmektedir,
Bilgi ve teknolojinin hızla dünyaya yayıldığı yirmi birinci yüzyılda feodalizmin, para babalarının, toprak ağalarının, salâvatçıların ve boş slogancıların etkisinden kurtulmalıyız.
Bunun için öncelikle iradeli ve aileden sonra gelen toplumun bilinçli sosyal örgütleri çıkar amaçsız olanlar birleşmeli, güç birliği yapmalıdırlar, diyerek geçen yıl Kızıltepe STK. Platformunu kurduk.
Sosyal sorumluluk sahibi ve toplumsal düşüncede olan tüm derneklere çağrıda bulunduk. İlk toplantı 12, ikinci toplantı 25, üçüncü toplantı 35 sayısıyla platformumuzun kuruluşunu ilan ettik. Bu günkü sayımız 41 adettir. Kuruluşumuzdan bu yana yapmış olduğumuz faaliyetlerimizi basınımızın destek ve yardımıyla halkımızla paylaştık. Şu an çalışmaları hızlı bir şekilde devam eden dar gelirli Kızıltepeli üniversite öğrencilerimize burs sağlamaktır.
Bu projemizin amacı öğrencilerimize maddi olarak yardımcı olmanın ötesinde insanlarımızın toplumsal duyarlılıklarını ve platform üyelerimiz için bir testtir.
Bu konuyu biraz açmak istiyorum platformlar gönüllülük esasına göre kurulan sosyal bileşenlerin bir araya geldiği halk hareketidir. Bu projemize maddi veya manevi yönde emek vermeyen sorumluluk taşımayan derneklerin platformun gelecekteki taşıyıcıları olmazlar.
Kızıltepe ‘li olup ta her fırsatta kendilerini öne çıkaranlar, her seçim döneminde bol vaatlerde bulunanlar, binlerce dönüm arazi sahibiyim, fabrika sahibiyim, petrol sahibiyim, binaların sahibiyim, unvan sahibi bir aile mensubuyum, deyip her seçim arifesinde ortaya çıkıp kravatlarını bağlayıp, ANAKARA’NIN yolunu tutup, milletvekili adaylığını alabilmek için, şimdiki parayla milyon, eski parayla trilyon para dökenler, makam ve mevki sahibi şahsiyetlere gösteriş olsun diye yüz bin liralık sofraları kuranları, bu projemiz sayesinde hayırlı işlerde ne kadar cömert olduklarını, geleceğimiz olan öğrencilerimize karşı ne kadar duyarlı olduklarını tanıyıp, yaptıkları katkıyı halkımızla paylaşacağız. Bağış toplama işi bittikten sonra tören düzenlenip, maddi ve manevi destek katkı sunan yardımseverin isimlerini halkımızla paylaşıp teşekkür edeceğiz, Cebinde 10 lirası olup 5 lirasını bağışlayan gönlü zengin olanı da ve trilyonluk olup ta şimdi ortağım burada değil kasa anahtarı evde unuttum sonra bakarız diyen akrepli ceplerin sahiplerini halkımıza tanıtacağız.STK.platformu çıkarsız gerçek halk bileşenleridir, kimseden çekinmez, korkmaz.Belirli bir rakamın üzerindeki bağışlara plaket verilecektir. Hedefimiz, beklediğimiz duyarlılık ilgili kurumlar ve Kızıltepe halkı tarafından gösterilirse burs dağıtma işini kalıcı hale getirmektir. Gençlerimize sahip çıkarsak, geleceğimize sahip çıkmış oluruz. Bağış toplama Türkiye çapında olduğundan, parayı temin etmemizde sorun yok ama hemşerilerimizin ne kadar paylaşımcı olduklarını tanımak ve tanıtmak isteriz.
Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize karşı duyarsız olanlar, yerel seçimlerde ve milletvekilli seçimlerinde STK Platformumuzdan destek beklemesinler. 
 M. Şerif ÖTER   Kızıltepe STK Platformu Sözcüsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu