21 Mart 2019 Perşembe 04:35
 

SİYASİ PARTİLER HALKIN GÖRÜŞÜNÜ DİKKATE ALIP SAYGI GÖSTERSE;

01 Ekim 2015 Perşembe 12:51

 

     

 “Nasıl olsa bizim partilidir, kimilisteye koysak halk ona oy verir" anlayışını yıkmamız gerekmiyor mu? Adıüzerinde milletin vekili, temsilcisidir. Halkın seçme hakkı olduğu gibi,kendisini temsil edecek adayı belirlemesi gerekmiyor mu? Halk siyasi partilerindayatma sonucu belirledikleri adayları seçmek zorunda değildir. Ama ne yazıkki  Seçim barajı, nedeniyle yumuşaksiyasi şantajlarla halk çaresiz bırakılıyor. Gerçekten seçileceği bölgeyi iyibilen, halkın sorunlarıyla birebir ilgilenecek adaylar gösterildiğinde, o bölgehem kalkınacak, hem de sorunları çözülecektir. Partilerin, halka rağmenmerkezden, tepeden Bürokrat ataması yapar gibi aday belirme yönteminden kesinliklevazgeçmesi gerekir. Siyasi partiler aday belirlemede halkın demokratiktercihini dikkate almalıdırlar.

Türkiyegenelinde 7 Haziran seçimlerinde halkın partilere tepkisi sandığa yansımıştır.Özellikle Doğu ve Güneydoğudaki, sosyo-ekonomik yapısını, halkınbeklentilerini, toplumun yaşam biçimini ne kadar benimsediği meçhul kişileriaday olarak göstermek, memlekete ve partilere sadece kaybettirir.

Partilerin,aday seçimlerinde yaptıkları yanlışlıkları dile getirmek ilk başta sivil toplumörgütlerin görevidir. Son üç dönemdir güneydoğu bölgemizde seçim yarışıağırlıklı iki siyasi parti arasında geçiyor. Bu durum söz konusu her ikipartinin kendilerini vazgeçilmez ve bölgenin tek siyasi sahipleri olarakgörüyor olmalıdır ki Milletvekili aday belirlemelerde adet yerini bulsun diyesembolik olarak halka soruyorlar.  Fakatkarar alma sürecinde halkın beklenti ve görüşünü dikkate almadıkları ortadadır.Her iki partinin bu dayatmacı ve ağalık tavrı halkın demokratik özgürlüğünesaygısızlıktır. Halkın geleceğini ipotek etmeyi hiçbir parti kendisinde hakolarak görmemelidir.

7 Haziranseçimlerinden bu güne kadar, yaşanan şiddet olayları ve siyasi belirsizlikleryüzünden, ekonomi neredeyse durdu. Yaşanan olaylar sonucu yaşamını yitireninsanlar, maddi ve manevi kayıplar artık dayanılmayacak hale geldi. Doğuda veGüneydoğuda yaşanan şiddet olayları, halkta büyük bir burukluk ve kırgınlıkyaratıyor. Normal vatandaşın yaşamını kâbusa çeviren olayların içindeyiz. Bazıyerler yaşanamaz ve çatışma hurdalıklarına dönmüş durumda. Güpegündüzinsanların araçları gasp ediliyor. Küçücük masum çocuklar roketlerle,bombalarla paramparça oluyor. Haftalarca sokağa çıkma yasakları uygulanıyor.Tüm bu yaşananların sorumlusu olarak halk siyaset kurumunu görüyor.

Siyasipartileri ve siyasetçileri eleştirirken bireysel (Rant)çıkar, ideolojik yaklaşımve baskıya boyun eğen bölge halkın çoğunluğu yaşanan bu acı,trajedi veolumsuzluklarda büyük pay sahibidir.      

        

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu