21 Şubat 2019 Perşembe 06:59
 

ÖLDÜKTEN SONRA KÖTÜ ANILARDA YAŞAMAK!

11 Mayıs 2015 Pazartesi 11:10

Kenan Evrendeyince, aklımıza askeri darbe, idamlar, faili meçhuller, sürgünler, cezaevleri,80 darbe Anayasası, hiç unutulmayan sözlerinden biride “Asmayalım besleyelimmi?”

1980 darbesiinsanların demokratik haklarını ellerinden aldı ve hatta darbe sonrası birçokmasum kişinin ölümüne yol açtı. 1980 darbesi sonrasında Kenan Evren’in “Birsağdan astık bir solda denge olsun diye” Sözü bu darbeden sonra yaşanan infazlarınen açık itirafı olmuştur.

O döneminbıraktığı yaralar, üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen, hala tam olarakkapanmamıştır. Darbeler, Türkiye’yi daima geriye götürmüş, insan hak veözgürlükleri yok denecek seviyeye inmiştir. Köyler boşaltılmış, insanlar göçezorlanmıştır. Maddi ve manevi büyük kayıplarımız olmuştur. Akabinde gelensıkıyönetim insanları canından bezdirmiş, yaşam hakkını gasp etmiştir. Buolaylardan bizim yaşadığımız bölge ve Doğu Anadolu bölgesi en çok etkilenerek,büyük yaralar almıştır.

Darbeoluncaya kadar geçen süreyi ayrı incelemek gerekiyor.  Darbe öncesi ciddi ekonomik çöküş, güvenliksorunu olmuştu.  Üniversiteler değişiksiyasi görüşler tarafından basılmış, baskı uygulanmıştı. Odönemde yaşanan fail-i meçhul cinayetler ve suikastların birçoğu halakaranlıkta kalmıştır.  Ülke yönetimindeuygulanan yanlış politikalardan dolayı ülkenin ekonomisi ciddi biçimdeetkilenmişti.  Yıllardır duyduğumuz oünlü tabirler ile “Tüp kuyruğu, yağ kuyrukları” Oluşmuştu.

Büyüksıkıntıların ardından bu gün artık demokratik açılım ve barış sürecikonuşmaktayız.  Geçmişimizden dersalarak, acilen evrensel insan hakları çerçevesinde tam demokrasiye kavuşmamızgerekiyor. Bunlardan biride 80 darbe Anayasasının değişmesidir. Genel seçimleryaklaşıyorken, bu çerçevede düşünüp hareket etmesi gereken tüm siyasipartilerimize çok iş düşüyor. Türkiye’nin karanlık günlere geri dönmemesiiçin;  ırk, din ve dil çeşitliliğinizenginliğimiz olarak görüp, tüm insanların yaşam hakkına kavuşmasını sağlamakgörevleridir.

Müslümanlarolarak ölünün arkasından konuşmuyoruz. Yaşayan zalimlere ders olur düşüncesiyledün gece ölen Türkiye’nin son darbe lideri Kenan Evren hakkında yumuşak biranlatımla bir şeyler karalamaya çalıştım. Siyasi, ekonomik veya diğerolanaklara güvenerek güç bende deyip, zulüm yapan, kendilerine biat etmeyenleriötekileştirerek ezmeye çalışanlar unutmasınlar ki Kenan Evren’in sahip olduğuiktidar gücünün % 10’a sahip değildirler. Kenan Evren’e birçok insanın rahmetlidemeye dili varmıyor. Öldükten sonra kötü anılmamak için zulümden uzak durmalı.

Kenan Evren’inölümüyle darbeler döneminin izleri silinerek, kapansın. Bir daha darbeler,yaşanmaması dileğiyle aydınlık bir Türkiye geleceğimiz olsun.

                                                                                                                  M.Şerif ÖTER

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu