21 Mart 2019 Perşembe 04:34
 

MEMLEKETİ KURTARACAK VEKİLLERİ UNUTUNUZ MU?

23 Haziran 2015 Salı 12:07

7 Haziranseçimlerinde, milletin iradesiyle siyasi hayatımızda çatışma ve kutuplaşmadeğil, hoşgörü, uzlaşma, işbirliği ortamının hâkim olmasını ve sorunlarauzlaşıyla çözüm bulunmasını istediği yönünde bir sonuç çıkmıştır. Ortaya çıkantablo içinde, seçim barajını aşan 4 partiye önemli sorumluluk düşmektedir.Hiçbir parti, çözümsüzlüğün adresi olmak istememelidir. Bu yüzden tüm partileröncelikli olarak koalisyon seçeneğini gündemlerine almalıdır. Erken seçim seçeneğihiç gündeme gelmemelidir. Belirsizlikler, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkkıskacında kaybeden yine Türkiye olacaktır. Sınır illerimizde yeteri kadarkargaşa, belirsizlik ve savaş devam etmektedir. Tüm siyasi partilerimize çok işdüşmektedir. Devir rekabet, iktidar, liderlik savaşı değil, kenetlenme günüdür.

 2010 Anayasa değişikliği referandumundanitibaren seçilen partiler kutuplaşma ve dışlayıcı siyaset uygulayarak yeniAnayasayı ortaya çıkaramamışlardır. Doğal olarak bu olay, gündelik siyasete vesiyasal kültürümüze yansımıştır. Parlamenter siyaset ile sokakta birbirimizianlama ve kabul etme yerine peşinen redde, bir arada yaşama yerine bizdenolmayanı dışlamaya dayalı varlıklarımıza sıfır toleranslı siyasetin hâkimolmasına neden olmuştur. Oysa ırk, din ve dil bizim zenginliğimizdir. Bizdenolmayanı tahammülsüzlük yerine, zenginliklerimizi içimize sindirip, kucaklaşmazamanıdır. Her insanın yaşam hakkına saygı çerçevesinde yeni bir Anayasayapılması şarttır. Birçok ülkede koalisyonlar çok başarılı olmuştur.Türkiye’nin geleceği için, partilerin birbirinin açığını arama yerinebirbirlerine destek olarak, eksiklerini tamamlama günüdür.

7 Haziranseçimleri üzerinden 15 gün geçti. Kim kiminle koalisyon kuracak henüz netlikkazanmış değil. Kulislerde şimdilik öne çıkan görüş AK Parti MHP. Seçim öncesiMHP’nin AK Parti hakkında söyledikleri ve şimdide ileri sürdüğü 4 şartışunlardır.  1-Çözüm süreci sona erdirilecek.2-17 ve 25 Aralık yolsuzluk dosyaları açılacak. 3-Cumhurbaşkanı Erdoğan yasal sınırlarına çekilecek.  4-Cumhurbaşkanı saraydan çıkıp Çankaya’yageçecek. “diyor

AK.Parti veMHP.nin Seçim meydanlarında  bir birlerihakkında söyledikleri keskin ve kırıcı sözler için Türkiye siyasetinde normalpropaganda modunda söylenmiş sözler diyerek geçiştirilebilir. Fakat diğer dörtşartın kabul edilmesi mümkün gözükmüyor. Hele çözüm sürecinin bitirilmesi veyaaskıya alınması AK Parti ve Ülkenin geleceği adına felaket olur. Türkiyegenelinde halkın büyük bir kısmı çözüm süreci ve yeni Anayasayı beklemektedir.

CHP ise % 60blok tercihi MHP İle kurulacak bir koalisyona HDP’ nin dışarıdan destek vermesiönerisi MHP’nin HDP’nin olduğu yerde asla demesi bu seçenekte pek mümkün gözükmüyor.

Diğer birolasılık AK Parti CHP ortaklığı uzun ömürlü bir Hükümet olmayacağı ortadadır.

Türkiyesiyasetinde parti ve kişisel çıkarların Ülke çıkarları önüne geçerekbeklenmedik parti veya milletvekili transfer seçenekleri yoluyla dışarıdandestekli azınlık Hükümeti kurulursa, bununda uzun ömürlü olamayacağı seçim hükümeti olmanın ötesinegeçemeyeceği aşikârdır.

Kulislerdedolaşan tüm koalisyon senaryoları gerçekleşmediği taktirde Anayasa gereğiCumhurbaşkanı 45 günlük süreyi işletecek ve ülke erken seçime gidecek. Erkenseçimin ekonomi üzerinde olumsuz yansıması olacağı kesindir.

Güvenlikalanında İçerde ve dışarıda Ülkemizi ilgilendirecek olumsuz bir durumyaşanmadığı taktirde yapılacak erken seçimde avantajlı konumda AK Partigözüküyor. Çünkü sağlıklı düşünen vatandaşlarda şöyle bir öngörü ortaya çıkacak.“Nasıl olsa siyasi partiler  Bu ülkedekoalisyon kurmayı beceremiyor diyecek. Bu düşünce neticesinde Oy oranıitibarıyla tek başına hükümet adayı Ak Partidir.”  Deyip,7.Haziranda AK Partiye oy vermeyenözellikle sağ milliyetçi, muhafazakâr ve iş dünyasından endişeli olan  kesimler AK Partiyi tekrar % 50 ler civarına çıkarabilir.Üç dönem kuralına takılıp 7 Haziranda aday olamayan Bülent Arınç, Mehmet AliŞahin gibi 70 yakın deneyimli ve sevilen politikacıların önünün açılmasıyla,olası erken seçimde aday olacağı hesaba katılırsa AK Partinin tekrar tek başınaiktidar olacağı uzak ihtimal olmasa gerek.

Böyle birdurumda oy kaybına en çok uğrayan MHP, CHP partileri olacak. Bir miktardaHDP’de azalma olabilir.

Kulislerdekonuşulmayan senaryosu yazılmamış bir olasılık daha ortayaçıkabilir.Milletvekili olma uğruna adaylık sürecinde listeye girmek içintrilyonlarca  para ve çaba harcayanmilletten çok kendine vekil olma fırsatını yakalamış Vekiller geleceklerinigarantilemek uğruna İki sene vekil kalabilmek için Partilerini  bırakıp,kurulacak azınlık bir hükümete destekveya transfer oluverirlerse kimse şaşırmasın.Çünkü burası Türkiye siyasette herşey mubah sayıldığı bir memleket.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu