21 Şubat 2019 Perşembe 07:30
 

1 KASIM’DA KREDİ, TOKAT, UYARI VE DERS VAR.

04 Kasım 2015 Çarşamba 10:41

                        

1 Kasım2015’te yapılan genel seçim sonuçları nerdeyse kesinleşti gibi. Vatandaşınyüzde 50'ye yakını yani her iki kişiden biri Ak Partiye oy verdi.7 Haziranda AkPartiyi tek başına iktidar yapmayan halk aslında bir ders vermişti. Muhalefetpartilere de bir şans vermişti.

13 yıl aralıksızAk Partiye yetki veren halk,  devrimniteliğinde yaptığı reform ve yatırımlara rağmen;  Suriye politikasındaki bazı hataları, cemaatleolan işbirliği sonucu ortaya çıkan malum kavga ve çözüm sürecinde yapılan bazıhatalar neticesinde PKK’nın bölgede tekrar silahlı eylemlere başlamasındandolayı,  halk 7 Haziranda AK Partiye birders ve tokatlı uyarı yaparken, muhalefet partilere de koalisyon hükümetikurmak için bir şans verdi.

7 Haziransonrası Ak Parti kurmayları vatandaşın haklı uyarısını dikkate aldıkları mesajlarıverirken, % 60 olarak adlandırılan muhalefet bloğu CHP, MHP ve HDP ortak bir Hükümetkurmayı bırak  bir tarafa, birbirlerinieleştirmedikleri gün yoktu. Bir taraftan şiddet ve çatışmalar sonucu Ülke ateşyerine döndüğü bu günlerde özellikle MHP ve HDP birbirini hain ve faşistliklesuçlamaları ortamı iyice gerginleştiriyordu. Bu durumdan vatandaşlar son dercetedirgin ve huzursuz olmuştu.

Uzlaşmayıbeceremeyen % 60'lık blok yani üç muhalefet partiyi halk erken seçimin sorumlusuolarak görüp, faturayı kesti. Ve 1 Kasımda şu mesajı verdi. Uzlaşmadan uzak vehayırcı siyaseti nedeniyle halk en ağır cezayı MHP'ye kesti 80 vekilden 40vekile düşürdü. PKK'nın eylemlerine karşı net tavır ortaya koyamayan ve kamuoyugözünde sanki şiddeti meşrulaştıran bir tavır içinde olduğu algısını yıkmayan HDPhalk 82 Vekilden 59 Vekile düşürerek ikinci dersi vermiş oldu.

Bence halk enbüyük dersi ana muhalefet partisi CHP'ye verdi. Her ne kadar oy oranına göreiki vekil fazla kazanmış olsa da,  CHP içinbaşarısızlıktır. Şöyle ki 13 yıldır oy oranı yüzde 25'lerde çakılı kalmışdurumdadır. Kılıçdaroğlu parti içinde bazı yeniliklere ve ilerlemelere imzaatmış olsa da toplumda iktidar rüzgârı yaratamamıştır.

7 Haziran 1Kasım arası yaşanan bunca olumsuzluk ve siyasi belirsizlik ortamını gören halk1 Kasımda istikrarsızlığa ve belirsizliğe son vermek istedi. Yeniden Ak Partiyekredi niteliğinde yetki vererek şu mesajı verdi.

1-Yeni sivilAnayasa’nın ivedilikle yapılması.

2-Kamugüvenliği riske atılmadan çözüm süreci kaldığı yerden mutlaka devam etmesi vesonuca ulaşması.

3-  Suriye de yaşananlar ve Rusya'nın müdahalesiBölgede tehlikeli gelişmelere yol açabilir. Türkiye bu konuda Suriyepolitikasını yeniden analiz etmeli ve duracağı noktayı belirlemeli.    4-Ekonomideki tıkanıklıkların giderilmesi amacıyla reformlara gidilmeli vedönüşüm programları hayata geçirilmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu