21 Şubat 2019 Perşembe 07:34
 

ULUSAL ÖNDER MESUT BARZANİ , KÜRDİSTAN’A BAĞIMSIZLIK ,TÜRKİYE’YE DEMOKRASİ

19 Mayıs 2016 Perşembe 18:41

Her ülkenin tarihinde onur veimparatorluk dönemleri yıkım dönemleri olumlu ve olumsuz sayfalarla doludur.Buülkelerdeki şahsiyetlerden de süreç içerisinde benzer hataları görmekmümkündür.

Ancak Kürdistan’da ortak birkulvarımız olmadığı için genelde ayrı ayrı derelerde yüzmeye çalıştık bu sürezarfında herkes kendi halkının barış ve özgürlük mücadelesine bir katkı sunmayaçalışmıştır.Ancak ortak bir nehirde yüzme imkanına sahip olmadığımız içinKürtlerin yazılı tarihine baktığımızda MEDLER den bu yana yani iki bin 700yıldan şimdiye kadar 250-300 Yıllık bir devlet döneminden bahsetmek mümkündürgeriye kalan iki bin 400 yıllık süreçte aşiretçilik,beylik ve kendilerini işgaleden ülkelere askerlik yapmakla geçmiştir.

Fransızların tarihi bir sözübizlere ışık tutmaktadır.(toplumların geçmiş tarihi gelecek tarihlerininaynasıdır)

Şimdi de çağımızda Kürdistan daortak bir siyasi kulvarı oluşturmak amacı ile vazgeçilmez bazı kriterleredeğinmek istiyorum.Ülkelerin kurtuluş tarihlerine baktığımızda   genelde hep ulusal önderlik belirleyici birrol oynamıştır.

Kürdistan halkının,efsanevilideri General Mustafa Barzani Mahabat Kürt Cumhuriyeti’nin İrandan hayatageçmesine ve güya sosyalist  SSCB lideri StalininKürtlere ihanet etmesiyle bu ülkenin yıkımına kadar Mustafa Barzani’yi görmekve tanımak lazımdır.40 yıl boyunca kendi halkının özgürlük mücadelesindesavaştı Kürt halkına bıraktığı onur ve hizmet eseri bu gün Irak Kürdistan’ında birfederasyon bırakmasını sağlamıştır.

Bu federasyonun oluşumundanşimdiye kadar Uluslararasında,Avrupa,Süper güçler ve Birleşmiş  milletlerde aktif olarak diplomasi hizmetlerindebulunan ve Irak Kürdistanını bu günlere getiren Mesut BARZANİ’yi görmeklazımdır.

Kürdistan halkları böylesi cesurve fedakar bir ulusal öndere teşekkür borçludur.Barzani şimdi de bağımsız birKürdistana doğru her nevi siyasi riski göze alarak tarihi ve zorlu biryürüyüşün adımlarını atmaya başlamıştır.Kürdistan da vatanseverlik iddiasındaolan herkesin bu tarihi adıma aktif olarak destek vermesi gerekiyor. Ortadoğutarihinde çağımıza kadar bırakın Kürdistanı şimdiye kadar Kürt halkınınvarlığını  kanla bastıran,İran,Suriye veIrak gibi ülkeler bu süreci sabote etmek için elerinden gelen bütün kozlarınımutlaka kullanacaklardır.Bu tehlikelere karşı da hazırlıklı olmaklazımdır.Ancak Ortadoğu ve Dünya dengeleri bu sefer işgalci güçlerin  alehinedir. Kürdistan halkınınında lehindedir.Böylesistratejik siyasi bir fırsatı kaçırmamak lazımdır. Bu bağımsızlık hareketinizafere ulaştırmak için ulusal önder Mesut BARZANİ’ye verilen destekle beraber İmralıda bulunan Abdullah ÖCALAN ve hasta yatağında olan Celal TALABANİ’de Kürthalkının tarihi ve siyasi liderliklerini unutmamak lazımdır.Bu bağımsızlıksürecinde bu iki liderlerinde mutlaka desteklerini almaya çalışmak lazımdır.

İran ve Suriye Kürdistan’ındauluslar arası güçlerin demokrasi destekleri ile Ortadoğu ve dünya şartlarınauygun olarak Özerk,Federasyon veya Bağımsızlık için her nevi desteği vermek tümKürdistan halkının vazgeçilmez görevleri olmalıdır.

Türkiye’ye demokrasi Türkiye  hakları ile bin yılık bir tarihi iç içelikvardır.İstanbul dünyanın en büyük Kürt şehridir,İzmir Adana ve Mersindeneredeyse Kürtler çoğunluk Olmuşlardır.

1071 Alpaslan ile beraberBizans'ı Malazgirt'e yenmek. Sellahaddin-i Eyyubi ile  beraber Haclıları mağlup etmek. Yavuz SultanSelim ile Sünni Kürt ordusuyla Beraber Şii Türkmen ordusunu Çaldıranda hezimeteuğratmak,kurtuluş mücadelesinde ülkelerine ihanet etmeden devlettin silahlarıolmadan kendi öz güçleri ile kurtuluş mücadelesine Karayılan,Şeyh Sait,Diyap ağagibi Kürt önderleri ile hem bölgelerinde emperyalist ve işgalci ülkelere karşısavaştılar ayrıca Çanakkale de kurtuluş mücadelesine halk olarak’da damgasınıvurdular

Kurtuluş mücadelesinden sonraKürt halkının 1921 Anayasasından sonra gasp edilen tüm demokratik  hakların bugün iadesi gerekiyor Örneğinçağımıza uygun olarak Anadilde eğitim ve Kürt halkının yoğun olduğu bölgelerderesmi dil Türkçenin yanında kamusal dil olarak kullanılması, Kimlik ,Demokratikkültürel haklar ile beraber Mezopotamya ve Anadolu halklarının TürkiyeCumhuriyeti sınırları içinde Birlik ve beraberliği temellinde hayatageçirilmeye çalışılması durumunda bu taleplerin hayata geçmesi ile beraber muhtemelenhaksız duruma düşecek olan silahlar’da susmuş olacaktır.

Orta doğunun siyasi dengesindeTürkiye ve Kürdistan Halklarının stratejik ve coğrafi olarak bir birlerine çokihtiyaçları vardır. Bu birlik ve beraberlik Türkiye’nin Ortadoğu da Barış  ve Demokrasi’de söz ve karar sahibi olmasınıda beraberinde getirmiş olacaktır.

Türkiye gibi bir  ülkede silahlı mücadelenin   siyasi olarak amaçlarına ulaşabilecek hiçbirzemini kalmamıştır,Haklar arasında nihai çözüm Demokratik bir zeminde ideolojikolamayan Demokrat,Liberal,Muhafazakar,Sosyal Demokrat ve Sosyalist insanlarınyer alabileceği kitle partileri ile siyasal ve toplumsal hizmetlere  barış ve kardeşlik için koşma zamanıolmalıdır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu