24 Mart 2019 Pazar 12:02
 

TÜRKİYE VE KÜRDİSTAN DA NEHİR YATAKLARINDA ERDOĞAN VE BARZANİ SEÇENEKLERİ

09 Ağustos 2017 Çarşamba 18:50

TÜRKİYE VE KÜRDİSTAN DA NEHİR YATAKLARINDA ERDOĞAN VE BARZANİ SEÇENEKLERİ

Coğrafi Bir Sözle Başlamak İstiyorum. Su Birikintileri Derelere, Dereler Nehirlere , Nehirlerde Denizlere Dökülür. Toplumsal ve Siyasal Kategorilerde Bu Örnekleri Görmek Her zaman Mümkündür.
Önce Türkiye Halkları Gözüyle Türkiye’de ki Devlet Sistemlerinin Tarihçelerine Göz Atmakta Yarar Vardır. Osmanlı İmparatorluğunun Yıkılmasından Sonra Halkların Desteğinde Başarıya Ulaşan Kurtuluş Mücadelesinden Sonra Kemalist İdeolojik Sisteme Dayalı Kana Bulanmış Bir Siyasi Nehir Oluştu. Bu Devlet İdeolojisine Sahip Olan Güçler Kurtuluş Mücadelesine Destek Veren Kürtlere , Lazlara, Müslüman Topluluklara ve Çerkez Ethemlere Acımasız Şiddet Yöntemleri İle Kanlı Bir Şekilde Bu Kitleleri Hizaya Getirmeye Çalıştılar.
Dünyada Kurtuluş Mücadeleleri Tarihinde Kendilerine Destek Veren Halklara İhanet Eden Tek Sistem Türkiye’de İtahat Ve Terakinin Devamı Olan Güya Kuvayi Milliye Hareketi ve Kemalist İdeoloji Sistemi Olmuştur.
Rant Çizgisine Dayalı Olan Bu Sistemin Günümüze Kadar Gelen Bazı Marifetlerini de Görmekte Yarar Vardır. Tek Parti Sistemi ,60 Askeri Darbesi, 12 Mart Muhtırası,12 Eylül Darbesi, 28 Şubat Askeri ve Sivil Görünümlü Darbeler İle Tüm Dünya Ülkelerine Kendilerini Tanıtmış Oldular. Bu Sistemlerin Arkasında Sermaye ve Emperyalist Sistemleri de Görmek de Haksızlık Olmasa Gerek. Bu Gaddar ve Zalim Sistemleri Türkiye Halklarının Unutması Mümkün Değildir. Bu Karanlık Sayfaların Doğal Sahipleri Ve Siyasi Proje Koordinatörlerinin CHP ve Altıoku Olduğunuda Unutmamak Lazımdır.
Sivil Demokrasiyi Bu Ülkede Yerleştirmeye Çalışan Demokrat Partisi, Adalet Partisi ve Anavatan Partisi de Bu Sistem Tarafından Sistematik Olarak Ya Tasfiye Edildiler veya Liderleri Bu Sorumluluklarını Hayatları İle Ödemiş Oldular.
2002 Tarihinde Kurulu Bulunan Bu Ahtapot Sistemine Karşı Ak Partinin İktidar Dönemleri Başladı. Erdoğan’ın Cesur Bir Lider Olması Çok Şeyi Demokratik Bir Düzeyde Değiştirerek Beraberinde Getirmeyi Başardı. Biz Onun Döneminde Kemalist Sistemin Yavaş Yavaş Tasfiye Yolunda Olduğunu Tahmin Etmiştik. Meğer FETÖ Terör Örgütü Devlet İçinde Çığ Gibi Büyümüş Ordu Ve Diğer Kurumlar İçinde Kemalist Kadroları Tasfiye Yoluna Gitmiştir. Bazılarınıda Etkisizleştirerek Kendisine Askeri ve Sivil Bir Darbenin Önündeki Tüm Engelleri Kaldırarak, 15 Temmuzda Yönetime El Koymayı Amaçlayan Bir Vahşet Yönetimini Hayata Geçirmeye Çalışmasını Beraberinde Getirmişti.
Erdoğan’ı Bu Cesaretinden Dolayı Gene Taktir Etmek Lazımdır. Bazı Liderler Gibi Bu Darbe Karşısında Şapkasını Alıp Gitmedi. Kılıcı Kalkanı ve Atı İle Meydanlara Çıkarak Türkiye Halkını Bu Faşist ve Yobaz Sisteme Karşı Ayağa kaldırmayı Başarmıştır. Bu Süreçlerde Bir sürü Hata ve Eksiklikleri de Beraberinde Taşımıştır. Bunu da Belirtmekte Yarar Vardır. Çünkü İcraat Yapan Hatada Yapar.Sözünü de Unutmamak Lazımdır. İktidarı Döneminde Kürt Sorununu Çözmeye Çalışmış Ateşkesin Hayata Geçmesine Katkı Sunmuş, Oslo’da Çözüm İçin Karşılıklı Görüşmeler Yapmasına Fırsat Vermiş, Bizim Bildiğimiz Bilmediğimiz Bir sürü Önemli Adımlar Atmıştır. Bu Önemli Adımlara Rağmen Şiddet Ve Silahtan Yana Olan Örgütlerden Barış İçin Bir Karşılık Bulamamıştır.
Pkk İran ve Benzeri Ülkelerin Şiddet ve Terör Eylemleriyle Hendek Savaşına Girişmiş ,Kitle Desteklerini Kaybeden Bir Örgütsel Yapı Durumuna Düşmüştür. Legal Alanda 80 Milletvekili Kazanan HDP Bu Misyonu Kürt Halkı ve Barış İçin Kullanamamış,Siyasi Direksiyonu Marksistlere Teslim Ederek Dışardan Destekli CHP ve MHP İktidarının Kurulmasını Isteyerek Erdoğanı Yüce Divana Götürme Amaçlarına Giriştiler.
Tuzak Yapanların Yukarıda Bu Tuzakları Gören Evrenin Sahibinden Haberleri Yoktu Allah’da Haksız Yere Tuzak Kuranları Kendi Tuzaklarına Düşürmektedir. Bu Çerçeveler İçinde Türkiye de Kurtuluş Mücadelesinden Şimdiye Kadar Gözle Görülen Müspet Menfi Canlı Delilleriyle Beraber İki Nehir Oluşmuştur.

1- Erdoğan’ın (Cumhurbaşkanının)Yüzdüğü İçinde Muhafazakar, Liberal , Demokrat İnsanların Olduğu Barış ve Kardeşliği Hedef Alan Kürt Sorununu Kürt Halkı İle Çözmeyi Amaç Eden Antiemperyalist Bir Anlayışın Var olduğu Bir Nehir Vardir.
2- Siyasal Tarihinde Kemalist İdeolojiyi Barındıran İtaat ve Teraki’nin Hükümlerini Uygulayan ,Militarist Bir Düşünceden Yana Olan,Sıkıştığı Zaman Emperyalist ve Sermayeden Yana Askeri Darbelere Başvuran, Kürt Halkının Varlığını İnkar Eden ,Asimilasyoncu Tüm Israrlara Rağmen Dersime Halen TUNÇELİ Diyen , Suni Siyasi Dereleri Gayri meşru Olarak Nehrine Akıtmaya Çalışan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yüzdüğü İkinci Bir Bulanık Nehir Vardır. Bu İki Nehri Halkımızın Sağduyulu Taktirine Bırakmak istiyorum. 
Irak Kürdistanında da Benzeri Bir Ortam Vardır. Mesut Barzani’nin Önderliğinde 25 Eylülde Yapılacak Referandumda Saflar Yavaş Yavaş Netleşmeye Başlamıştır. Kürt Halkı ve Kürdistan Halklarının Büyük Çoğunluğu Türkmenler, Araplar, Asuriler , Yezidiler , ve Diğer Tüm Halklar İle Beraber Referandumda Bağımsız Bir Kürdistandan Yana Kararlarını Vermiştir. Bu Süreci Sabote Etmek Amacı İle İran ve Irak merkezi hükümetten beslenen referanduma karşı fiili olarak çalışmaya başlayan güya Kürt kurumları Adına konuşan ancak özünde bilerek veya bilmeyerek karşı olan Goran ,PKK’nin yan kurumları, YNK nin bir kısmı ve bazı marjinal Kürt örgütleri bulunmaktadır.
Barış amaçlı Böylesi toplumsal bir zeminin içer de ve dışarıda bir Barış ve Demokrasi zeminin yaratılması durumunda Türkiye’de 2019 Seçimlerinde Kürt halkının Demokratik taleplerini Anadolu coğrafyası içerisinde kısmen de olsa Kürt Halkının Demokratik Taleplerini halledebilen, Kemalist ve Irkçı Zerzavatlara karşı tarihe damgasını vurarak halkımıza demokratik bir kulvarın yeniden toplumsal sürecini beraberinde getirmiş olacaktır.

Nıvisek Bi nerx e

Mehmet Emin Kardaş
09 Ağustos 2017 Çarşamba 20:37

Cemil Aydoğan; deste te sax Penusa te bi hez be

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu