20 Mart 2019 Çarşamba 08:44
 

SURİYELİ KÜRTLER, BM'DEN 'FEDERASYON' TALEP ETTİ

03 Mart 2016 Perşembe 08:44


03 Mart 2016 Perşembe 08:39

PYD'nin de içinde bulunduğu çatı oluşumu 'Demokratik Halk Hareketi'nin daha önce ilan edilen 3 kantonu birleştirerek, federasyon ilan edilmesi için çalışmalarını artırdığı öne sürüldü.

Suriye'nin kuzeyinde aralarında PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olarak nitelendirilenDemokratik Birlik Partisi'nin (PYD) de içinde bulunduğu çatı oluşumu 'Demokratik Halk Hareketi'nin (TEV-DEM) daha önce ilan edilen 3 kantonu birleştirerek, federasyon ilan edilmesi için çalışmalarını arttırdığı öne sürüldü. SuriyeKürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS) Birleşmiş Milletler'e 8 ay önce federasyon yapı ilanı isteğini ilettiklerini açıkladı.

Kuzey Irak'taki Mesut Barzani'nin kontrolündeki 'Barzan' bölgesinde televizyon ve internet yayını yapan Rudaw'ın haberine göre, Türkiye sınırı veya yakınındaki Haseke ve Halep çevresinde birçok bölgenin PYD'nin silahlı kolu YPG'nin eline geçmesi, kantonların birleşmesini kolaylaştırdı. Bu gelişmelerin, Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde federal bir yapı ilanı olasılığını güçlendirdiği belirtildi.

Başında Salih Müslim'in bulunduğu PYD öncülüğündeki TEV-DEM'in uzun süre, federal sistem ilanına mesafeli durduğu belirtilirken, son dönemlerde söylem değişikliğine gittiğine dikkat çekildi. TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Halil'in, 12 Şubat'ta Amude kentinde düzenlenen toplantıda, federal bir Suriye için hazırlık yaptıklarını söylediği hatırlatıldı.

AHMED KASIM: YPG IŞİD'LE SAVAŞTA KOALİSYONUN ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİKİ HALİNE GELDİ

Suriye'nin Kürt bölgesinde yazar- siyasetçi Ahmed Kasım, Suriye'nin bugünkü durumunun çatışmaların başladığı ilk dönemden farklı olduğunu anlatırken, "YPG, IŞİD'le savaşta koalisyonun önemli bir müttefiki haline geldi. Bu bile, Kürtler'in haklarına kavuşması için yeterlidir" dedi.

3 KANTON

Suriye'de iç çatışmaların başlamasından sonra Kürtler'in yoğun olduğu 'Rojava' olarak bilinen bölgede PYD'nin IŞİD'le silahlı mücadeleye giren silahlı kolu YPG'nin ele geçirdikten sonra ilan ettiği 'Cızire' ile 'Kobani' kantonları birleşirken Efrin Kantonu'nun diğer iki bölgeye bağlanmasının önünde IŞİD engeli bulunduğuna dikkat çekildi.

PYD Dış İlişkiler yetkilisi Sihanok Dibo, Suriye'deki federal sistem önünde Baas rejiminin başını çektiği milliyetçi mantık ve 'muhaliflerin etkisinde' diye nitelendirdiği Türkiye ve Katar gibi ülkelerin ajandasının engel oluşturduğunu savundu. Suriye'nin kuzeyinde 30'dan fazla parti bulunduğu, aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle bunların Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve TEV-DEM bünyesinde iki ayrı cephede yer aldığı, federalizm düşüncesinin iki cepheyi diyaloga yönelteceği öne sürüldü.

BM'YE 8 AY ÖNCE İLETİLMİŞ

Al Jazeera televizyonuna konuşan ENKS Başkanı İbrahim Bıro, federal sistem istediklerini 8 ay önce Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya ilettiklerini söyledi. Bıro'nun "Federalizm herkesin yerini bulması açısından etkili olacaktı. Bu Suriye'nin birliğini garantidir" dediği aktarıldı. PYD'li Aldar Halil de Al Jazeera'ye verdiği demeçte federalizminSuriye'nin bölünmesini engelleyeceğini öne sürdü.

Rudaw, iddiaların gerçekleşmesi halinde Suriye'nin 3 parçaya bölünebileceğini bildirdi. Buna göre; Lazkiye ve çevresini oluşturan Nusayriler, ülkenin kuzeyindeki Rojava'da Kürtler ve ülkenin kalan kısmında ise Sünni Araplar statü elde etmiş olacak.kaynak haber.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu