21 Şubat 2019 Perşembe 07:02
 

SAYIN CUMHUR BAŞKANI, ÖNDER KANAAT SAHİBİ DEĞİLSE

21 Şubat 2017 Salı 10:18

Haziran 2016 Tarihine Sayın Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan Tarafından Şiddeti amaç edenler dışında 24 Kürt ilini temsilen 250 kanaat önderi oluşturmuş bulunmaktadır.

Haziran 2016 Tarihine Sayın Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan Tarafından Şiddeti amaç edenler dışında 24 Kürt ilini temsilen 250 kanaat önderi oluşturmuş bulunmaktadır.Bu Demokratik onur ve Barış Girişimlerinden Dolayı Sayın Cumhurbaşkanı’nı kutlamak lazımdır.Daha önceki yazımdan dolayı yetersiz bazı Kanaat Önderleri ile ilgili Kamuoyunda bazı eleştirilere maruz kalmıştım.Şimdi bu taleplere de cevap vermeye çalışacağım .
Bu süreçle ilgili Mardin ve Bölge halkını düşündüren ve halen çözüm bulunmayan bir soru henüz netleşmemiş bulunmaktadır. Bu kanaat Önderlerini kim tespit etmiştir,halen cevap bulamamıştır.Çünkü Barış ve çözüm taleplerinde kitleler içinde kanaat önderlerinin şahsiyetleri büyük önem taşımaktadır. Benim Ankara da tanık olduğum kadarı ile Bu 250 Kanaat önderleri’nin yaklaşık %50 sinin seviyeli insanlardan oluştuğunu gördüm.Bunların içlerinde üzülerek belirtmek istiyorum ki geri kalan şahsiyetlere de saygı duymak lazımdır. Ancak Barış sürecini taşıyabilecek seviye ve birikime sahip olmadıklarınıda belirtmek te yarar vardır.
Ben çok merak ediyorum.Bu seçilme tespitleri yapılırken hangi kriterler esasalınmıştır.Buda belli değil.Artık çağımız sosyal medya teknolojisi çağında bulunmaktadır. İnsanları
CV’leri ile tespit etmek zor değildir.Örneğin Google de CemilAydoğan Kimdir’e girdiğiniz takdirde Türkçe,Kürtçe ve İngilizce yaptığı tüm çalışmaları herkes görme imkanına sahip olacaktır.
Eğer bu teknoloji çağında birlerinin sosyal ve toplumsal künyesi İnternet Bulunmuyorsa bilinmelidir ki o şahsiyetti tartışmanın da pek bir anlamı yoktur. Veya istihbari bilgiler ile araştırma yoluna gidilmelidir. Dikkatimi çekenilginç bir manzaraya daha değinmek istiyorum.Bunların içinde birileri böylesi toplumsal olayları kullanarak ayakları havada olan güya aşiret psikolojisi ile kendilerine ağalık süsü vererek siyasi bir rant sağlamaya çalışıyorlar. Örneğin bazı kanaat önderleri Mardin de değişik nedenlerden dolayı ikiye bölünen en büyük aşiretlerden olan Xelecan ve Kikan aşiretleri’nin ismini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışmaktadırlar.
Hiçbir aşiret eskisi gibi ne bir Begi’in nede Bir Ağanın peşinden koşmaya tenezzül etmemektedir.Ancak aşiretler kendi içlerinde siyasal ve toplumsal birikimi olan cesur ve hizmetkar insanlara itibar ederler.Ve onlara destek verirler.
Yaşadığım toplumsal süreçle ilgili bir örnek vermek istiyorum.Ben Xelecan Aşiretin’nin bir şahsiyetiyim Xelecan Mardin den Suriye’ye kadar uzanan büyük bir aşirettir. Kızıltepe’nin Xurs Köyünden Suriye’ye kadar uzanan Zergan Deresinin Doğu Kısmında yer almaktadır.Batı kısmında ise Kikan Aşireti yer almaktadır.Xelecan Aşireti kendi içinde dört büyük aşirete ayrılmaktadır.benim akrabalarımın oluşturduğu 14 köyden oluşan Amereka aşiretidir. Ayrıca Dırbasi,Temereka ve Heseneka aşiretlerinden oluşmaktadır.Akrabalarımdan oluşan Amereka aşireti’nin benim 2009 Seçimlerinde Ak Parti de Kızıltepe Belediye Başkanlığı adaylığım süresinde bana maddi manevi destek vererek ve cesaretle güvenliğimi sağlamıştır.Ve hernevi desteği vermiştir. Bu zorlu Seçim süreci boyunca Devlettin Güvenlik güçlerine ihtiyaç duyulmamıştır.Bu fedakarlık birinci aşiretin içten gelen akrabalı körneği ve desteğidir.O dönemde Saadet Partisi’nin Kızıltepe’de Aday çıkarmaması için tüm ısrarlarımıza rağmen Kikan aşiret liderliği ideasın da bulunan şahıs kikan benimle beraberdir siz çekilin ideasında bulundu. Bu anlayış karşısında Kızıltepe halkı kendisini partisi ile beraber hezimete uğrattı.
Benim almış olduğum 8 bin resmi oya karşı dönemin saadet Partisi de bin 740 oy alarak büyük bir aşiret mağlubiyeti yaşamasına neden oldu. Buda içten olmayan aşiretlerin suni olarak verdikleri ikinci destektir.O seçimde Kızıltepe Halkı’nın benim insan hakları hizmetlerimden dolayı %70’nin sandık başına gitmemesi de benim için tarihi bir onurdur.Saat ikiden sonra seçmenlerin yerine oy kullanarak seçimi gayri meşru kazanan kişileri de Allaha havale ediyorum.
Yapılan bu seçimde ikionurlu sayfayı unutmak mümkün değildir. Kızıltepe seçimlerinde 1-Ak Parti’ninalmış olduğu il genel meclisi oylarının iki katını belediye başkan adayı olarak aldım.2-Barış girişimlerimde kandil de muhatap olduğum bir yetkili bana aynen şunları söyledi
Bize Kızıltepe den gelen bir Rapora göre Seçimi sen kazanmıştın ancak bizimkiler sandık başında seçimi senden aldılar açıklamasını unutmak mümkün değildir.
Bu yaşadığım canlı gerçekler karşısında maddi manevi beni cesaretle sahipleyen akrabalarım olan başta Ameraka aşiretine ve bana oy vererek Demokratik iradesini ortaya koyan ve sandık başlarına gitmeyerek ban adolaylı destek veren Tüm Kızıltepe halkına ömür boyu borçlu olduğumu beyan ediyorum.Halkımıza bir gün bu borçları ödemek umudu ile en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu