21 Şubat 2019 Perşembe 06:42
 

KOBANİ GÜNDEMLİ TKMM TOPLANTISI KIZILTEPE TİC.SAN. ODASINDA YAPILDI

13 Ekim 2014 Pazartesi 11:51

Toplantıya İnsan Hakları Aktivisti ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil AYDOĞAN ,Kızıltepe STK temsilcisi M.Şerif ÖTER , TKMM (Türkiye Küçük Millet Meclisi)  temsilcisi Bahar YILDIZ ,Eğitimci Mahmut SEMEN , Mardin Esnaf Odaları Başkan Vekili İsa TUNÇ ,Kızıltepe Esnaf Oda Başkanı Zeynettin AYAV , Gazeteci Menduh ÇAKAR , Türkan AYDOĞAN ,Sosyolog ve Kanaat Önderleri Katıldılar.
          Konferansta bir konuşma yapan Cemil Aydoğan Ortadoğuda Kudüs tarihte ne kadar önem taşıdıysa Kürdistanda da Kobani o kadar önem taşımaktadır dedi.Coğrafi ve sıtratejik olarak çok önemli olduğunu açıklayan Aydoğan Kobani'nin düşmesi durumunda Suriye Kürdistanı ve Irak Kürdistanınıda tehlikeye düşürecektir dedi .İslam tarihinde de Hariciler ismi adı altında kanlı bir terör örgütü açıklamasını yapan Aydoğan korku ve barbarlıkları ile ortalığı kasıp kavuran bu örgüt islam halifelerinden hz.Ömer , hz.Osman ve hz. Ali'yi de şehit ettirmiştir.Bu örgüt süreç içinde Muaviye'nin safına geçerek islamda asri saadet döneminin kapatılmasına neden oldular.Ranta dayalı emevi imparatorluğununda birer askeri oldular.Bugün kü islam dünyasına bakın Muaviye ve oğlu Yezid'in ismi hiç telafüz edilmiyor ancak adil islam ve devrimci bir insanlık mücadelesi uğruna şehit düşen hz.Ali ,hz.Hüseyin ve hz.Hasan'ın isimleri halen tüm islam dünyasında yankı bulmaktadır,Çünkü kendi halkını adalet sistemini hayata geçirmeye çalışan ,zulme karşı direniş gösteren kahramanları tarih yazmaktadır dedi.
        Ayrıca Kobani ile ilgili bölgemizde yapılan demokratik ve kitlesel eylemleri takdir ettiğimizi belirtmek istiyorum.Ancak bu görüntülerin altında ranta dayalı iş yeri yakma, talan etme toplumsal ve ekonomik değerleri tahrip edenler barış ve demokrasiye düşman olan karanlık sistemlerin piyonlarıdırlar ve geçmişteki düşmanlık kinlerini bu kitlesel eylemlerde hayata geçirmeye çalışan siyasi partiler menşeleri ne olursa olsun demokrasi ve ve insan haklarından bahsedemezler .Çünkü ; gün birlik ve beraberlik günüdür.
       Aydoğan Kobani Kürdistan halkının mihenk taşını oluşturan ulusal birliğin en önemli basamağını oluşturmaktadır dedi. Eşi Türkan Aydoğan ile beraber Kobani'nin sınır bölgesine iki sefer gittiğini açıklayan Aydoğan tüm Kürdistan ve dünya halklarına iki önemli görev düşmektedir dedi.
1- Karayüzlü faşist bir örgüt olan İşid gizli ve aleni destekçilerine karşı barış ve insanlık cephesidir.
2- Kürdistana ve tüm insanlığa düşman olan İşid terör örgütü cephesidir,böylesi faşist cephelerininde ömürleri pek uzun değildir ,diyerek konuşmasına devam eden Aydoğan :
Cumhurbaşkanı sayın Erdoğana da bir insan hakları aktivisti ve ekopolitik adına ateşkesin hayata geçmesinde zorlu kulvarlardan geçen bir şahsiyet olarak çağrıda bulunmak istiyorum:  geçmişte desteğini aldığınız Kürt halkı bugün Kobani ile ilgili olumsuz açıklamalarınızdan dolayı sizlere kuşkuyla bakmaktadır ve çözüm sürecine herkesin büyük bir umutla verdiği sıcak destek yavaş yavaş soğumaya başlamıştır.
       Sayın Erdoğan Kobani'nin Türkiye ile ne alakası var söyleminiz iknadan yoksun hiç kimseye sıcak mesaj vermeyen bir söylemdir.Siz niye Kosova ,Azerbaycan ,Türkistan ve Türk kökenli bütün halklara bir millet gibi bakıyorsunuz ? Bügün dağdaki kürt çobanıda kendi bölünme tarihini çok iyi bilmektedir.
         Kasrişirin antlaşmasında Kürdistan ikiye bölündü birinci dünya savaşında da emperyalist güçler Kürdistanı dört ülke arasında bölüştüler.Ancak bü yüzyıllk süre zarfında bu bölünme ortadoğuda sürekli kanlı savaşların yapılmasına neden oldu. Şimdi ise ABD dünya devletleri yapılan hataların düzeltilmesi için yoğun bir çaba göstermeye başlamışlardır.Umarım bu desteklerle Oradoğuda barış ve demokrasi taşları her ulusun kendi coğrafyalarında oturmasına neden olacaktır.Sayın Cumhurbaşkanı barışın ülkemizde egemen olması ve çözüm sürecinin hayata geçmesi için biraz daha zamanımız vardır.Sizlere Türk ve Kürt  halklarınada tarihi bir görev düşmektedir .Bu görev Kobaniye askeri ve ekonomik desteklerin acilen verilmesinin sağlanmasıdır .Aksi takdirde bu güvensizlik giderek gelecekte ülkemizde büyük sıkıntılarıda beraberinde getirecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu