20 Mart 2019 Çarşamba 08:10
 

HERKESE BARIŞ VE DEMKRASI ÇAĞRISI

29 Ekim 2015 Perşembe 10:48

                            

Türkiye’de ki iktidar mücadelesi ve Kürt siyasi hareketlerinin netleşmeyen siyasi talepleri Barış ve Demokrasi mücadelesinde ciddi bir sıkıntı  yaratmaktadır.

Demokratik ve Siyasi mücadele de PKK’ye alternatif Kürt siyasi partilerin bir araya gelmemeleri ve ortak bir parti zemini oluşturmamaları Kürt halkı içinde bir ana muhalefet kulvarını yaratmamaları ayrıca bir sıkıntı  yaratmaktadır.

Bu sıkıntı  Kürt siyasi hareketini biyolojik olarak Akyuvardan mahrum, sadece bir Alyuvar hücresine mahkum etmektedir. Muhalefeti olmayan bir yerel iktidarın başarıya ulaşma şansı pek mümkün değildir. Bir silahlı muhalefet ne kadar güçlü olursa olsun halkın sorumluluk  düzeyinde  kitle desteği olmadığı takdirde  başarıya ulaşma şansı da mümkün görülmemektedir.  Oy vermek ve verdiği oyun arakasında durmamak önemli bir toplumsal çelişki yaratmaktadır.

Bir barış savunucusu olarak imkanlarım ölçüsünde barışa katkı sunmak amacı ile çözüm için  bazı arkadaşlarımla beraber  ciddi hizmetlerde bulundum. Ancak bu barış hizmetleri kalıcı olamamıştır. Geçici hizmetler olarak varlığını sürdürmüştür.

Türkiye ve Kürt halkını temsil iddiasında olan siyasi partilere çözümün alt yapısını  oluşturmak amacı ile bazı önerilerde bulunmak istiyorum .

 

--PKK-HDP siyasi talep olarak  ne istiyor özerklik mi talep ediyor. Özerklik istiyorsa dünyada benzeri bir sistemi belirtmesi gerekiyor. Talep edilen demokratik  özerkliğin  tüm Türkiye için talebi de gerçekçi bir çözüm değildir. Böylesi bir talepte Öz savunma gücünün yeri de olamaz. Eğer ciddi olarak Demokratik özerklik talebinde  ısrar var ise o zaman bu talep eyalet sistemlerinin bir benzeri olacaktır. Bu siyasi talep mevcut sistem içinde bir Demokratik talebe dönüşecektir. Böylesi bir durumda silahlı mücadelenin de derhal tasfiye edilmesi gerekiyor. Bu ülkede bir başkanlık veya yarı başkanlık bir sistemin hayata geçmesine ihtiyaç duyulacaktır.

--Diğer Kürt partileri de bir araya gelerek ortak bir parti içinde birleşik bir muhalefet partisini kurmaları tarihi bir görev olarak  acilen hayata geçirilmelidir.

--Türkiye’nin iktidar ve ana muhalefet partileri  çözümün alt zeminini oluşturmak amacı ile Türkiye’de yaşamlarını sürdüren halklar ve azınlıklar ile ilgili bazı objektif ve demokratik  taleplerle ilgili bir mutabakat’ın  hayata geçirilmesi  gerekiyor.

Ana dilde Eğitim,Kimlik ve Kültürel haklar için millet meclisi iradesinde bir anayasa değişikliği ile tüm siyasi insanları kapsayan bir genel affı hayata geçirilmeye çalışılmalıdır.

--İktidar ve muhalefet partileri yeni çözüm arayışında şimdiye kadar netice alınmayan  tek elden yürütme  ara bulundurulduğundan vazgeçmelidir.

--Yeni çözüm programında iktidar muhalefet Kürt siyasi partileri ve Irak Kürdistan partisi lideri Mesut Barzanı’nin de desteği ile kanat önderleri ve  dini alimlerin de yer aldığı  yeni bir çözüm komisyonu oluşturulmalıdır. Bu komisyon içinde pratik olarak hareket edebilen bir kaç kişiden oluşan bir üst komisyon kurulmalıdır.

--Bu siyasi ve demokratik taleplerin hayata geçmesi amacı ile geçmişte eksiği ve artıları ile bu çözüme mimarlık yapan sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan’a yöneltilen hakaret dilli değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı makamını siyaset eleştirileri dışında tutularak kendilerine  saygı duyulmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın daTürkiye de barış ve kardeşliğin hayata geçmesi amacı ile   bir uzlaşma köprüsü  yaratarak yeniden  sürece öncülük etmesi herkes için tarihi bir görev olacaktır .

 

MGC Başkanı Cemil Aydoğan 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu