21 Şubat 2019 Perşembe 07:00
 

HDP 7 HAZİRANDA BARIŞIN KÖPRÜSÜ OLACAKTIR

10 Mart 2015 Salı 18:17

HDP 7 Haziranda barışın köprüsü olacaktır

 

2005 tarihinde sayın Erdoğan’nınDiyarbakır’da Kürt sorunu benim sorunumdur devlet adına Kürtlerden özür diliyorum”açıklaması önemli bir umudun yaratılmasına neden olmuştu.

 

Ancak Ak parti güçlendikçe budemokratik adımları devre dışı bırakmaya çalıştı ve geriye dönüş halen devametmektedir. İlk olumlu adımlar bizim gibi binlerce demokrat yazar çizer veakademisyenlerinde yanılmasına neden olmuştur. Barışa inanarak destek verenbizlerinde anılarını yazdıklarında verilen bu desteğin suç unsuru olmadığı,yalnızbir siyasi hata olarak anı defterlerine yazmamız tarihi bir görev halinegelmiştir.

 

Bazı demokratik ve ekonomikadımları atmakla beraber sayın Erdoğan’ında Türkiye tarihinde oyalama vealdatmada ender görülen bir siyasetçi olduğunu da kabul etmek lazımdır.

 

Şu anda Türkiye’de iki toplumsal siyasi kulvar açılmıştır.

 

Birinci kulvar HDP’ninönderliğinde Kürt halkının anadilde eğitim kimlik ve kültürel haklarla beraberherkesi kapsayan bir genel affın hayata geçirilmesidir. Bu seçimde 70 – 80milletvekili ile beraber Kürt halkı Türk halkı ve diğer azınlıkların demokratiktalepleri ile pazarlık masasında güçlü bir irade sahibi olmasınınsağlanmasıdır.

 

İkinci kulvar CHP ve MHP’ninmuhalefeti hikayedir. Eğer ki HDP barajı aşamasa Ak parti 400 milletvekili ileiktidara gelir Anayasayı istediği şekilde değiştirir ve sayın Erdoğanı’dadevlet başkanlığına getirecektir. Sayın Erdoğan’ı yakından tanıyan bir barışaktivisti olarak getirilecek yeni sistem için de Kürt halkının demokratiktaleplerinde gene yer yoktur düşüncesindeyim bununda bilinmesinde yarargörüyorum.

 

Eğer Sayın Erdoğan ve Davutoğlubarış ve demokrasi mücadelesinde samimi iseler sayın Öcalan’ın kendilerine 10maddeyi kapsayan bu altın tepside sadece Türkiye halkları ve azınlıklarındemokratik taleplerini içeren sadece bir barış köprüsü teklif etmiştir. Buonurlu talebin karşılık bulunması lazımdır. Örenğin bu talepler TBMM’ye geliriktidar kendi iradesi ile değiştirebileceği yasaları değiştirir. Anayasalmaddeleri de HDP ve demokrasiden yana olan siyasi partilerle beraberdeğiştirmeye çalışırsa ve bu imaj Türkiye demokrasi güçlerine egemen olursa iktidarınkazanacağı çok şeyler olacaktır. Ancak bu 10 madde meclise gelmese İmralıkandil ve Türkiye demokrasi güçlerinin hiçbir güveni kalmamış olacaktır. 7 Haziran seçimlerinden sonra barış ve demokratik bir ortamın yerine kaos ve terörünhakim olacağı bir Türkiye olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu