21 Şubat 2019 Perşembe 13:10
 

BÜLENT ARINÇ'A ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULDU

18 Ağustos 2015 Salı 12:18

05.08 2015 TARİHİNDE BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYİN BÜLENT ARİNÇ İLE ANKARA DA YAPTİĞİM GÖRÜŞMEDEN SONRA KENDİLERİNE ÇÖZÜM AMAÇLİ 07.08 2015 TARİHLE GÖNDERDİĞİM FAKS VE ISLAK İMZALI BARIŞ ÖNERİLERİNİ KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNUYORUM.

05.08 2015 TARİHİNDE BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYİN BÜLENT ARİNÇ İLE ANKARA DA YAPTİĞİM GÖRÜŞMEDEN SONRA KENDİLERİNE ÇÖZÜM AMAÇLİ 07.08 2015 TARİHLE GÖNDERDİĞİM FAKS VE ISLAK İMZALI BARIŞ ÖNERİLERİNİ KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNUYORUM.

Sayın Bülent ARINÇ, 07.08.2015
Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı

05.08.2015 tarihinde eşimle beraber bizi kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.
Zaman darlığı nedeni ile istenilen düzeyde barış sürecini dile getirme imkanına sahip olamadığım için sizlere süreçle ilgili düşüncelerimi tam olarak aktarma imkanına sahip olamadım.
Ülkemizde yaşanan şiddet ve savaş ortamının bu şekilde devam etmesi durumunda ilerde büyük sıkıntıların beraberinde gelmesine neden olacak ve karanlık örgütlerin bu ülkeye yeniden etkin olmasını beraberinde getirecektir. 
1996’da PKK’nin elinde bulunan askerlerin teslim alınması heyetinde yer aldım rahmetli Necmettin Erbakan’nın bilgisi dahilinde Fethullah Erbaş başkanlığındaki heyette koordinatörlük görevinde bulundum. Zorlu ve sıkıntılı bir ortamda esir askerlerin ailelerine teslim etmelerini sağladık. 
2012’de Ekopolitik kurumu adına PKK’nin elinde bulunan kamu ve sivil insanları teslim almak ateşkes için görüşmeler yapmak üzere PKK’nin Avrupa sorumlusu ile görüşmeler yaptım. Görüşme bilgilerinin kandile ulaşmasıyla 30 aralık 2012 tarihinde kandile davet edildim. Kandil’de başkanlık konseyi adına Sabri Ok, Zeki Şengali ve bir yazman ile 3 saatlik yararlı bir görüşme yaptık. Görüşme sonuçları 3 öneri şeklinde bana takdim edildi. Ekopolitik kanalı ile mit müsteşarlığına ulaştırdım. Dönemin sayın başbakanı Recep Tayip Erdoğan birinci maddede yer alana BDP merkez yöneticilerinin Abdullah Öcalan’la görüşmeyi sağlamayı uygun gördü. Bu talebin uygun görülmesi ile Abdullah Öcalan’la görüşmeler başladı ve 2013 nevruzunda ateşkes resmen ilan edildi. 
Bu süreci bir yıla yakın gizli tutarak başarıya ulaşmasını sağladık. Barış girişimleri Alemlerin Rabbi inancı ve vicdani olarak insanlık mücadelesine inanan şahsiyetlerin girişimleri genelde sonuç vermektedir. Ben şimdiye kadar barış girişimlerimde genelde hep bu çizgi ile yürümeye çalıştım. Hac ve umre görevini yapan bir insan olarak şimdiye kadar yanlışa karşı hep doğrudan yana mücadele vermeye çalıştım. 2002’de Mardin’de DEHAP’tan Mardin Milletvekili adayı oldum. 2009’da Ak Parti’nin barış girişimlerinde Türkiye’de bir ufuk açtığını gördüm ve tüm sıkıntı ve tehditlere rağmen Ak partiden Kızıltepe Belediye Başkan Adayı oldum. Bu farklı düşünceler vicdani ve objektif düşüncelerimin de göstergesidir. 
Barış için çözüm taleplerinde bu önerilerin mutlaka göz önünde bulundurulmasında yarar görüyorum. 
1. Ortadoğu’da uluslar arası güçlerin Kürdistan’ın 4 parçası üzerindeki projelerine karşı dikkatli olunmalıdır. Kürt halkının ülkemizdeki coğrafyada olmak üzere büyük çoğunluğunun ne pahasına olursa olsun destekleri kazanılmalıdır. 
2. Bu acımasız şiddet ve savaş bir an önce durdurulmalıdır. Yani en azından hava saldırıları ve PKK’nin ülke içindeki silahlı eylemlere son verilmesi sağlanmalıdır. 
3. Çözüm süreci tüm Türkiye’yi kapsayacak bir şeklide oluşturulmalıdır. Aracı heyetlerin tek partiden olması kamu oyu içinde barışın olumlu imajını bir partiye propaganda yapılmasına imkan oluşturmaktadır. Bu girişimler objektif barışa da gölge düşürmektedir. 
4. Arabulucu ve barış heyeti iktidar partisi HDP ve Kürt halkı tarafından barış ve demokrasi mücadelesinde samimi olarak tanınan şahsiyetlere yer verilmelidir.
5. İnsan Hakları beyannamesinde yer alan halkların ve azınlıkların demokratik talepleri pazarlık konusu yapılmadan hayata geçirilmeye çalışılmalıdır. 
6. Böyle bir barış girişiminin hayata geçirilmesi durumunda bir barış savunucusu olarak bu sürece her nevi desteği vermeye hazır olduğumu belirtmek istiyorum. 
Türkçe Kürtçe ve İngilizce özgeçmişim Google’de Cemil Aydoğan kimdir? Arama motorunda bilgilerim mevcuttur. Saygılarımla 
e mail: cemilaydogan47@hotmail.com - GSM: 0 532 232 44 83 Tel: 0 482 312 75 76 Fax: 0 482 312 06 46 Adres: Özgürlük meydanı genç Aykut hanı zemin kat no:2 Kızıltepe Mardin 
Cemil AYDOĞAN
Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu