21 Şubat 2019 Perşembe 06:43
 

BARIŞA KATKI SUNMAK YERİNE VALİLER İLE UĞRAŞMAK

09 Mayıs 2016 Pazartesi 17:27

Bölgemizdegenelde iktidar partileri siyasi sorumluları devletin il içinde kiihale,yatırım, hazine arazileri ve emanet yönetmeliğine dayalı kamusal icraatlarıkendileri’nin  vazgeçilmez bir hakkıolarak  görmektedirler.Makam peşinde olanve  siyasi  sorumluluktan çekinen  devletin  bazı il sorumluları  bu taleplere boyun eğerler.Dolayısıyle buşahsiyetlerin ömürleri rant devam ettiği sürece devam eder.

Ciddi Devletyöneticileri de bu taleplere boyun eğmezler. yasalara göre hareketederler.Halka rağmen siyasi temsilcilere maddi hizmet etmeyi red ederler. Halkakarşı şefkat ve eşit davranan  buşahsiyetler bölge halklarının  kalbindetaht kurarlar.Bazen de siyasetin haksız saldırılarına hedef olurlar. Geçmiştebir vali’nin onurlu davranışlarına canlı olarak tanık oldum.

Sayın AykutOZAN ismi ile Mardin de görev yapan bir vali vardı. Cesur, herkese eşit vedemokratik bir yaklaşım içinde olan bir insandı.Dönemin siyasetçileri Ankara’datelefonla bir ihale için kendisine talimat vermek istiyorlardı tartışmauzadı.Sayın Ozan’nın o tarihi cevabı halen hafızamda canlı olarak  durmaktadır.Ben bu talebinizi yerine getirememdedi.Beni Valilikten alabilirsiniz ancak Türkiye vatandaşlığından alamazsınız,elerinizdengeleni ardına koymayın diyerek telefonu kapatı.O cesaret ve onur kendisini  Nevşehir Valiliğine  yollarken bu halk kendisini Viranşehire kadarbin araba ile uğurladı.

Daha sonraTemel KOÇAKLAR uzun bir süre Mardin de Valilik yaptı.Görevi benim İHDBaşkanlığıma  denk geldi.Dürüst ve onurlubir insandı.biz demokratik kurallar içinde mücadele ettik. Ayrılmadan son biryıl içinde doğruluk bizim ortak mutabakatımız olduğu için  kendisi ile yakın doslardan olduk.

 Sayın Hasan DURUER ve Dr Ahmet CENGİZ Döneminsiyasi yetkililerine rant kapısını açmadıkları için Cemaat Damgası vurularakgerçeği yansıtmayan bilgiler ile merkeze alınmalarına neden oldular.

Şimdi de Mardin de görev yapan  Sayın  Ömer Faruk KOÇAK  ile uğraşıyorlar gene aynı teraneler devamediyor. Sayın Koçak ispanya’nin Bask özerk sistemini tez olarak yazmışDemokratik süreçleri iyi bilen bir validir.Eski iftiralara  dayalı valilerin şikayetleri ortaya çıkıncakanımca bu sefer Sayın Koçak’a atılan oklar isabet  etmedi.

35 yıldır Gazeteci ve yazar olan Bir insan Hakları savunucusuolarak bölgede görev yapan siyasi sorumlulara bir  hatırlatma yapmak istiyorum. Bir siyasi  şahsiyetin Üzerin rant gölgesi düştüğü zamanbu idda  doğru veyahut yalnış olsun o insanı’nınsiyasi olarak bir yere gelmesi  artık mümkündeğildir.(siyasal süreçlerde bazı onurlu insanlar  elbette vardır)Bölgede görev yapan tüm siyasiyetkililere bir barış aktivisti olarak ortak bir öneride bulunmak  istiyorum. Bölgemizde oluk oluk kardeş kanıakmaya  devam ediyor.Küçük hesaplar birkenara bırakılarak Valiler ve halkın desteği ile bu ateş ortamından çıkmakamacı ile konferanslar sempozyumlar ve kamuoyu içinde şiddete karşı cesur veonurlu  barış girişimleriyapılmalıdır.Alınacak bu kardeşlik tavrı Ülkemizin birlik ve beraberliğine destekolacak, İktidar partisine’de doğru bilgilerle beraber demoktarik  bir kulvarın getirmesini sağlayacaktır.

Kan ve şiddet üzerinde Politika yapanların halkın nezdindemahkum olmaları da sağlanmış olacaktır.

Ben Gazetecilik yaşamımda  yazılarımda şahıslar ile  uğraşmadım.isimleri de zikretmedim. Geneldeinsan hakları ve toplumsal süreçlere katkı sunmaya çalıştım.Şu tarihi gerçekunutulmamalıdır;İnsan hakları Barış ,Demokrasi ve ülke birliğinden yana olanlarkazanmaya, kan,şiddet ve rant üzerinde politika yapanlar da  kaybetmeye mahkum olacaktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu