21 Şubat 2019 Perşembe 06:44
 

BARIŞ AKTİVİSTİ AYDOĞAN’DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

31 Temmuz 2015 Cuma 16:21

Merkezi Mardin Kızıltepe de bulunan MezopotamyaGazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan çatışmalı süreç ile ilgili sağduyulubir açıklama yaptı.

 

Aydoğan, tarihi olarak Mezopotamya’da yaşanansavaşlar hep zorlu ve sıkıntılı geçtiğini bu savaşlarda bölgenin stratejikolması yeraltı ve yerüstü madenlerinin varlığı büyük bir rol oynadığınısöyledi.

 

Ortadoğu da Türkiye ve Kürdistan’ın siyasicoğrafyası tarihsel sosyal ve ekonomik olarak çok farklı bir coğrafya olarakkarşılarını çıktığını ifade ettiğini Aydoğan şunları kaydetti:

 

“İran ırak ve Suriye Kürdistan’ı kendilerinehakim olan ülkeler ile karışmamış halklardır. Türkiye ve Kürdistan coğrafyasıçok farklı bir kategori ile karşımıza çıkmaktadır. Kürtler ile Türklerin Mezopotamyave Anadolu da Bizansa karşı ilk siyasi ittifakları Selçuklu hükümdarı Alparslanönderliğinde yapılmış ve ortak zaferle bitmiş ve savaş Kürtlerin desteğinde Anadolukapılarının Selçukluya açmasını sağlamıştır. İkinci ittifak haçlı ordularınakarşı Selahaddini Eyyubi (Kurdi) önderliğinde haçlı orduları yenilmiş ve busefer Ortadoğu’nun itibarında Kürtler başrol oynayarak tarihe geçmişlerdir.Üçüncü ittifak sultan selim önderliğin de Sünni Kürt ordusu ile Şii Türkmenordusunun kralını çaldıranda yenmiştir ve o tarihten sonra Kürtler sonra Kürtleryavuz un desteğinde Kürdistan sınırları içinde özerk ve orduları ile Osmanlınınayrılmaz bir parçası olarak İdrisi bitlisi sorumluluğunda Osmanlının birincisınıf vatandaşı olmuşlardır. Osmanlı Kürdistan ittifakı kör topal kendipaşaları ile özerk bir şekilde kurtuluş mücadelesine kadar devam etti.”

 

Bu kurtuluş mücadelesinde Kürt halkı cansiperane bir şekilde Türk devletinin silahları ile kendi öz güçleri ilesömürgeci devletlere karşı büyük bedeller vererek şeyh Sait Diyap ağa ve Karayılangibi önderleri ile kendilerini kurtararak Türkiye cumhuriyetinden dahademokratik bir ortam kazanmak amacı ile ulusal güçlerin yanında yer alarakkurtuluş mücadelesinin zafere ulaşmasını sağladıklarını dile getiren Aydoğankonuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“ Kurtuluş mücadelesinde Kürtler dimyatapirince giderken evdeki bulgurdan oldular.ve bu kadar fedakarlığa rağmen işbaşına gelen ırkçı Kemalist sistem Kürt halkının Osmanlı’daki özerk vedemokratik sistemlerin üzerine çizgi çekerek Kürtler yoktur imajını hayatageçirmeye çalıştılar. İşte o gün bugün Kürtler ve Türkler arasında güvensizlikhalen devam etmektedir. Yirmi dokuz isyan kanla bastırıldı son olarak devameden otuz yıllık gerilla mücadelesi barış ve savaşla beraber devam etmektedir.ÇÖZÜM: hiç de zor değildir. Yeter ki samimiyet olsun yeter ki tarihi bilgilergöz ardı edilmesin Türkiye’nin Kürdistan parçaları içinde birlikte yaşamayamüsait iç içe olan tek ülkedir. Yeniden yaşanan bu çatışma ortamına taraflarderhal son vermelidir. bu barış girişimlerin medyaya bilgi verilmeden sırsaklamasını bilen bir barış heyeti tarafından yapılması sağlanmalıdır.”Şeklinde konuştu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu