21 Şubat 2019 Perşembe 07:01
 

ABD KONGRESİ'NDEN SURİYE İÇİN SAVAŞ SUÇLARI MAHKEMESİ KARARI

03 Mart 2016 Perşembe 08:32

ABD Temsilciler Meclisi'nde Suriye'de rejim ve müttefikleri tarafından işlenen savaş suçlarının ele alınacağı mahkeme için karar tasarısı kabul edildi.


ABD Kongresi'nden Suriye İçin Savaş Suçları Mahkemesi Kararı

ABD Temsilciler Meclisi'nde Suriye'de rejim ve müttefikleri tarafından işlenen savaş suçlarını kınayan ve bu suçların ele alınacağı bir mahkemesinin oluşturulması için ABD BaşkanıBarack Obama'nın BM Daimi Temsilcisi'ne direktif vermesini isteyen karar tasarısı kabul edildi.

SAVAŞ SUÇLARI MAHKEMESİ KURULACAK

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanan H.Con.Res.121 sayılı karar tasarısı, komite tarafından kabul edildi. Cumhuriyetçi Parti'nin New Jersey milletvekili Christopher Smith tarafından hazırlanan tasarı, özellikle Esad rejimi başta olmak üzere rejimin müttefikleri ve çatışmanın diğer taraflarınca işlenen suçlar için bir savaş suçları mahkemesi kurulması talebini kapsıyor.

TEMSİLCİLER MECLİSİ KINAMA YAYINLADI

Tasarıda bu suçların "savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlarla" aynı olduğu belirtilerek, uluslararası yasaların ihlalini oluşturduğu ve Temsilciler Meclisi'nin bunları şiddetle kınadığı ifade ediliyor.

OBAMA YÖNETİMİNE ÇAĞRIDA BULUNULDU

Suriye'de rejim ve müttefiklerinin sivillere yönelik ayrım gözetmeyen saldırılarının son bulması için ABD yönetimi ve ortaklarına gayret sarf etmeleri çağrısında bulunan tasarı, ayrıcaObama yönetiminin ihtiyaç sahiplerine yardımların sürekli ve adil bir biçimde erişmesini güvence altını almasını istiyor.

Tasarı, Suriye'de devam eden insan hakları ihlallerinin belgelenmesi çabalarını ve bu suçlara ilişkin gelecekteki davalarda kullanılabilecek delillerin toplanmasına öncelik verilmesi konusunu içeriyor.

BM TEMSİLCİSİ'NE DİREKTİF VERİLDİ

Suriye için bir savaş suçları mahkemesinin kurulmasını talebini de içeren tasarıda, "Tasarı,ABD Başkanı'ndan (Barack Obama), ABD'nin BM Daimi Temsilcisi'ni (Samantha Power) birSuriye savaş suçları mahkemesi kurulmasını gündeme getirmek ve desteklemek için ABD'nin etkisi ve gücünü kullanmakla görevlendirmesini ister" ifadesine yer veriliyor.

ULUSLARARASI MAHKEME KURULABİLİR

Tasarının metninde söz konusu mahkeme, Suriye'de Esad rejimi dahil diğer taraflarca işlenen suçlarını yargılanmak üzere bölgesel ya da eski Yugoslavya veya Sierra Leone örneklerinde olduğu gibi özellikle bu amaçla kurulacak uluslararası bir mahkeme olarak tanımlanıyor.

Ayrıca tasarıda, diğer ülkelere de seslenilerek Suriye insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırımla suçlanan kişilerin yakalanarak mahkemeye teslim edilmesi çağrısında bulunuluyor.

'SOYKIRIM' OLARAK TANINSIN KARARI

Öte yandan komitede Cumhuriyetçi Parti Nebraska milletvekili Jeff Fortenberry tarafından hazırlanan Ortadoğu'da azınlıklara IŞİD'in yaptığı saldırıların "soykırım" olarak nitelendirilmesini isteyen karar da kabul edildi. H.Con.Res. 75 sayılı karar tasarısında Hristiyanların yanı sıra Yezidi, Türkmen, Kürt gibi diğer dini ve etnik kökenlilere yönelik IŞİD'in saldırılarının "savaş suçu", "insanlığa karşı işlenen suç" ve "soykırım" olarak tanımlanması isteniyor.

HERHANGİ BİR BAĞLAYICILIĞI BULUNMUYOR

Komiteden geçmesinin ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'ın kararları genel kurul gündemine alıp almayacağı henüz belli değil. Herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan karar tasarıları, Kongrenin hissiyatını yansıtıyor.kaynak haber.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu