20 Mart 2019 Çarşamba 08:10
 

HDP VE SEÇİM ANKETLERİ ?

29 Nisan 2015 Çarşamba 14:34

 

Her siyasi anketin dayandığı bir ekonomik ve siyasi dengesivardır .Bu denge anketlerin dayandığı güçlerle özelikle ters düşmemeyeçalışırlar .

Bazı anketler istisnai olarak orta yolu tercih ederler onlar da belirleyici olmazlar.

Türkiye genelinde herkes AKP ile hesaplaşmak için HDP’ninbarajı aşmasını istiyor .Sadece siyasi ranta dayalı bir hesaplaşma vardır.YaniHDP’nin doğduğu barış ve demokrasi kulvarı Kürt halkının demokratik talepleripek umurlarında değildir gibi geliyor bana

 

Böylesi bir siyasi anlayışın sahipleri sandık başlarınagitiklerin de muhtemelen genelde gene herkes kendi partisini tercihedecektir.Yani  muhalefet kanadından CHP,MHP ve HDP seçmenleri büyük bir çoğunlukla kendi siyasi yelpazelerinde yeralacaklardır.

 

Elimizde Türk Sol Hareketi içinde yer alan demokrat ,sosyaldemokrat ve sosyalist güçlerin vicdanlarına kalmaktadır.Bu kitleler eğer Barışve Demokrasi kriterlerini esas alırlarsa

HDP ‘ye destek vermeleri gerekiyor . veya eskialışkanlıkarını devam ederek sosyal şöven bir tavırla sandık başına gitmeyekalkıştılarında ise Türkiye Demokrasi mücadelesinde eskiden olduğu gibi sadecebiçimsel değişiklikler olacak ve HDP baraj tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

 

HDP’nin barajın altında kalması Kürdistanlılar açısındandünyanın sonu değildir .Ancak

Kaybedenler sadece HDP ve Kürt halkı olmayacaktır.Kaybedenbu ülkede Barış ve Demokrasiden yana olan tüm Demokrasi güçleri olacaktır,Busiyasal olgunun altını özelikle çizmek lazımdır .

 

2002 yılında HADEP baraj sorununu aşmak için  REFAH PARTİSİYLE itifak çalışmalarınıyapıyordu .O  dönem Bende HADEP partimeclisinde görev yapıyordum

REFAH PARTİSİ kurmayı Fehim Adakla beraber iki partiarasında ara buluculuk görevlerini yapıyorduk.RP genel Başkanı rahmetliNecmettin Erbakan bize seçilebilir bölgelerde 26 millet vekili vermişti.

 

O dönemin anketleri HADEP’i %11 den %14’e kadar çıkardılarhiç unutmuyorum itifak çalışmaları hemen hemen bitmişti .Bizim Parti Meclisitoplantısında birkaç bayan arkadaşlarımız biz anketlerde Barajı aşmışız   yobazların listesinde neden yer alalımdediler ve o yanlış düşünce parti meclisinde çoğunluk haline geldi. Bu kadaruğraş ve çabalarımızda hep boşa gitti. RP ile itifakımız da iptal edildi .

 

 HADEP olarak DEHAPlistesinde seçimlere girme kararı aldık . Anketlerin bizlere verdiği %14’lukrakamlar siyasi olarak yanılmamıza neden oldu .%7’lerde kalarak siyasi olarakeksik tecrübelerimizden dolayı bizlerde iz bırakan bir hezimet ile karı karşıyakalarak barajın altında kalmasına sebep olduk .

 

Ağzımız canlı olarak bire sefer sütten yanmıştır. Buanketler karşısında  hayale kapılmadandik ve cesur bir duruşla ayranı üfleyerek içmek zorunda olduğumuzu bilmemizgerekiyor .

       

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu