31 Mayıs 2020 Pazar 10:31
 

YAŞADIĞIMIZ ZAMAN

06 Ekim 2011 Perşembe 18:18

                                                 YAŞADIĞIMIZ ZAMAN

Kederin ve gözyaşının dinmediği, aşkların yarım kaldığı bir ağacın gölgesinde, oturmaya hasret coğrafyamızdan,parsellenmiş gezegenimizdeki diğer kardeşlerimizle   söyleşimiz,sohbetimiz var..Dudağımızdan dökülüp hissettiklerimizin yansıması olan... En gelişmiş varlık, düşünme yeteneğini en geliştirmiş toplumlarla bir paylaşımımız var;

İnsanı kutsayan ve dokunulmazlığının manifestosuna emek verenlere, hümanizmin öncülüğünü yapanlara, tanrının kutsiyetine inananlara , mazlum haklarını savunanlara, Dünya kardeşliğini içselleştirenlere, sanatçı, aydın ve doğayı sevenlere, barışı savunanlar, savaş karşıtları ,hayatı kaybetmenin kıyısında olanlara,mutlu anların bitmesini istemeyenlere,dünya siyah beyazken yaşanılan destansı aşkların yeniden yeşermesini isteyenlere , sevgili ateşini cehennem ateşi gibi yüreğinde hissedenlere,devasa çarklar arasında kalıp bir fareye dönüşenlere,çaressizlik güğsünde yuva yapmış sevgiliye giden yolları şaşıranlara kitap ve şiir okumayı boşa vakit harcayamam diyenlere,çıkarsız ve beklentisiz bir yaşamı unutanlara birkaç sözümüz var.

İşçiler, köylüler, ırgatlar, Müslümanlar, semavi din mensupları, Hindular, konfüçyüs, buda ve diğer dinlere tapınanlar sokaklarda ihmal edilmiş yeni yeni filizlenen çocuklar, erkek egemen toplumların mağdur kadınları, transeksüeller can ve cananlar herkese her insana… bir zamanlar doğa kirlilikten, insanlıkta bencillikten uzaktı, sevgililer gibi sevgi ormanları vardı, yan yana dizilmiş.Sayfalar, kitaplar dolusu şiirler vardı yazılmış. öfkeden, isyandan çok, aşka , sevgiye dairdi yazılan… yaşamdı, doğaydı, anlatılan. Ahenkli satırlar, okundukça duygu selleri oluşurdu yüreklerde.

Yağmurlar yağardı usulca.  Seller oluşmazdı, doğa ahenk içindeydi, insanda… Karlar yağardı, tane tane havada dans edercesine, rekabet vardı doğada özgürce. Çeşmeler akardı, çeşme başlarında roman konuları aşklar yaşanırdı. Gözyaşlarımız vardı içimizden akıttığımız. Ölülerimize derin yaslar tutardık. Yürekler sıcak, aşk sıcak, doğa sıcak, bakışlar sıcak, yaşamın tadı sıcaktı. dayanışma vardı, doğruluk vardı, baharlar güzler vardı, Mevsimsel. toz bulutları yoktu, Örneğin. Annelere, babalara, kardeşlere, topluma saygı vardı. Dağlar ormanlık yaylalar otlarla doluydu. Berivanlar vardı, meralarda süt sağan Berivanlar. Bağlarımız vardı,

Badem ağaçlarımız, ceviz ağaçlarımız. Baharda kirazımız, güzün şire üzümümüz, mayhoş  narımız, tadı damaklardan gitmeyen incirlerimiz, temiz havamız kirlenmemiş doğamız vardı.

Doğa ahenk içinde, insanlar da gelişimlerine uygun ahenk içindeydiler. Her şey dobraydı mertçe, insanca… Aşklar da dobraydı; dağları delen, ordulara karşı koydurtan…

Süslü ve yalan sözlerde yoktu; Tanrının verdiği yaşama ve değerlere saygı vardı… Gökyüzü de, yeryüzü de karalar bağlamıyordu. Toz bulutları da oluşmuyordu. Mevsimler seyrindeydi, yağmurun bereketi toprağa yayılıyordu. Değişik kültürler vardı coğrafyamızda, kutsi inanışlar vardı değişik…Dokusal bir bütünlük vardı, süregiden , tahammül vardı ötekine, camiler vardı, minaresinde ezan okunan, kiliseler vardı çanları çalınan, cemaatler vardı birbiriyle dayanışan diyaloglar vardı zamana meydan okuyan. Bir zincirin halkalarıydı her şey.

Kültürler vardı medeniyetler, tahammülü vardı insanların insanca, iyiler kardeş kötülerde  kardeştiler…

Bu uzun upuzun bir mektuptur. İnsanlığımızın derin hazlarından gelen, bu milattan çok önce ve çok sonrasının gerçekleridir. Bu insanlığın insan özüyle donanmış tutkusudur. Tarihin arkaiğinde HANİBALDIR, İşini tutkuyla yapan, SPARTAKÜS’ tür cesareti kıyamete taşıyan ve bu insanlık hazinesidir hiç Tükenmeyen.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu