03 Haziran 2020 Çarşamba 15:43
 

HDP NUSAYBİN İLÇE EŞBAŞKANI TUTUKLANDI

HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Tutuklandı
26 Ağustos 2015 Çarşamba 14:10

Nusaybin'de Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınan 4 kişiden aralarından HDP Eş Başkanı Sabiha Gündüz’ün de olduğu 3 kişi tutuklandı.

Nusaybin'de Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınan 4 kişiden aralarındanHDP Eş Başkanı Sabiha Gündüz’ün de olduğu 3 kişi tutuklandı.

Alınan bilgilere göre, İlçedeki bazı sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan Kent Meclisi tarafından 9 Ağustos'ta gerçekleştirilen "özerklik" açıklamasının ardından savcılıkça başlatılan ve bir kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında 4 kişi daha gözaltına alınmıştı.

Nusaybin Cumhuriyet Savcılığına ‘Örgüte üye olmak’ suçlamasıyla ifadeleri alınan HDPİlçe Eş Başkanı Sabiha Gündüz, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) eş Başkanı Salih Cebe ile DBPyöneticilerinden Erhan Dinç ve Ramazan Artan tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. HDP İlçe Eş Başkanı Gündüz, MEYA-DER Eş Başkanı Cebe ileDBP yöneticisi Dinç tutuklanırken DBP yönetici Artan Adli kontrolle serbest bırakıldı.

Adliyedeki işlemleri yapılan 3 kişi Mardin Cezaevine gönderildi.

Nusaybin'de savcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında 6 gün önce düzenlenen operasyonda, Kent Meclisi adına açıklama metnini okuyan Muhsin Aksan gözaltına alınmış, Aksan sevk edildiği adli mercilerce tutuklanmıştı.

-GÖZALTI VE TUTUKLAMALARA TEPKİ
Bu arada gözaltındaki 4 kişinin Nusaybin Adliyesine gelmesi üzerine DBP ilçe binası önünde bir araya gelen kitle, düdüklü ve ıslıklı protesto eylemi yaptı. Aralarında HDPMardin Milletvekili Enise Güneyli'nin de olduğu kitle, mahkeme bitimine kadar Hükümet Konağı önünde bekledi. Tutuklanan 3 kişinin adliyeden çıkarılışı sırasında Hükümet Konağı önünde bekleyen kitle, tutuklamaya alkış ve ıslıklarla tepki gösterdi. [nusaybinim.com]

DİĞER HABERLER

Qamişlo´da patlama ve silah sesleri

Qamişlo´da patlama ve silah sesleri

Mardin´in Nusaybin ilçesi sınırındaki Kamışlı (Qamişlo) kentinde, patlama ve silah sesleri sonrasında dumanlar yükseldi.

Nusaybin'de uçurtma şenliği

Nusaybin'de uçurtma şenliği

Mardin'in Nusaybin ilçesinde ortaokul öğrencilerine yönelik uçurtma şenliği düzenlendi.

Nusaybin'de Polis Aracına Saldırı: 1 Polis Şehit, 2 Polis Yaralı

Nusaybin'de Polis Aracına Saldırı: 1 Polis Şehit, 2 Polis Yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde zırhlı polis aracına düzenlenen roketli saldırı sonucu 1 polis şehit olurken, 2 polis yaralandı.

Nusaybin'de Şiddetli Çatışma Sesleri Yükseliyor

Nusaybin'de Şiddetli Çatışma Sesleri Yükseliyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, erken saatlerde hendek ve barikatların bulunduğu 4 mahalleden şiddetli çatışma sesleri yükseldi.

Nusaybin'den ölüm haberi

Nusaybin'den ölüm haberi

Nusaybin'de dört yasaklı mahalleye destek için düzenlenen yürüyüşün ardından çıkan olaylarda Suriye uyruklu bir kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü

Bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Nusaybin İlçesi'nin 4 mahallesinde bugün saat 16.00'dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu