03 Haziran 2020 Çarşamba 16:05
 

EŞBAŞKANLARIN TUTUKLANMASINA TEPKİ

Eşbaşkanların Tutuklanmasına Tepki
02 Eylül 2015 Çarşamba 10:16

Nusaybin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ve DBP Nusaybin Eş Başkanı Zinet Alğan'ın tutuklanmasına tepki amacıyla Belediye ve DBP binaları önünde basın açıklaması yapıldı

Nusaybin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ve DBP Nusaybin Eş Başkanı Zinet Alğan'ın tutuklanmasına tepki amacıyla Belediye ve DBP binaları önünde basın açıklaması yapıldı.

Aralarından Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, Nusaybin Belediye Eş başkanıCengiz Kök, HDP Eş Başkanı Ferhat Kut, Belediye Meclis üyeleri, DBP, KESKve Genel İş yöneticileri ile üyelerinin de olduğu kitle, Nusaybin Belediye Binası önünde bir araya geldi.

Burada kitle adına basın açıklaması yapan Samiye Demir, 7 Haziran 2015'te yapılanTürkiye Genel seçimlerinde HDP Türkiye seçim sisteminde anti demokratik olan seçim barajını aşarak oyunu yüzde yüz artırdığını, güçlü bir şekilde mecliste tüm ötekileştirilenlerin sesi olarak yerini aldığını söyledi.
Demir açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu sonuçla birlikte tek başına hükümeti kuramaya AKP'nin bir çok yetkili ve hükümette ki kişilerin beyanları da gösterdi ki 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını kabullenmeyeceği ve kaos yaratılarak yeni bir seçime gidileceği aşikardı ve bunun için 8 Haziranda seçim sonuçlarını değiştirmek için plan ve projelerini uygulamaya koydular.

Bu seçim sonuçlarını hazmedemeyen Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti, çözüm sürecini de ret ederek var olan barış ve huzur ortamını dağıtmış ve ülkeyi iç savaşa sürükleyecek politikalar ortaya konulmuştur. Her gün bir güvenlik görevlisinin, gerillanın ve sivil halkın canına mal olan acı tabloları görmekteyiz. Bunlarla birlikte halkın seçilmişleri olan Belediye başkanlarını da gözaltı ve tutuklamalarla sindirmeye çalışmaktadır. Bu siyasi soykırımlara en son olarak eklenen Nusaybin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ve DBPEş Başkanı Zinet Alğan da dün itibari ile tutuklanarak Mardin E tipi Cezaevine konulmuştur.

Halkın oyları ile seçilmiş Belediye başkanlarının tutuklanmaları ve özgürlüklerinin elinden alınması aynı zamanda onları seçmiş halkında iradesini tutsak etmek anlamına gelmektedir ki, buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz, anti demoratik ve faşizan uygulamalarınıza son vermenizi ve halkın iradesi olan seçilmişlerimizi derhal serbest bırakın.

Tutuklama ve göz altılara gerekçe olarak gösterilen iddialar ise kamuoyunu yanıltmaktadır. Öz yönetim olarak söylenen talepler halkların birlikte karar alma süreçlerinde yer almasıdır. Nitekim DBP bünyesinde yer alan Belediyemiz, DBPtüzüğünde yer alan partinin amacında öz yönetim ve özerklikle ilgili şunu belirtmiştir.'Türkiye Cumhuriyetinin Türkler, Kürtler ve diğer etnik gruplar tarafından birlikte kurulduğu tarihsel gerçekliğinden hareketle, Türkiye halklarının aydınlık, ortak geleceğiniKürt Sorununun demokratik çözümü, inanç-mezhep odaklı imtiyazların reddi ile ortak vatanda özgür birliktelikte ve Demokratik Özerklik işlevselliğine dayalı Demokratik Cumhuriyette görür. Demokratik Ulus'a Demokratik Özerklik ve Demokratik Cumhuriyet yoluyla varılabilir. Türkiye'nin katı merkeziyetçi ve tekçi yapılanmasına karşı, siyasi ve idari yapısında demokratikleşmeyi sağlamak amacıyla köklü bir reformu savunur. Halkın yerelde söz ve karar sahibi olduğu, tüm farklılıkların kendini özgürce ifade edebildiği Demokratik Özerklik modelini benimser. Bu modeli yaşam sallaştırmaya yönelik kapsamlı çalışmalar yürütür. Bu amaç doğrultusunda bilimsel araştırma ve tartışmalar geliştirir.' şeklinde belirtilmiştir.

Bu ülkenin Hukukçuları ve Mahkemeleri bu durumdan ne yazık ki hiç rahatsız olmayacak ki, Anayasayı ve kanunları hiçe sayarak keyfi uygulamalarla seçilmişlerin tutuklamalarını sürdürmektedir.

Bizler buradan tekrar AKP'nin bu faşist ve hukuksuz uygulamalarını lanetliyor Türkiyehaklarına bir kez daha sesleniyoruz. Onurlu barış mücadelesine hep birlikte omuz vererek ülkemizde özgürlük barış ve adaletin yeşermesi için herkesi haksızlıklara karşı tek vücut olmaya çağırıyoruz."

-DBP BİNASI ÖNÜNDE DE AÇIKLAMA YAPILDI

Demir'in açıklamasından sonra kitle Nusaybin Belediye binasın önünden yürüyüşe geçti.DBP Nusaybin İlçe binası önüne gelen kitle, burada da DBP Eş Başkanı Zinet Alğan'ın tutuklanmasına tepki gösterdi.
Kitle adına açıklama yapan Şeyhmus Çetin şöyle konuştu:

"Bilindiği üzere Türkiye'nin ve özellikle de Kürdistan'ın birçok şehrinde AKP polisleri, katliamlar, yargısız infazlar ve adil olmayan keyfi tutuklamalar yapmaya devam ederek, belediye eş başkanlarını DBP ve HDP yöneticilerini tutukluyor.

Bu soykırım operasyonları ile dün de belediye eş başkanımız Sara Kaya ve DBP eş başkanımız Zinet Alğan AKP hükümeti ve onun Nusaybin'deki işbirlikçilerinin bir komplosu sonucu tutuklanmıştır. Akp hükümeti ve onun işbirlikçi polisi şunu iyi bilmelidir ki hiç bir baskı, komplo ve tutuklama bizi bu onurlu mücadeleden vazgeçirmeyecektir

Bizler DBP olarak adalet mekanizmasının düzgün işlemediği, ülkenin tek bir adam tarafından yönetildiği ve sivil halk olarak can güvenliğimizin olmadığı bu ortamda kendimizi ve kentimizi savunmaya devam edeceğiz. Baskılar bizi bu onurlu mücadeleden vazgeçiremez." [Arif Altunkaynak ]

DİĞER HABERLER

Qamişlo´da patlama ve silah sesleri

Qamişlo´da patlama ve silah sesleri

Mardin´in Nusaybin ilçesi sınırındaki Kamışlı (Qamişlo) kentinde, patlama ve silah sesleri sonrasında dumanlar yükseldi.

Nusaybin'de uçurtma şenliği

Nusaybin'de uçurtma şenliği

Mardin'in Nusaybin ilçesinde ortaokul öğrencilerine yönelik uçurtma şenliği düzenlendi.

Nusaybin'de Polis Aracına Saldırı: 1 Polis Şehit, 2 Polis Yaralı

Nusaybin'de Polis Aracına Saldırı: 1 Polis Şehit, 2 Polis Yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde zırhlı polis aracına düzenlenen roketli saldırı sonucu 1 polis şehit olurken, 2 polis yaralandı.

Nusaybin'de Şiddetli Çatışma Sesleri Yükseliyor

Nusaybin'de Şiddetli Çatışma Sesleri Yükseliyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, erken saatlerde hendek ve barikatların bulunduğu 4 mahalleden şiddetli çatışma sesleri yükseldi.

Nusaybin'den ölüm haberi

Nusaybin'den ölüm haberi

Nusaybin'de dört yasaklı mahalleye destek için düzenlenen yürüyüşün ardından çıkan olaylarda Suriye uyruklu bir kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü

Bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Nusaybin İlçesi'nin 4 mahallesinde bugün saat 16.00'dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu