03 Haziran 2020 Çarşamba 14:33
 

ÊZİDîLER: DİN DEĞİŞTİRSEYDİK DAİŞ ÇETELERİNDEN KAÇMAZDIK

Êzidîler: Din değiştirseydik DAİŞ çetelerinden kaçmazdık
02 Eylül 2015 Çarşamba 14:15

Nusaybin'de AFAD kampındaki Êzidîlere din değiştirme baskısı gerginlik yaratırken, protesto eylemi düzenleyen Êzidîlere de kamp güvenliği saldırdı.

Kamptaki Êzidîlerden Celal Kasım kendilerine din değiştirme baskısı yapıldığını dile getirerek "Eğer din değiştirme anlayışımız olsaydı DAİŞ çetelerin saldırılarından kaçmayacaktık" sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi. 

DAİŞ çetelerinin Şengal'e saldırıları sonrasında soykırım girişimleriyle yüz yüze kalan Êzidîlerin bir bölümü çetelerden kaçarak Güney Kürdistan'dan Kuzey Kürdistan'a sığınmışlardı. Önce Şırnak daha sonra Mardin'in Nusaybin ilçesine sığınan yaklaşık 4 bin 500 Êzidî yurttaş ise, Nusaybin ilçesinde bulunan AFAD kampına yerleştirilmişti. Kızıltepe ilçesi yolu üzeri ve şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan kampta yeni bir yaşam alanı oluşturan Êzidîlere, kamp görevlileri tarafından din değiştirmelerine yönelik baskı yapıldığı, bu nedenle bir kamp görevlisi ve bir kamp sakini arasında da tartışma yaşandığı iddia edildi. Tartışma sonrası kampta büyük bir kavga yaşandığı ve kampta bulunan Êzidîlerin de kampta gerçekleştirdikleri bir yürüyüşle kendilerine yönelik baskıyı protesto ettikleri belirtildi. Kamp güvenliğini sağlayan askerler ve özel güvenlik görevlilerinin protesto eylemine saldırmaları gerginliği daha da artırırken, Nusaybin ilçe kaymakamı TOMA tipi zırhlı araçlar ile kampa gelerek görevliler ile görüşme gerçekleştirdi. 

Kaymakam saldırı olmadığını söyledi ama...

HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli kampta yaşanan olaylara ilişkin ilçe kaymakamı ile telefonla görüştüklerini ve kampta Êzidîlere yönelik herhangi bir saldırının gerçekleşmediğini savunan kaymakamın, "Tercümanlar ile yurttaşlar arasında ufak bir tartışma yaşanmış ve çabalarımız sonucunda çözüme kavuşturulmuştur" dediğini belirtti. 

Ancak kamp sakinlerinin söylemleri ise kaymakamı yalanlıyor. Kampta kalan Êzidîler kampta din değiştirme baskısının yarattığı gerginlikle birlikte, kamp içinde bulunan marketin kendilerine pahalı satış yaptığını, bu nedenle kamp sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirtti. Öte yandan kampa giriş ve çıkışlarda da sıkıntı yaşadıklarını belirten kamp sakinleri, ilçe merkezine 6.5 km uzakta olduklarını ve kampa gidiş gelişlerini zor koşullarda sağladıklarını, zaman zaman aşırı sıcağa rağmen kilometrelerce yolu yürüyerek kat ettiklerini söyledi. 

4 bin 500 kişilik bir kampta tek bir doktor var

Telefon ile görüştüğümüz kamp sakinlerinden Celal Kasım (32), kamptaki gidişatın iyi olmadığını dile getirerek, "Kamp marketin satılan malzemeler dışarıya göre çok pahalı satılıyor. Kamp müdürlüğü tarafından verilen yardım kartları ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. 35 gün için de 6 ila 9 gün arasında kendi cebimizden ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz" dedi. 

'Doktor acil hastalar dışında muayene etmiyor'

Kasım, kampta tek bir doktorun hizmet verdiğine dikkat çekerek, "Tek bir doktor bütün kampa bakıyor ve acil olmayan hastalar ile de ilgilenmiyor. Kısa bir süre önce eşimi götürdüm ancak doktor muayene etmedi. Eşimi hastaneye götürmek için kamp müdürlüğüne müracaat ettim ancak oradan da izin çıkmadı" diye konuştu. 

'Eğer din değiştirme anlayışımız olsaydı, DAİŞ çetelerinden kaçmazdık'

Görevi tam öğrenilemeyen bir kamp görevlisinin kendilerine din değiştirme baskısı yaptığını iddia eden Kasım, "Bize din değiştirme baskısı yaptılar. Biz de bu baskıya karşı protesto eyleminde bulunarak tepkimizi dile getirdik. Nusaybin Kaymakamı kampa geldi ve bizi dinledi. Bize haftada iki kez gelip kampta sorunları dinleyeceğine dair söz verdi. Ama o günden bu yana hiç uğramadı bile. Eğer din değiştirme anlayışımız olsaydı,DAİŞ çetelerinden kaçmazdık" şeklinde tepki gösterdi. 

Bakanlık HDP heyetinin kampa gitmesini kabul etmedi

HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli, Êzidî yurttaşların sorunlarını çözmek ve onları dinlemek üzere 21 Ağustos'ta İHD yöneticilerinin, avukatların, DBP ve HDP yöneticileri, HDP Milletvekilleri ve gazetecilerinde aralarında bulunduğu 26 kişilik bir heyetin İçişleri Bakanlığı'na başvuru yaptığını belirterek, başvurunun ise heyet sayısının çok olması gerekçe gösterilerek ret edildiğini söyledi. Bakanlık görüşmeler için heyetten 5 kişilik isim seçilmesi ve heyetin sadece kamp müdürlüğü ile görüşme gerçekleştirebilecekleri yönünde izin verebileceği gerekçe gösterilerek heyetin kampa gitmesini engelledi. 

Aradığımız kamp yöneticileri ise konu ile ilgili bilgi vermekten kaçındı. 

DİHA

DİĞER HABERLER

Qamişlo´da patlama ve silah sesleri

Qamişlo´da patlama ve silah sesleri

Mardin´in Nusaybin ilçesi sınırındaki Kamışlı (Qamişlo) kentinde, patlama ve silah sesleri sonrasında dumanlar yükseldi.

Nusaybin'de uçurtma şenliği

Nusaybin'de uçurtma şenliği

Mardin'in Nusaybin ilçesinde ortaokul öğrencilerine yönelik uçurtma şenliği düzenlendi.

Nusaybin'de Polis Aracına Saldırı: 1 Polis Şehit, 2 Polis Yaralı

Nusaybin'de Polis Aracına Saldırı: 1 Polis Şehit, 2 Polis Yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde zırhlı polis aracına düzenlenen roketli saldırı sonucu 1 polis şehit olurken, 2 polis yaralandı.

Nusaybin'de Şiddetli Çatışma Sesleri Yükseliyor

Nusaybin'de Şiddetli Çatışma Sesleri Yükseliyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, erken saatlerde hendek ve barikatların bulunduğu 4 mahalleden şiddetli çatışma sesleri yükseldi.

Nusaybin'den ölüm haberi

Nusaybin'den ölüm haberi

Nusaybin'de dört yasaklı mahalleye destek için düzenlenen yürüyüşün ardından çıkan olaylarda Suriye uyruklu bir kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü

Bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Nusaybin İlçesi'nin 4 mahallesinde bugün saat 16.00'dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu