22 Mayıs 2019 Çarşamba 03:48
 

MİDYATLI KÜRT ÖĞRETMEN DİLOVAN, TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Midyatlı  Kürt öğretmen  Dilovan, Türkiye'ye döndü
03 Temmuz 2013 Çarşamba 06:49

Kürt öğretmen ve yazar Jîr Dilovan (Zeki Aslan) 19 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelerek, ailesi ve akrabalarıyla bir araya geldi. Türkiye'de 1990'lı yıllarda

Türkiye'de 1990'lı yıllarda Kürt halkına yönelik uygulanan yoğun baskı nedeniyle dünyanın değişik ülkelerine iltica edenlerden Kürt öğretmen ve yazar Jîr Dilovan'dı (Zeki Aslan). Dilovan 1992 yılında gözaltına alınarak, çıkarıldığı DGM'de tutuklanarak cezaevine konulur. 2 yıl boyunca cezaevinde kalan Dilovan, 1994 yılında cezaevinden tahliye olur. Yoğun baskı ve sindirme politikalarına dayanamayan Dilovan, 1994 yılında Almanya'ya iltica eder ve yaşamını Almanya'da sürdürmeye başlar.

Kanser tedavisi gören kardeş için 19 yıl sonra Türkiye'ye geldi
Dilovan Almanya'nın Köln şehrine yerleşerek, burada yazarlık ve öğretmenlik çalışmalarına devam eder. Türkiye'deyken sınıf öğretmeni olan ve Kürt dili üzerinde çalışma yürüten Dilovan, çalışmalarını Almanya'da da sürdürür. Dilovan, Köln Kürt Enstitüsü'nde öğretmenlik yapmaya başlar. Ayrıca birçok gazete, dergi ve internet sitesinde yazarlık yapan Dilovan, 23 Ocak 2008 yılında Köln Kürt Enstitüsü'nde ders verdiği sırada beyin kanaması geçirir. Bu nedenle konuşma yetisini kaybeden Dilovan, ayrıca bir tarafından da kısmi felç geçirir. Hastalığı nedeni çalışmalardan uzak kalan Dilovan, Başkent Hastanesi'nde kanser tedavisi gören kardeşini ziyaret etmek için 19 yıl aradan sonra ilk kez 28 Haziran günü Almanya'dan Türkiye'ye gelir.

'Ailemle bir arada olduğum için mutluyum'
Ailesi ve akrabaları ile bir araya gelen Dilovan, sevincini yüzündeki gülümseme ve işaret dili ile dile getiriyor. İşaret dili ile yaşadıklarını anlatan Dilovan, "Ben işkencenin her türlüsünü gördüm. Bir aya yakın kaldım. Böbreklerimizin üzerine kum torbaları koydukları için şuan ben yatakta yatamıyorum. Sert zeminde yatabiliyorum. Çıkarıldığım mahkemece tutuklandım ve 2 yıl cezaevinde kaldım. 1994 yılında tahliye oldum 1994 yılının sonuna doğru yoğun baskı ve sindirme politikaları nedeni ile Almanya'ya iltica ettim. Orada çalışmalarıma devam ettim. 23 Ocak 2008 tarihinde beyin kanaması geçirdim. Beyin kanaması nedeni ile şuan konuşamıyorum ve bir yanım felçlidir. Kardeşim kanser hastası olduğu için 19 yıl aradan sonra Türkiye'ye geldim. Ailemle ve dostlarımla bir arada olduğum için çok mutluyum" dedi.

Jîr Dilovan (Zeki Aslan) kimdir?
Jîr Dilovan, 1956 yılında Mardin merkez Midyat ilçesine bağlı Ortaca (Hêştirika) köyünde dünyaya geldi. Eskişehir'de Anadolu Üniversitesini okuyan Dilovan, şimdiye kadar birçok gazete, dergi ve internet sitesinde yazdı.Yazdığı "Qolinc" adlı skeçler, 15 bölüm yayımlandı ve büyük beğeni topladı. Dengê Mezopotamya radyosunda "Ji Kaniya Wêjeyê", "Şana Helbestê" ve "Li Benda Rojê" adlı programları hazırlayıp sundu. Dilovan'ın şimdiye kadar "Zenga Zêrîn" (roman) "Ji Biçûkan re Çîrok Ji Mezinan re Dîrok", "Bi Pirs û Bersivan Dîroka Kurd ve "Kurdistan Cild - 1" adlı kitapları ve birkaç çevirisi de bulunuyor.

 

DİĞER HABERLER

Ecrin'den hala haber yok

Ecrin'den hala haber yok

Midyat'ta 234 gün önce kaybolan 5 yaşındaki Ecrin Tunç’tan hala haber yok. Umutlarını kaybetmeyen Tunç ailesi, gözyaşlarının dindirilmesini istiyor.

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası

İstanbul'da yaşayan Emine ve Coşkun Kıraç çifti, 5 yıldır biriktirdikleri parayla dünya turuna çıktı.

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Midyat'ta okuyan öğrenci, İspanya'da 'Yükselen Yıldızlar' Birincilik ödülünü kazandı.

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

Ar Tarım Organik Gıda A.Ş.'nin % 55,3'ü Tümer Tarım Hayvancılık İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından 32 milyon TL'ye satın alındı.

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Hatay’ın Dörtyol ilçesinden gelen bir grup işadamı Mardin’in Midyat ilçesindeki tarihi ve turistik mekânlarını dolaştı.

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat Devlet Hastanesi'nde dijital röntgen sitemi kuruldu.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu