22 Mayıs 2019 Çarşamba 04:02
 

MİDYAT'TA BARIŞ SOFRASI

Midyat'ta Barış Sofrası
01 Eylül 2012 Cumartesi 10:12

Midyat Belediyesi ve Sosyal Gelişim Entitüsü tarafından düzenlenen Mezopotamya'da Barış Sofrası Kuruluyor sempozyumuna Yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcılar büyük ilgi gösterdi.

Sosyal Gelişim Entitüsü (SOSGED) Başkanı Murat Çuhadar tarafından düzenlenen ve ev sahipliğini Midyat Belediyesi’nin yaptığı ‘Mezopotamya’da Barış Sofrası” sempozyumunda Kuzey Irak  Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani’ye kaidesi üzerine barış mesajı yazılı bir tablo Başbakan Neçirvan Barzani’ye ise barışın hâkim olmasında rol oynaması için altın işlemeli barış temsisi gönderildi. 

Ak Parti 23. Dönem Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir’in proje koordinatörü başkanlığını yaptığı Sosyal Gelişim Enstitüsü tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü arifesinde Ortadoğu’dan dünyaya barış yayılması için düzenlenen ‘Mezopotamya’da Barış Sofası’ konulu sempozyum MATİAT otelde düzenledi. 

MRF firmasının sponsorluğunda düzenlenen ve yüzlerce kişinin katılımıyla kilise ve caminin aynı karede buluştuğu Midyat Miting alanında sabah ezanının ardından Konya’dan gelen semazen grubunun semah gösterisiyle başlayan barış sofrası etkinliği Matiat Otelde gerçekleşen sempozyumla devam etti. 

Projeye ev sahipliği yapan Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Midyat’ın diller ve dinlerin buluşma noktasını oluşturduğunu ifade ederek “Burada hiçbir zaman insanlar arasında olumsuzluk yaşanmadı. Bütün Orta Doğu halklarının bugün ihtiyaçları olan tek şey barıştır. Barışa bir katkı sunabiliyorsak, elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız. Çünkü insanlar birbirlerini sevmek zorunda. Sevemedikleri zaman kendi topraklarında, kendi yurtlarında kalamazlar. İllaki orada bir kan akar, kanın sonu gözyaşıdır. Gözyaşlarını bittirmek için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız" diye konuştu.

Ak Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Eski Milletvekilleri Nihat Eri, Halit Demir ve Kürdistan Türkiye Temsilcisi Ömer Mirani, Federe Kürt Hükümeti eski Kültür Bakanı ve Mesut Barzani’nin uluslar arası temsilcisi Felekeddin Kakei, Barzani ailesinin temsilen Şeyh Semih Barzani, Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Üstat Bediuzzaman Saidi Nursi’nin hayattaki talebelerinden Abdulkadir Badıllı ile birlikte birçok sivil toplum örgütü temsilcisi, Siyaset, sanat ve bilim adamlarının katıldığı sempozyumda dünya barışının tesis edilmesi konusundaki dilek temenni ve öneriler dile getirildi. 

Akdağ "İnançların Farkı Allah'ın Kudretindendir"

Sempozyumda konuşan Ak Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, konuşmasında kur’an-ı kerimde barışa insanlar arasındaki barışın tesisinin önemine dair ayetlerle süslediği konuşmasında: “Barış, adalet ve insan haklarına saygı ve uzlaşma kültürü yaygınlaştırılarak sağlanabilir. İslam’ın prensipleri sadece belli bir coğrafyaya veya belirli ırklar için gelmemiştir. Bütün ırkları kapsayan, insanı sosyal ve konu ve cinsiyetine göre ayırt etmeyen ve bütün insanları muhatap kabul eden bir yapıdadır. Dünyada yapmak istediğimiz değişikliği öncelikle kendimizde yaparak işe başlayabiliriz. Barışı kendi içimide örerek yola koyulabiliriz. Evrensel insani değerlerin oluşturduğu bir dünyanın şiddetten arınabileceğine inanıyorum. Onun içindir ki, Ey Türkler, Kürtler, Araplar, Müslümanlar, Hıristiyanlar; kadim toprakların bahçesindeki çiçekler, dillerimizin, renklerimizin, inançlarımızın farklı olması Allah’ın kudretinin alametidir. Herhangi bir renge ve dile karşı kökten bir saldırı Allahın bir ayetine saldırıyla eş anlamlıdır” olduğu sözlerine ekleyerek herkesin barış ve kardeşlik içerisinde yaşaması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Konuşmasını Türkçe, Kürtçe olarak devam ettiren Akdağ, Mevlana ve yunus emreden paragraflar okuyarak toplumlar arasındaki barışa dair dileklerini dile getirdi.

Demir: “Siyonistler bölgemizi Mikromize etmek istiyorlar"

Barış duygusunun masum bir elbise olduğuna işaret ederek konuşmasına başlayan Ak Parti 23. Dönem Mardin Milletvekili Mehmet Halit Demir ise, “Barış, altında hiçbir ihanetin, hiçbir silahın ve hiçbir çıkarın saklanmaması gereken bir erdem elbisesidir. Maalesef, bu elbiseyi de kirletenlerin olduğunu görüyor ve biliyoruz. Bu elbiseyi kirletenler, sanırlar ki dünyayı kandırıyorlar, aslında bunlar sadece kendikerini kandırıyorlar. Çünkü, kötü karakter eninde sonunda kendi toplumsal yapısını bozup yok edecektir. Tarih bu gerçeğe yüzlerce defa şahitlik etmiştir. Bundan dolayıdır ki, ben barış ve kardeşlik için empatiyi en önemli kriter olarak görüyorum. Bugün üzerinde yaşadpınmız coğrafyaya komşu ülke ve bölgelerde meydana gelen gelişmeler Siyonist ve emperyalistlerin buraları mikromize etmeye çalışmasından başka bir şey değildir. Ortadoğu’da bugün yaşanan bu gelişmeler bizleri son derece üzmektedir. Bu karışıklıktan kendi geleceklerine ve yaptıkları yanlışlıklara biraz daha gelecek ve zaman kazandırmak isteyen Siyonist ve emperyalist güçler gereken empatiyi yapmadıkları taktirde kendilkerinin de hüsrana uğrayacaklarını bilmeleri gerekiyor” dedi.   

Murat Çuhadar’ın açılışı konuşmasından sonra kürsiye çıkan Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti Başkanı Mesut Barzani adına sempozyuma katılan özel temsilci Felekeddin Kakei Kuzey Irak Kürtleri olarak 1968 yılından beri  barış için mücadele ettiklerini belirterek “ Kürdistan halkı olarak  sadece Türkiye için değil bütün dünya için barış çabası veriyoruz. İnsanlar kardeşçe yaşadıkları sürece huzurlu olurlar” dedi.

1972 yılında Mısır ziyaretinde  bir gazetecinin Molla Mustafa Barzani’ye “Kürtler kimdir ve nedir” şeklindeki  soruya Molla Mustafa’nın “ Biz Adem ile Havva’nın çocuklarıyız” şeklindeki cevabını ilke edindiklerini ifade eden Kakei, “Biz Kürdistan halkı olarak bütün dünya için barış istiyoruz. Hiçbir zaman savaşı isteyen taraf olmadık. İnsanların birlikte barış içerisinde yaşamaları taraftarıyız. Bu yüzden barışı özgürlüğü  bütün dünya için istiyoruz. Bu sempozyumda burada bütün dünyaya barış yayılmasını diliyoruz. Bizim bu barış mesajımız savaşın ateşini sündürsün Ama barış tek taraflı barışın sağlanması imkansızdır. İki tarafından diyaloğ gerçekleştirmeleriyle barış sağlanır. Renk din dil ve ırk ayrımı yapmadan hepimiz Adem ile Hava’nın çocuklarıyız ilkesini prensip edinerek barışın sağlanmasına katkı bulunmalıyız.”

Yapılan konuşmaların ardından SOSGEB adına  Murat Çuhadar, Kuzey Irak bölgesel Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani’ye verilmek üzere Felekeddin Kakei aracılığıyla cevizden yapılmış ve üzerine Molla Mustafa Barzani’nin inanç ve barış felsefesinin  bütün ortadoğuya yayılması konusundaki  ümit ve temenilerinin yer aldığı Barış kaidesi gönderirken, Necirvan Barzani’adına ise üzeri altın işlemeli bir  barış tepsisi’ni Türkiye KDP temsilcisi Ömer Miran ile gönderilirken projenin gerçekleşmesinde emeği olan yurt içi ve yurt dışından gelen temsilcilere çeşitli plaket ve şiltler verildi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen sempozyum oturumunda asrın müceddidi olarak bilinen Bediuzzaman Saidi Nursi’nin yaşamı ve felsefesi konu edildi. Sempozyum oturumunun ardından Midyat Miting alanına kurulan platformda; semah grubu gösteri yaptıktan sonra barış meşalesi alkışlar arasında yakıldı. Proje, Irak’tan gelen Sanatçılar İbrahim Bılındi, Haci Zahori’nin verdiği konserlerle son buld

DİĞER HABERLER

Ecrin'den hala haber yok

Ecrin'den hala haber yok

Midyat'ta 234 gün önce kaybolan 5 yaşındaki Ecrin Tunç’tan hala haber yok. Umutlarını kaybetmeyen Tunç ailesi, gözyaşlarının dindirilmesini istiyor.

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası

İstanbul'da yaşayan Emine ve Coşkun Kıraç çifti, 5 yıldır biriktirdikleri parayla dünya turuna çıktı.

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Midyat'ta okuyan öğrenci, İspanya'da 'Yükselen Yıldızlar' Birincilik ödülünü kazandı.

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

Ar Tarım Organik Gıda A.Ş.'nin % 55,3'ü Tümer Tarım Hayvancılık İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından 32 milyon TL'ye satın alındı.

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Hatay’ın Dörtyol ilçesinden gelen bir grup işadamı Mardin’in Midyat ilçesindeki tarihi ve turistik mekânlarını dolaştı.

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat Devlet Hastanesi'nde dijital röntgen sitemi kuruldu.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu