31 Mayıs 2020 Pazar 09:22
 

İHD: KEMİKLER İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILMIYOR!

İHD: Kemikler için çalışma başlatılmıyor!
01 Kasım 2013 Cuma 14:58

Geçtiğimiz günlerde Midyat ilçesine bağlı Ortaca (Heştrekê) köyünde yol yapımı sırasında insana ait olduğu iddia edilen 6 kafatası bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Midyat ilçesine bağlı Ortaca köyünde yol yapımı sırasında insana ait olduğu belirtilen 6 kafatasının bulunduğunu hatırlatan İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, soruşturma açılması talebiyle Diyarbakır veMidyat Cumhuriyet savcılıklarına başvurduklarını, ancak savcılıklar tarafından şu ana kadar herhangi bir çalışmanın başlatılmadığını söyledi. 

Geçtiğimiz günlerde Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Ortaca (Heştrekê) köyünde yol yapımı sırasında insana ait olduğu iddia edilen 6 kafatası bulunmuştu. İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, devletin 1993-96 yıllarında bölgede uyguladığı sistematik yöntemlerle insanların zorla kaybettirildiğini ifade ederek, Mardinmerkezi ve ilçelerinde İHD'nin tespitlerine göre, en az 55 Kürt sivil yurttaşın devlet tarafından kaybedildiğini söyledi. Kayıpların akıbetini ortaya çıkarmak için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Kuzu, "Kaybettirilme merkezlerinden biri de Midyat ve Dargeçit'tir. 93-96 yılları arasında tespit ettiğimiz zorla kaybettirme vakası 13'tür. Ancak bu 13 kişinin cesetlerine ve kemiklerine ulaşamadık" dedi. 

'Yol yapımı sırasında kemikler torbalara konuldu' 
Bölgede 90'lı yılların karanlık döneminin aydınlatılması, devlet tarafından kaybettirilen yurttaşların akıbetlerinin ortaya çıkarılması, faillerin tespiti ve yargı önüne çıkarılması için Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'na başvuruda bulunduklarını belirten Kuzu, şunları söyledi: "Bu kapsamda Midyat Budaklı köyünden kaçırılan 4 sivil Kürt'e ilişkin olarak Nusaybin Girmeli'de bir kazı çalışması yapıldı. Bizim şüpheli bulduğumuz noktaları savcılığa bildirdik. Kurban Bayramı'ndan 4 gün önce ise, Midyat bağlı Ortaca köyü arasında yapılan yol çalışması esnasında insana ait olduğu ve birden fazla kişiye ait kemikler bulundu. Bu kemiklere, jandarma tarafından el konulduğu bilgisi üzerine İHD olarak, hemen bu kemiklerin koruma altına alınması ve aynı zamanda kemiklerin o tarihlerde kaybettirilen yurttaşlara ait olabileceği ihtimali üzerine hem Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı hem Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya el konulmasını ve işlem yapmasını için talepte bulunduk. Ancak her iki savcılıktan kemiklerin bulunmasına dair tarafımıza teyit edilmiş bir bilgi yok. Ama söz konusu görüştüğümüz Ortaca köyündeki tanıkları ise, yol yapımı esnasında kemiklerin bulunduğunu ve torba içerisine konulduğunu Jandarma'nın da bu torbalara el koyduğunu belirttiler."

'Dosyalar zamanaşımına uğrayabilir'
Kuzu, "Her halükarda o kemiklerin 93-96 yıllarında yürütülmüş olan kirli savaşın delilleri olabileceği düşünülüp, bunların korunması için savcılığa başvuruda bulunduk. Ailelerle beraber kan testinin alınması ve DNA testlerinin yapılması talebinde bulunduk. Fakat valilik tarafından da söz konusu kemiklerin bulunduğuna dair herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Bu iddianın resmi makam tarafından doğrulanması gerekirdi" diye belirtti. 

Kemiklerin ortaya çıktığı bölgenin devlet tarafından korunduğunu ve kaybettirilmenin en çok yaşandığı bölgelerden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Kuzu, savcılığa yapılan başvuru doğrultusunda soruşturmanın genişletilmesi ve faillerinin bir an önce bulunup yargı önüne çıkarılması için savcılığın şu ana kadar çalışma başlatması gerektiğini; ancak şu ana kadar herhangi bir çalışmanın yapılmadığını aktardı. Faili meçhul cinayetler için hazırlanan dosyalar ile ilgili iddianamelerin hazırlanması ve faillerin ifadeleri ve sorgulama işlemlerinin yapılması gerektiğini, yapılmadığı takdirde ise dosyaların zamanaşımına uğrayabileceğine dikkat çeken Kuzu, bulunan kemiklerin korunma altına alınması için büyük bir çaba gösterdiklerini dile getirdi. 

'Bölgede merkezi kararlar doğrultusunda insanlık suçu işlenmiştir'
Kuzu, "2008 yılından itibaren açıkçası birçok bölgede kazı çalışması yaptık. Bu neticede o tarihlerde kaybettirilmiş birçok insanımızın kemiklerine ulaştık. Bu kayıp ve yargısız infazlara ilişkin görülen davaların ise başka illere naklediliyor" dedi. Mardin, Midyat ve Nusaybin ilçeleri başta olmak üzere yargısız infazlarla kaybettirilmelerin faillerinin ortaya çıkarılması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğünü aktaran Kuzu, "Dolayısıyla Mardin'de 93-96 yılları arasında devlet adına örgütlü yapı ortaya çıkmış. Bu şematik olarak ortaya çıkmış durumundadır. İnsanlığa karşı işlenen suç ve yaşanmış savaş gerçekliğidir. O tarihteki siyasi iradenin ve bölgedeki uygulayıcıların ifadesidir" diye konuştu.

                                                www.mgchaber.com

DİĞER HABERLER

Ecrin'den hala haber yok

Ecrin'den hala haber yok

Midyat'ta 234 gün önce kaybolan 5 yaşındaki Ecrin Tunç’tan hala haber yok. Umutlarını kaybetmeyen Tunç ailesi, gözyaşlarının dindirilmesini istiyor.

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası

İstanbul'da yaşayan Emine ve Coşkun Kıraç çifti, 5 yıldır biriktirdikleri parayla dünya turuna çıktı.

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Midyat'ta okuyan öğrenci, İspanya'da 'Yükselen Yıldızlar' Birincilik ödülünü kazandı.

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

Ar Tarım Organik Gıda A.Ş.'nin % 55,3'ü Tümer Tarım Hayvancılık İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından 32 milyon TL'ye satın alındı.

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Hatay’ın Dörtyol ilçesinden gelen bir grup işadamı Mardin’in Midyat ilçesindeki tarihi ve turistik mekânlarını dolaştı.

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat Devlet Hastanesi'nde dijital röntgen sitemi kuruldu.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu