28 Mayıs 2020 Perşembe 07:50
 

AT SIRTINDAKİ DÜNYA TURUNA MİDYAT MOLASI

At sırtındaki dünya turuna Midyat molası
05 Haziran 2014 Perşembe 15:49

İstanbul'da yaşayan Emine ve Coşkun Kıraç çifti, 5 yıldır biriktirdikleri parayla dünya turuna çıktı.

12 aydır yollarda olan Kıraç çifti, 11 ülke gezdikten sonra Türkiye’ye giriş yapıp satın aldıkları 2 atla bu kez Türkiye'yi at sırtında gezecek. Kıraç çifti son duraklarının ise İstanbulolacağını belirtti. 


İstanbul'da yaşayan elektrik mühendisi 30 yaşındaki Coşkun Kıraç ile özel bir turizm firmasında çalışan eşi 27 yaşındaki Emine Kıraç, evlendikten sonra dünya turuna çıkmaya karar verdi. Türkiye’yi at sırtında dolaşma fikrinin Hindistan’da bir vatandaşın tavsiyesi üzerine İran’dan Türkiye’ye dönerken Van’ın bir köyünde at almaya karar verdiklerini belirten Coşkun Kıraç, "Türkiye’yi at sırtında dolaşmak çok güzel bir fikir olduğuna karar verdik. Türkiye’nin gerçek Anadolu coğrafyasının insanı köylerde yaşıyor ve köyleri de dolaşmanın en güzel en kolay yolu at sırtında dolaşmak olarak düşündük. Van’a geldiğimizde her önümüze gelene sorduk at alıp, Türkiye’yi dolaşacağız diye. Van’ın merkezinde bulamayınca Erciş’te iki atı malzemeleriyle birlikte 2 bin 500 TL’ye aldık." dedi.

11 ÜLKEDEN SONRA TÜRKİYE
Gürcistan, Rusya, Moğolistan, Tayland, Hong Kong, Malezya, Endonezya, Singapur, Hindistan, Nepal ve İran’ı gezdikten sonra Türkiye’ye tekrar giriş yapan Kıraç çifti, bu seyahatlerinin büyük bölümünü kurdukları çadırda kalarak geçirdi. Yaklaşık 25 bin dolar para biriktirerek yola çıkan Kıraç çifti at sırtında turlarına devam ederken, Mardin’in Midyat ilçesinde mola verdi. Çift, dünya turuna çıkmadan öncede açtıkları 'Bize her gün tatil' bloğunda ise gidip gördükleri ülkelerdeki anılarını yazarak paylaştı. Şimdiye kadar 52 bin kişinin siteyi ziyaret ettiğini belirten Emine Kıraç at sırtında dolaşmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kıraç “ Hiç zor olmuyor, önce çekiniyordum ama ilk hafta vücut ağrıyor ondan sonra tüm kaslar çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Dolaştıkları ülkeler arasında kısa bir analiz yapan Coşkun Kıraç, "Kırsal kesimlerdeki insanların dışa dönüklüğü şehirdekilerden çok daha fazla. İnsanlarla çok daha kolay iletişim kurabiliyorsunuz, selam verebiliyorsunuz, ‘merhaba’ diyebiliyorsunuz, bir güler yüz alabiliyorsunuz, ‘selamünaleyküm’ dediğiniz zaman, adam size ‘aleykümselâm’ diyebiliyor. Bunu bütün dünya için söylüyorum. Büyükşehirlerde insanlar birbirlerine bakmıyorlar, selam vermiyorlar, merhaba demiyorlar, gülmüyorlar, gülümsemiyorlar, sürekli bir koşuşturmanın içerisindeler. Ama köyler, ilçeler çok daha sıcak samimi olarak gördük.” ifadelerini kullandı.

Kıraç çifti, Midyat’tan sonra Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege bölgesini at sırtında gezerek yolculuklarına devam edecek.

DİĞER HABERLER

Ecrin'den hala haber yok

Ecrin'den hala haber yok

Midyat'ta 234 gün önce kaybolan 5 yaşındaki Ecrin Tunç’tan hala haber yok. Umutlarını kaybetmeyen Tunç ailesi, gözyaşlarının dindirilmesini istiyor.

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Dünya çapında bir birincilik elde ettiler

Midyat'ta okuyan öğrenci, İspanya'da 'Yükselen Yıldızlar' Birincilik ödülünü kazandı.

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

BİST'in İlk Organik Tarım Şirketi Ar Tarım, Tümer Tarım'a Satıldı

Ar Tarım Organik Gıda A.Ş.'nin % 55,3'ü Tümer Tarım Hayvancılık İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından 32 milyon TL'ye satın alındı.

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Dörtyollu işadamları Midyat’ı gezdi

Hatay’ın Dörtyol ilçesinden gelen bir grup işadamı Mardin’in Midyat ilçesindeki tarihi ve turistik mekânlarını dolaştı.

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat'ta dijital röntgen dönemi

Midyat Devlet Hastanesi'nde dijital röntgen sitemi kuruldu.

İHD: Kemikler için çalışma başlatılmıyor!

İHD: Kemikler için çalışma başlatılmıyor!

Geçtiğimiz günlerde Midyat ilçesine bağlı Ortaca (Heştrekê) köyünde yol yapımı sırasında insana ait olduğu iddia edilen 6 kafatası bulunmuştu.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu