25 Mayıs 2019 Cumartesi 23:07
 

YILDIRIM: KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNDEDİR

Yıldırım: Kadınların özgürlüğü Öcalan’ın özgürlüğündedir
08 Temmuz 2015 Çarşamba 16:05

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde KJA’nın öncülüğünde “Kadın yaşamdır yaşamı öldürmek insanlığı öldürmektir” sloganıyla düzenlenen çalıştayın ardından basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada konuşan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım,  kadınlar olarak özgürlüklerini PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde bulduklarını ve aynı zamanda yakında bir kadın bakanlığının kurulması için meclise öneri vereceklerini söyledi. 

Kızıltepe’de KJA'nın “Kadın yaşamdır yaşamı öldürmek insanlığı öldürmektir” sloganıyla düzenlenen çalıştay ardından katılımcılar Kızıltepe Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, toplumu iradesizleştiren ve köleleştiren kirli politikaları tartışmak amacıyla bir araya geldiklerini belirterek egemen sistemin eril zihniyetine karşı altı aylık bir eylem planı ile sonuçlandırdıklarını açıkladı.Yıldırım. sonuç bildirgesini ise birkaç gün içinde açıklayacaklarını söyledi.  DAİŞ’in zihniyetinden kopuk bir şekilde kadın kırımlarını ele alınmasının mümkün olmayacağını sözlerine ekleyen Yıldırım “Bütün iktidarcı zihniyetlerin tekçilikten beslendiğini biliyoruz. Bunu için de kadına yönelik kirli politikaların Kürt özgürlük mücadelesine dönük politikalar olduğunu biliyoruz. bunun içinde bizler daha örgütlü bir şekilde yürüyeceğiz” dedi.

“Kadınların özgürlüğü Öcalan’ın özgürlüğündedir”

“Biz kadınlar olarak özgürlüğümüzü Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünde bulmaktayız” diyen Yıldırım sözlerinin devamında “Şu an önderlik üzerinde uygulanan tecridi Kürdistan kadınları olarak kınıyoruz. Bir an önce önderliğin özgürlüğünün sağlanması için her türlü eylem ve sivil itaatsizliğin en doğal hakkımız olduğunu ilan ediyoruz. Bütün kadınlar üzerindeki taciz tecavüz ve iş cinayetlerini protesto ediyoruz ve kadın politikalarına karşı daha güçlü duracağımızı belirtiyoruz. Bir vekil olarak da bunun ön ayağı olarak bir Kadın Bakanlığı'nın oluşması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğimizi belirtiyoruz" şeklinde konuştu

Açıklamanın sonunda aldıkları kararın kararın taciz, tecavüz ve ahlak dışı uygulamaları teşhir etmek olduğuna dikkat çeken Yıldırım, yapılanların karşısında eylemsellikle güçlü bir mücadele vereceklerinin altını çizdi.

Açılama kadınların "Jin jiyan azadi" sloganalrı ile son buldu.

DİĞER HABERLER

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, aşılama sayesinde her yıl 14 bin kişinin hayatının kurtarıldığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Mardin Büyükşehir Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinliklerine devam ediyor. Bu kapsamda, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca, Atatürk Kültür Merkezinde, ilahi ve ezgi sanatçısı Eşref Ziya konseri düzenlendi.

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'in Midyat ilçesinde yolcu otobüsü ile tırın çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

​Mardin’deki tarım fuarında görücüye çıkan ve ‘ada’ ismi verilen robotların yakın bir zamanda tarım alanında birçok işi yapacak.

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, 28 Şubat darbesinin yıl dönümü ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle Elektrik Dağıtım, Mardin’in merkez Artuklu ilçesindeki havai iletim hatlarının tamamını yeraltına alıyor. Daha önce PTT, Kültür ve Barış caddelerindeki elektrik iletim hatlarını 4 milyon 912 bin liralık yatırım ile yeraltına alan Dicle Elektrik, şimdi de Vali Ozan caddesindeki hatları 2 milyon 600 bin lira harcayarak yeraltına alıyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu