21 Şubat 2019 Perşembe 06:45
 

ÖSYM KIZILTEPE’DE 8 YILDIR SINAV YAPTIRMIYOR!

ÖSYM Kızıltepe’de 8 yıldır sınav yaptırmıyor!
23 Kasım 2016 Çarşamba 14:46

Kızıltepe'de 2008 yılında düzenlenen bir sınavda, toplu kopya çekildiği gerekçesiyle ÖSYM’nin hiçbir sınavı yapılamıyor. Duruma tepki gösteren eğitimciler, yasağın kaldırılmasını istedi.

Kızıltepe de YGS, LYS ve KPSS başta olmak üzere ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavların Kızıltepe ilçesinde de yapılması için Eğitim Bir-Sen Kızıltepe temsilciliği tarafından basın açıklaması yapıldı.

Eğitim Bir-Sen Kızıltepe Şubesi Başkanı Tarık Yılmaz, sendika binasında yöneticilerle beraber gazetecilere yaptığı açıklamada YGS, LYS ve KPSS başta olmak üzere ÖSYM’nin yapmış olduğu hiçbir sınavın Kızıltepe’de yapılmadığını hatırlattı.

Yılmaz, “ÖSYM’yi ve akıl hocalarını ta 2008’den beri ilçemiz öğrencilerine ve eğitimcilerimize uyguladıkları eski Türkiye’den kalma bu cezayı kaldırmaya davet ediyoruz. İlçemizde diğer sınavlar sağlıklı bir şekilde yapıldığı gibi ÖSYM’nin yapacağı sınavlarda sağlıklı bir şekilde yapılabileceği görülecektir. Eğitim-Bir-Sen Kızıltepe temsilciliği olarak öğretmen, öğrenci ve velilerimizi mağdur eden bu uygulamaların son bulması için başta ÖSYM olmak üzere tüm sorumluları göreve davet ediyoruz. YGS, LYS ve KPSS gibi sınavların Kızıltepe ilçemizde yapılmasını istiyoruz.” dedi.

20 Kasım 2016 tarihinde yapılan ve 3 milyon 500 öğrencinin katılımıyla yapılan KPSS-Ortaöğretim sınavına Kızıltepe ilçesinden binlerce öğrencinin katıldığını ifade eden Yılmaz, öğrencilerin sınava diğer ilçelerde girmek zorunda kaldığını kaydetti.

“Öğrencilerimiz sınav yerlerine ya bir gün önceden gitmişler, ya da sınava yetişmek için günün erken saatlerinde yola çıkmışlardır. Bu da velilere hem maddi külfet getirmiş hem de psikolojik bir rahatsızlığa sebep olmuştur.” diyen Yılmaz, 2016-2017 Eğitim öğretim yılında 3 bin 264 lise son sınıf öğrencisi olmak üzere toplamda 10 bin öğrencinin bu sene ilçeden YGS sınavlarına katılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Yılmaz, “Her sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilçemizde en ücra köylerde bile gerçekleştirilen ve bu sene 5 bin 220 öğrencinin katıldığı TEOG sınavları ile yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Açık Lise ve Açık ortaokul sınavları da ilçemizde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. ÖSYM’nin yapmış olduğu bu ve benzeri sınavlar başta ilimize bağlı Artuklu, Midyat olmak üzere ülkemizin birçok ilçesinde de yapılmaktadır.” diyerek Kızıltepe’de ÖSYM sınavlarının yeniden yapılması talebini tekrarladı.

DİĞER HABERLER

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, aşılama sayesinde her yıl 14 bin kişinin hayatının kurtarıldığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Mardin Büyükşehir Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinliklerine devam ediyor. Bu kapsamda, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca, Atatürk Kültür Merkezinde, ilahi ve ezgi sanatçısı Eşref Ziya konseri düzenlendi.

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'in Midyat ilçesinde yolcu otobüsü ile tırın çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

​Mardin’deki tarım fuarında görücüye çıkan ve ‘ada’ ismi verilen robotların yakın bir zamanda tarım alanında birçok işi yapacak.

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, 28 Şubat darbesinin yıl dönümü ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle Elektrik Dağıtım, Mardin’in merkez Artuklu ilçesindeki havai iletim hatlarının tamamını yeraltına alıyor. Daha önce PTT, Kültür ve Barış caddelerindeki elektrik iletim hatlarını 4 milyon 912 bin liralık yatırım ile yeraltına alan Dicle Elektrik, şimdi de Vali Ozan caddesindeki hatları 2 milyon 600 bin lira harcayarak yeraltına alıyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu