22 Mayıs 2019 Çarşamba 04:34
 

MAZLUM-DER SEYFETTİN BAYSAL'A EMANET

Mazlum-Der Seyfettin Baysal'a Emanet
10 Şubat 2016 Çarşamba 13:47

Mazlum-Der Mardin Şubesi gittiği olağanüstü kongreyle başkanlığına Avukat Seyfettin Baysal üstlendi. Mardin'de 2014 yılında kurulan Mazlum-Der Mardin Şubesi dernek binasında 1. Olağanüstü kongresini düzenledi. Kongreye Mazlum-Der Mardin Şubesi Kurucu Başkanı Bahattin Uncu, dernek üyeleri ve bir grup Mazlum-Der gönüllüsü katıldı.

D ivan Başkanlığını Abdurrahman Süleyman'ın yaptığı kongrede Seyfettin Baysal, Ayetullah Aşıti, Naim Çapraz, Rıdvan Alp, Alaeddin Uras, Abdurrahman Hedekoğlu ve Nezir Güneş'in yönetimde olduğu tek liste seçimi kazandı.
Kongreden sonra yapılan görev dağılımında yönetim kurulu başkanlığına Seyfettin Baysal, Başkan Yardımcılıklarına Ayetullah Aşıti ve Naim Çapraz, sekreterliğine Nezir Güneş, muhasipliğine Abdurrahman Hedekoğlu ile üyeliğe ise Rıdvan Alp ve Alaaddin Uras seçildi. 
Denetleme Kurulu asil üyeliğine Çelebi Araz, Aziz Kurtay ve Hayrullah Acar, yedek üyeliklerine ise Şeyhmus Kurt, Züleyha Öncel ve İbrahim Dündar seçilirken Mazlum-Der Genel Merkez üst kurul delegesi olarak ise Ayetullah Aşıti ve Sinan Kızılkaya seçildi.

HERHANGİ BİR FELSEFÎ VEYA POLİTİK GÖRÜŞÜN SESİ OLMAYACAĞIZ
Kongre sonunda teşekkür konuşmasına Mardin'de Mazlum-Der'in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Avukat Seyfettin Baysal, "Mazlumların hakkını savunmak için kurulan ve bugün Türkiye'de bu alanda söz sahibi olan kurumların başında olan Mazlum-Der'de görev almak büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Yönetimdeki arkadaşlarla birlikte herhangi bir felsefî veya politik görüşün sesi değil; bütün politik görüş ve düşüncelerin ifade edilmesi ve örgütlenebilmesi hakkını savunan bir dernek olarak çalışacağız. İnsan hak ve özgürlükleri çerçevesinde yapılacak her olumlu çalışmayı, kim yaparsa yapsın, destekliyeceğiz. İnsan hak ve özgürlük alanında yapılacak bir ihlâle, kim yaparsa yapsın, karşında durup konjonktürleri ve şartları aşan bir anlayışla insan hakları yaklaşımına sahip çıkacak ve bunu sürdürmede kararlı olacağız."dedi.

KİM TARAFINDAN, KİME KARŞI YAPILIRSA YAPILSIN HER TÜRLÜ ZULME KARŞI OLACAĞIZ
İnsan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi ve ihlâllerinin son bulması amacıyla Mardin'in birleştirici ruhu ile herkesle diyalog kurmaya hazır olduklarını belirten Baysal, "İnsan haklarının, devletler arası politik kart olarak kullanılmasına karşıyız. İnsan hak ve özgürlüklerini devletler ve paktlar üstü görerek, evrensel insan haklarının kullanımını, politik çıkarlarla bağlantılı olarak ele alınmasını tasvip etmiyor ve çalışmalarımıza bu çarpıklığın düzeltilmesi içinde çaba vereceğimizi şimdiden kamuoyu ile paylaşıyoruz. İnsan haklarını, insan haysiyetiyle ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan, bu sebeple de zulüm niteliği taşıyan; ekonomik, sosyal , hukuki, psikolojik, kültürel ve fiili her türlü engelin kaldırılması, zulme uğrayan başta insan olmak üzere bütün varlıkların doğalarının korunması amacıyla her türlü mücadeleyi vereceğiz. Kim tarafından, kime karşı yapılırsa yapılsın her türlü işkence ve hakarete karşı mücadele vermek; zalimleri ve zulmü teşhir edeceğiz. Mağdur ve mazlumlarla dayanışmak amacıyla her türlü maddi ve hukuki yardımda bulunacağız."diye konuştu.

DİĞER HABERLER

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, aşılama sayesinde her yıl 14 bin kişinin hayatının kurtarıldığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Mardin Büyükşehir Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinliklerine devam ediyor. Bu kapsamda, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca, Atatürk Kültür Merkezinde, ilahi ve ezgi sanatçısı Eşref Ziya konseri düzenlendi.

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'in Midyat ilçesinde yolcu otobüsü ile tırın çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

​Mardin’deki tarım fuarında görücüye çıkan ve ‘ada’ ismi verilen robotların yakın bir zamanda tarım alanında birçok işi yapacak.

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, 28 Şubat darbesinin yıl dönümü ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle Elektrik Dağıtım, Mardin’in merkez Artuklu ilçesindeki havai iletim hatlarının tamamını yeraltına alıyor. Daha önce PTT, Kültür ve Barış caddelerindeki elektrik iletim hatlarını 4 milyon 912 bin liralık yatırım ile yeraltına alan Dicle Elektrik, şimdi de Vali Ozan caddesindeki hatları 2 milyon 600 bin lira harcayarak yeraltına alıyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu