28 Temmuz 2015 Salı 16:14
 
  • 2,7501 TL

  • 3,0357 TL

  • 97,0653 TL

  • 78.623

AK PARTİ'DE TEMAYÜL YOKLAMASI 9 KASIM ‘DA

AK Parti'de temayül yoklaması 9 Kasım ‘da
01 Kasım 2013 Cuma 11:25

AK Parti, Mardin için 30 Mart yerel seçimleri için adayların belirleneceği temayül yoklamasını 9 Kasım’da yapacak

Partililere temayül yoklamalarında aday adayı olmamış isimleri dahi yazmalarına imkan veriliyor.
Teamül yoklamasında "Büyükşehir belediye başkanını veya ilçe belediye başkanını belediyelik hizmetleri açısından nasıl buluyorsunuz? Halkla ilişkileri bakımından nasıl buluyorsunuz? Teşkilatla ilişkileri açısından nasıl buluyorsunuz? Temsil kabiliyeti açısından nasıl buluyorsunuz?" soruları sorulacak. 
Üyeler bu sorulara 'çok başarılı, başarılı, başarısız' şeklinde üç cevaptan birini seçerek yanıt verecek. "Büyükşehir veya ilçe belediye başkanının partinizden yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?" sorusuna 'evet veya hayır' diye cevap verilecek. 

"TEMAYÜLLER TEK KRİTER DEĞİL, ADAY ADAYI OLMAYANLARIN İSİMLERİ DE YAZILABİLİR"
Temayül yoklaması pusulalarında parti üyelerine önereceği isimlerin yanında belediye başkanı başka partidense farklı bir temayül formunda 'Kimi aday olarak görmek istersiniz?' diye bir soru yöneltilerek iki aday ismi istenecek. 
İl Başkanı Fide, temayül yoklamalarının AK Parti'nin aday belirleme sürecindeki kriterlerden sadece bir tanesi olduğuna dikkat çekti. Fide, "Bazen yanlış anlamalar oluyor, en yüksek oyu olan sanki adaymış gibi anlaşılıyor veya son sıralarda yer alan birisi de adaylık şansı yokmuş gibi düşünüyor. Temayül yoklaması belirleyici tek kriter değil." dedi. 

80 KİŞİLİK ÇALIŞMA EKİBİ
AK Parti, 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde göstereceği belediye başkan adaylarının belirlemek amacıyla 80 kişilik çalışma ekibi kurdu. AK Parti'nin Merkez Yürütme Kurulu'nda görevli 16 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili liderliğinde oluşturulan 80 kişilik ekipte 5'er kişilik toplam 16 ayrı grup bulunuyor. 81 ilin 16 bölgeye bölündüğü çalışma kapsamında bu hafta sonu 16 büyükşehirde temayül yoklamaları yapılıyor. İllerdeki temayül yoklamalarında aday adaylarına oyları, il-ilçe başkanları ve yönetim, partinin belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kadın ve gençlik kolları icra kurulu üyeleri verecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
16 MYK üyesi başkanın koordinesinde gerçekleşecek temayül yoklamalarının sonuçları sır gibi saklanacak. Sonuçlar doğrudan Ankara'ya, yani AK Parti Genel Merkezi'ne ulaştırılacak. AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Başbakan Erdoğan, burada kendisinin özel görevlendirdiği 9 kişilik ekiple birlikte sonuçları değerlendirecek. Aday adaylarının il ve ilçelerinde aldığı oylar ilk defa burada masaya yatırılacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 kişilik özel ekibinde Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu bulunuyor. www.Mardinlife.com Belediye başkan adaylarıyla ilgili nihai kararı Başbakan Erdoğan, bu 9 kişilik ekibiyle birlikte verecek. Erdoğan ihtiyaç duyarsa bu 9 kişilik kadroyu daha da genişletecek. Başbakan Erdoğan başkanlığındaki 9 kişilik ekibin değerlendireceği temayül yoklamalarında ciddi tezatlar ortaya çıkması halinde bu yoklamalar kentlere gönderilerek tekrarı istenecek. Erdoğan'ın ayrıca, belediye meclis üyelerinin de temayül yoklaması ile belirlenmesi yönünde talimat verdiği belirtiliyor.
AK Parti’de başvuruların ardından bütün aday adayları için 9 Kasım 2013 tarihinde Kapalı spor Salonunda temayül yoklaması yapılacak.www.mgchaber.com

DİĞER HABERLER

Büyükşehir ekipleri et ve et ürünlerini denetledi

Büyükşehir ekipleri et ve et ürünlerini denetledi

Mardin Büyükşehir Belediyesi yurttaşların sağlıklı et ve et ürünlerine ulaşabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

'Mardin Kalesi Mardin halkınındır'

 'Mardin Kalesi Mardin halkınındır'

Mardin'in simgesi haline gelen kalenin, bugün Mardin halkına ve Mardin'i ziyaret etmek isteyen herkese kapatıldığı ‘Bu mirasın halktan saklanması bir suçtur’

Yıldırım: Kadınların özgürlüğü Öcalan’ın özgürlüğündedir

Yıldırım: Kadınların özgürlüğü Öcalan’ın özgürlüğündedir

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde KJA’nın öncülüğünde “Kadın yaşamdır yaşamı öldürmek insanlığı öldürmektir” sloganıyla düzenlenen çalıştayın ardından basın açıklaması yapıldı.

Büyükşehir Belediyesinin ilaçlama çalışmaları başladı

Büyükşehir Belediyesinin ilaçlama çalışmaları başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kentin genelinde ilaçlama çalışması başlattı.

HDP’den Mardin dışında bulunan seçmenlere çağrı

HDP’den Mardin dışında bulunan seçmenlere çağrı

HDP Mardin Seçim Koordinasyonu, “Barışa bir ses ver sende bir oy getir” şiarıyla Mardin ili dışında bulunan seçmenlere oy kullanmaları çağrısı yaptı.

Artuklu’da yeni yol yapımına başlandı

Artuklu’da yeni yol yapımına başlandı

Artuklu Belediyesi, şehir merkezinde bulunan Dazerkê Mahallesi’ne 12 bin metrekarelik yeni yol yapımına başladı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu