25 Mayıs 2019 Cumartesi 22:09
 

AHMET TÜRK'ÜN "TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK" SUÇUNDAN HAPSİ İSTENDİ

Ahmet Türk'ün
30 Ocak 2016 Cumartesi 16:55

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında 2012 yılından önce yaptıkları nedeniyle 18 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında "Terör örgütüne üye olmak", "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet" suçlarından 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında 2014 yılında başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yürüten savcının hazırladığı iddianamede, Ahmet Türk'in "Terör örgütüne üye olmak", "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Gösteri ve yürüyüşler kanununa muhalefet" suçlarından 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, Türk'ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.

SUÇ TARİHİ 2012 VE ÖNCESİ

İddianamede PKK'nın geçmişten bu güne kadar olan yapılanmalarını ayrıntılı olarak anlatan savcı, suç tarihinin 18 Mart 2012 ve öncesi olduğunu belirtti. İddianamede Hatip Dicle'nin evinde yapılan aramada ele geçirilen "Basına duyuru" başlıklı bir yazıdan söz edildi. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'den milletvekili adayı olan Fazıl Hüsnü Erdem'in adının yazıldığı "basına duyuru" başlıklı metin ile ilgili olarak iddianamede şu ifadeler yer aldı:

ÖCALAN'IN EMRİYLE YAPILAN KONGRE DE SUÇ SAYILDI

"Bu dokümandan 25-26 Temmuz 2009 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümer Park Resepsiyon Salonunda KCK/PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın talimatları doğrultusunda kurulan Demokratik Toplum Kongresi çalıştayının yapılacağı, şüphelinin de bu çalıştaya katılacak şahıslar arasında isminin yer aldığı anlaşılmıştır."

GİZLİ TANIK İFADELERİ

KCK soruşturması kapsamında ele geçirilen bir çok belgede şüphelinin adının geçtiği belirtilen iddianamede Ahmet Türk hakkındaki gizli tanık ifadelerine de yer verildi. Ahmet Türk'ün dinlemeye takılan telefon kayıtlarına da yer veren savcı, şüphelinin örgüt çağrısı ile yapılan bir çok gösteriye de katıldığını belirtti.

Kaynak : mardinlife.com

DİĞER HABERLER

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

“Aşılar yılda 14 bin hayat kurtarıyor”

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, aşılama sayesinde her yıl 14 bin kişinin hayatının kurtarıldığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Büyükşehir Belediyesinden Eşref Ziya konseri

Mardin Büyükşehir Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinliklerine devam ediyor. Bu kapsamda, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca, Atatürk Kültür Merkezinde, ilahi ve ezgi sanatçısı Eşref Ziya konseri düzenlendi.

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'de feci kaza: 2 ölü, 17 yaralı

Mardin'in Midyat ilçesinde yolcu otobüsü ile tırın çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

Robotlar tarım işlerine dâhil oluyor

​Mardin’deki tarım fuarında görücüye çıkan ve ‘ada’ ismi verilen robotların yakın bir zamanda tarım alanında birçok işi yapacak.

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir-Sen Mağdurların haklarının iade edilmesini istedi

Eğitim-Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, 28 Şubat darbesinin yıl dönümü ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle, Mardin’de Elektrik Hatlarını Yeraltına Alıyor

Dicle Elektrik Dağıtım, Mardin’in merkez Artuklu ilçesindeki havai iletim hatlarının tamamını yeraltına alıyor. Daha önce PTT, Kültür ve Barış caddelerindeki elektrik iletim hatlarını 4 milyon 912 bin liralık yatırım ile yeraltına alan Dicle Elektrik, şimdi de Vali Ozan caddesindeki hatları 2 milyon 600 bin lira harcayarak yeraltına alıyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu