28 Mayıs 2020 Perşembe 07:06
 

VALİ KOÇAK: NUSAYBİN'DE SONA GELİNDİ

Vali Koçak: Nusaybin'de sona gelindi
02 Haziran 2016 Perşembe 15:00

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son valiler kararnamesi ile Aydın’a ataması yapılan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, tayın edilmesiyle ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Mardin'e veda etmenin burukluğu, ancak vatanın bir başka güzel şehrine hizmet edecek olmanın heyecanını yaşadığını belirten Vali Koçak, Mardin'e veda etmeye hazırlanırken, Mardin’de görev yaptığı süre içerisinde bir gün bile yabancılık çekmediğinin altını çizen Vali Koçak, güzel ancak güzelliklerle beraber, terörle mücadele konusunda zor ve mukaddes bir mücadeyi gerçekleştirmiş olduklarının altını çizdi.

Mardin'de görev süreci içerisinde Dargeçit, Derik ve son olarak da Nusaybin’de terörle mücadele konusunda önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Vali Koçak, Derik ve Dargeçit’in teröristlerden temizlendiğini Nusaybin’de ise sona yaklaştıklarını söyledi.

Vali Koçak, “Mardin ruhu ve kimliğinden dolayı daima gülen bir şehir. Dışarıdan gelen insanları; gerek hizmet etmek üzere gerek ziyaret etmek üzere gerek tatilini geçirmek üzere buraya gelenleri kucaklayan bir şehir. Bunu teorik anlamda işte kültürlerin bir arada olduğu, milletlerin bir arada olduğu etnik açıdan, inançlar açısından çok renkli bir toplum diyoruz ama bunun formülünü bir arada yaşama olarak ortaya koymuş bir vilayet. Bu bir kimlik haline gelmiş, şehrin kimliği haline gelmiş. Burada ki tek istisna maalesef terör ile ilgili olan mücadeleydi. Bu zevkli bir mücadele değildi. Hepimizin canını acıtan, bizi inciten, vatandaşlarımızı mağdur eden bir süreçti inşallah onun da sonuna doğru yaklaşıyoruz. Üç ilçemizde bu anlamda sıkıntı yaşadık. İki ilçemizi daha önceden teröristlerden temizledik. Şimdi de Nusaybin'de sonuna geldik.”

“VATANDAŞLA TERÖRİSTİ BİRBİRİNDEN AYIRDIK”

Terörle mücadele konusundaki kararlı mücadeleyle birlikte devleti yanında görmek isteyen Vatandaşı, terör örgütünden ayırarak mücadeleyi sürdürdüklerini kaydeden Vali Koçak, bunda da önemli bir başarının sağlandığını vatandaşın olayları değerlendirirken bardağın dolu tarafına yoğunlaştığına şahit olduklarını söyledi.

Vali Koçak, “Hepinizin de gördüğü gibi. Terörle mücadele zor bir mücadeleydi ama bu mücadelede devletimiz, hükümetimiz terörist ile vatandaşı birbirinden ayıran, teröristin mağdur ettiği vatandaşımıza da sahip çıkan bir duruş sergiledi. Bizde bunun gereğini yerine getirmeye çalıştık. Bu süreç içerisinde mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın yerine kendimizi koyarak ‘hangi noktada devleti yanlarında görmek istiyorlar’ diye düşündük ve ona göre gücümüz yettiğince vatandaşlarımıza destek olmaya çalıştık. Şüphesiz ki; eksiklerimiz oldu ama ben görüyorum ki vatandaşlarımız bardağın hep dolu tarafını görmekten yana, hep kadirşinas davranıyorlar. Ben gerek kamu hizmetlerinde, gerekse de kamu hizmetinin diğer alanlarında vatandaşlarımızın kadirşinaslığına gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“YA TESLİM OLACAKLAR, YA ÖLECEKLER DEMİŞTİM”

Mardin’in kadim kültürü ve ruhundan dolayı insanlara gülen bir şehir olduğunu, ancak şehre ihanet eden teröristlerin kadim şehirden temizlemek gibi bir görevleri olduğunu hatırlatan Vali Koçak, olayların başlangıcında; ya teslim olacaklar ya da ölecekler dediğini hatırlatarak, çağrıya görüp geçte olsa teslim olanların olduğunu, ancak teslim olmayanların ise öldüklerini kaydetti.

Koçak, “İnsanları kucaklayıp, güler yüzüyle insanları kendine çekmeyi başaran şehirler vardır. Bir de insana asık suratla bakan şehirler vardır. Mardin, insanlara gülen, onları kucaklayan bir şehir. Bu şehre ihanet eden teröristler, şehrin genleri ile oynamaya çalışan bu teröristleri buradan temizlemek bizim için mukaddes bir görevdi. Bu görevi yaparken zaman zaman üzüldük, canımız acıdı, şehitlerimiz oldu. Burada bu şehrin insanlarına canlarıyla hizmet eden şehitlerimizi de rahmetle anıyorum. Allah hepsine rahmet etsin. Bu coğrafya zor bir coğrafya, zor olduğu kadar da kıymetli bir coğrafya. Bu coğrafyayı bu vatana ihanet edenlere, bu vatanı bölmek isteyenlere teslim etmiyeceğiz. Bunun böyle olduğunu aylar öncesinde de söylemiştim. Hatırlarsanız bu kandırılmışlara bir çağrıda bulunmuştum. Sonunuzu görüyorsunuz bu sonu göre göre bu yanlışı yapmayın. Ama aylar sonra bunu görerek teslim olanlar oldu. Bunu görmeyip ölenlerde oldu. ‘Ya teslim olacaklar ya da ölecekler’ demiştik. Teslim olanlar oldu teslim olmayanlarda öldü. Terörün sonu budur. 21.Yüzyılda Moğolları, onlardan da kötüleri dediğimiz bu Vandalları buradan temizledik.” diye konuştu.


  
Gazetecilere yaptığı değerlendirmelere Yaklaşan Ramazan ayı içeresinde terör olayları nedeniyle Mardin’e göç eden ailelerin de aralarında bulunduğu il genelinde yerleşik olan dezavantajlı ailelerle birlikte toplamda 50 bin aile ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini belirten Vali Koçak, “Ramazan’da ramazan ayının manevi havasına uygun bir şekilde gerek kurulacak iftar sofralarında gerekse de dağıtılacak gıda paketleri ile manevi atmosferi vatandaşlarımızla dayanışma, paylaşma içerisinde olacağız” dedi.

DİĞER HABERLER

MGC BAŞKANI AYDOĞAN SİYASİ SÜREÇ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

MGC BAŞKANI AYDOĞAN  SİYASİ SÜREÇ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Barış Aktivisti ve Mgc başkanı CEMİL AYDOĞAN son siyasi süreçler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Birileri Erdoğanı Ankara, İstanbul ve İzmirde yenerek, bölgeyede tuz biber serdikten sonra ülkeyi yeniden bir seçim sürecine götürmek istiyorlar.Peki diyelim uluslararası kuruluşların desteğiyle kuş taşa değdi ve bu Millet itifakı iktidar oldu.

BAŞKAN DÜNDAR:ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELEYE VARIZ

BAŞKAN DÜNDAR:ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELEYE VARIZ

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar basına yaptığı açıklamada “Fiyat istikrarı makroekonominin durumunu yansıtan en önemli göstergelerden biridir. “dedi. Barış Aktivisti ve MGC Başkanı Cemil Aydoğan da projeye destek verdi.

Kız İmam Hatip öğrencileri TÜBİTAK Bilim Fuarında projelerini sergiledi

Kız İmam Hatip öğrencileri TÜBİTAK Bilim Fuarında projelerini sergiledi

​Mardin´in Kızıltepe ilçesi Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında projelerini sergiledi.

Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen okullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

EKPSS'ye girecek engellilere destek

EKPSS'ye girecek engellilere destek

Mardin'de, hafta sonu gerçekleştirilecek EKPSS'ye girecek engellilere moral yemeği verildi.

Kızıltepe Muhtarlar Derneğinde seçim

Kızıltepe Muhtarlar Derneğinde seçim

Kızıltepe Muhtarlar Derneği için başkanlık seçimi yapıldı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu