23 Nisan 2018 Pazartesi 10:47
 

ŞEYH SAİD VE ARKADAŞLARI ANILDI

Şeyh Said ve arkadaşları anıldı
01 Temmuz 2015 Çarşamba 11:27

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, idamlarının 90. yılında, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kürdistan'i Partiler Platformu tarafından yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

PAK, PDK, BAKUR, PDK-T,PDK-S bileşenlerinden oluşan KızıltepeKürdistan'i Partiler Platformu tarafından Özgürlük Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında Şeyh Said ve 46 dava arkadaşını, idamlarının 90.yılında andı.
Basın açıklamasını PAK (Partiya Azadiya Kürdistan-Kürdistan özgürlük Partisi)Mardin İl Başkanı Bedran Acar okudu.
Mahkemenin Şeyh Said ve arkadaşları hakkında idam kararı vermeden önce idam sehpalarının hazırlandığını belirten Acar, “Şeyh Said’in de aralarında bulunduğu 81 kişinin yargılanması yaklaşık bir ay sürer. 28 Haziran’da karar açıklanır ve Şeyh Said’in de aralarında bulunduğu 47 insanımıza idam cezası verilir. Karar açıklanmadan birkaç gün önce Dağkapı Meydanında idam sehpaları hazırlanır. Sanki sehpayı hazırlayanlar kaç kişinin idam edileceğini biliyorlarmış gibi 47 kişilik idam takımı almışlardır. Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarları nerededir, hala bilinmiyor. Hatta kişisel eşyaları dahi ailelerine teslim edilmemiştir.” ifadelerini kullandı.
Acar açıklamanın sonunda Kobani’de meydana gelen sivil katliamını da protesto ettiklerini söyledi. 

DİĞER HABERLER

EKPSS'ye girecek engellilere destek

EKPSS'ye girecek engellilere destek

Mardin'de, hafta sonu gerçekleştirilecek EKPSS'ye girecek engellilere moral yemeği verildi.

Kızıltepe Muhtarlar Derneğinde seçim

Kızıltepe Muhtarlar Derneğinde seçim

Kızıltepe Muhtarlar Derneği için başkanlık seçimi yapıldı.

Muhtarlar Yeni Ofislerinde hizmet vermeye başladı

Muhtarlar Yeni Ofislerinde hizmet vermeye başladı

Kızıltepe ilçe merkezinde bulunan 16 mahalle ve 160 kırsal mahallesine hizmet verecek olan ‘Kızıltepe Merkez Muhtarlar Ofisi’ hizmete girdi.

MGC BAŞKANI "CEMÍL AYDOĞAN"HELE ŞÜKÜR HAK YERÍNÍ BULDU.

MGC BAŞKANI

1984 Tarihinde kurulan ve dönemin sıkıyönetim komutanlığı tarafından kapatılan ve 1999 tarihinde Tekrar MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ ismi ile bazı gazeteci kurucu arkadaşlarımızın desteği ile her nevi baskı tehdit ve tarihin düşmanlarına karşı MGC yi Mezopotamya' nın tarihi coğrafyasında dikmeyi başardık.

BARIŞ AKTİVİSTİ CEMİL AYDOĞAN PKK'YE ÇAĞRIDA BULUNDU

 BARIŞ AKTİVİSTİ CEMİL AYDOĞAN PKK'YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Bu çağrıyı yapmadan önce demokrat bir vatansever olarak yaptığım toplumsal hizmetleri öz olarak kamuoyunun taktirine sunmak istiyorum.

Kızıltepe belediye eş başkanları tutuklandı

Kızıltepe belediye eş başkanları tutuklandı

Mardin'in Kızıltepe ilçesi' nin DBP' li Belediye Başkanı İsmail Asi ve eş başkan Leyla Salman çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu