21 Ocak 2018 Pazar 21:12
 

MARDİN’DE BARIŞ ADI İLE BİR PLATFORM KURULDU

Mardin’de Barış adı ile bir platform kuruldu
26 Ağustos 2015 Çarşamba 10:02

Aralarında HDP, DBP, KESK, DİSK, Tabipler Odası, gibi STK’ların katlımı ile Mardin Barış Blok’u kuruldu.

KESK binasından yapılan ilk toplantıda Barış blokuna katılım sağlayan STK’ların yanı sıra şuan aralarında bulunmayan bir çok STK’nın da bu bloka katılım sağlayacağının belirtildiği toplantıda sırasıyla Barış Blok'unun içinde yer alan kurum ve örgütlerin temsilcileri birer konuşma yaptılar. 
Konuşmaların sonunda bir deklarasyon yayınlandı. Deklarasyonda: “ Dayatılan savaşa karşı halkımızın ve Türkiyetoplumunun özgürlük ve barış taleplerinin yaşam bulması için ortak tarihimize, halklarımıza ve insanlığa karşı taşıdığımız sorumluluğun gereği ve bilinci ile Mardin Barış Bloğunun kuruluşunu ilan ediyoruz. Buradan seslenmek istiyoruz ki bu ülkede barışın bir sahibi var,” denildi. 
Açıklamanın devamında “Türkiye, sonu belirsiz bir maceraya sürülmekte, halklar birbirine kırdırılmakta, AKP Hükümeti çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlığı sona erdiren adımları atmaya devam etmektedir. Seçim yenilgisi, seçim barajının demokrasi ve barış güçlerince yıkılması, Suriye ve Ortadoğu politikalarının iflasını ve Rojava daki Kürt halkının kazanımlarını hazmedemeyen muktedir, ülkeyi baskı politikalarıyla rehin almak istiyor. Bir taraftan yaşamını yitiren gençler, diğer taraftan da kaçak sarayda yaşayan tarafından yapılan seçim anketlerinin bu savaşın neden ve kim tarafından çıkarıldığı halkımız tarafından da anlaşılmıştır,” denildi. 
Son zamanlarda giderek büyüyen savaşın kimseye hiçbir şey kazandırmayacağının vurgulandığı açıklamanın devamında ise “Savaşın hiç kimseye kazandırmayacağı, yaşanacak büyük acı ve bedellerden sonra tekrar bitirdiğimiz noktaya geri döneceğimiz, geçmiş deneyimlerden de anlaşılmaktadır. Bu nedenle bütün sorunlarımızı müzakere ederek çözmek dışında bir şansımızın olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Hiçbir gerekçe, tarihi barışın eşiğine erişmişken yıkıcı ve kirli savaş dayatmalarını haklı ve meşru kılamaz. Bu temelde Mardin’deki halkımız başta olmak üzere, tüm demokrasi, güçlerini, siyasi partileri, aydınları, özgürlükçü basını yeni bir savaşa karşı tutum almaya ve halklarımızın onurlu barışını inşa etmeye, kenetlenmeye, dayanışmaya ve yan yana durmaya çağırıyoruz,” denildi. []

DİĞER HABERLER

MGC BAŞKANI "CEMÍL AYDOĞAN"HELE ŞÜKÜR HAK YERÍNÍ BULDU.

MGC BAŞKANI

1984 Tarihinde kurulan ve dönemin sıkıyönetim komutanlığı tarafından kapatılan ve 1999 tarihinde Tekrar MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ ismi ile bazı gazeteci kurucu arkadaşlarımızın desteği ile her nevi baskı tehdit ve tarihin düşmanlarına karşı MGC yi Mezopotamya' nın tarihi coğrafyasında dikmeyi başardık.

BARIŞ AKTİVİSTİ CEMİL AYDOĞAN PKK'YE ÇAĞRIDA BULUNDU

 BARIŞ AKTİVİSTİ CEMİL AYDOĞAN PKK'YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Bu çağrıyı yapmadan önce demokrat bir vatansever olarak yaptığım toplumsal hizmetleri öz olarak kamuoyunun taktirine sunmak istiyorum.

Kızıltepe belediye eş başkanları tutuklandı

Kızıltepe belediye eş başkanları tutuklandı

Mardin'in Kızıltepe ilçesi' nin DBP' li Belediye Başkanı İsmail Asi ve eş başkan Leyla Salman çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Kızıltepe Belediye Başkanı gözaltına alındı

Kızıltepe Belediye Başkanı gözaltına alındı

Kızıltepe Belediye Başkanı İsmail Ası, PKK soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

AMEREKA AŞÍRETÍ YENÍ BÍR TAZÍYE GELENEĞÍ GETÍRDÍ.

AMEREKA AŞÍRETÍ YENÍ BÍR TAZÍYE GELENEĞÍ GETÍRDÍ.

Kendi köyleri olan Çektik köyünde uygulamaya konulan yeni taziye geleneğine göre sahibi tarafından verilen öğle ve akşam yemekleri çay ve kahve sürekli olmak koşulu ile verilen akşam yemekleri iptal edild

SİYASİ KATLİAMLAR HEZİMET VE MAĞLUBİYET GETİRİR

SİYASİ KATLİAMLAR HEZİMET VE MAĞLUBİYET GETİRİR

Son dönemlerde Suruç,Diyarbakır,Ankara,İstanbul ve son olarak Midyat'ta yapılan bombalı saldırılar at izini it izine karıştırmıştır

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu