21 Şubat 2019 Perşembe 07:40
 

MARDİN’DE BARIŞ ADI İLE BİR PLATFORM KURULDU

Mardin’de Barış adı ile bir platform kuruldu
26 Ağustos 2015 Çarşamba 10:02

Aralarında HDP, DBP, KESK, DİSK, Tabipler Odası, gibi STK’ların katlımı ile Mardin Barış Blok’u kuruldu.

KESK binasından yapılan ilk toplantıda Barış blokuna katılım sağlayan STK’ların yanı sıra şuan aralarında bulunmayan bir çok STK’nın da bu bloka katılım sağlayacağının belirtildiği toplantıda sırasıyla Barış Blok'unun içinde yer alan kurum ve örgütlerin temsilcileri birer konuşma yaptılar. 
Konuşmaların sonunda bir deklarasyon yayınlandı. Deklarasyonda: “ Dayatılan savaşa karşı halkımızın ve Türkiyetoplumunun özgürlük ve barış taleplerinin yaşam bulması için ortak tarihimize, halklarımıza ve insanlığa karşı taşıdığımız sorumluluğun gereği ve bilinci ile Mardin Barış Bloğunun kuruluşunu ilan ediyoruz. Buradan seslenmek istiyoruz ki bu ülkede barışın bir sahibi var,” denildi. 
Açıklamanın devamında “Türkiye, sonu belirsiz bir maceraya sürülmekte, halklar birbirine kırdırılmakta, AKP Hükümeti çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlığı sona erdiren adımları atmaya devam etmektedir. Seçim yenilgisi, seçim barajının demokrasi ve barış güçlerince yıkılması, Suriye ve Ortadoğu politikalarının iflasını ve Rojava daki Kürt halkının kazanımlarını hazmedemeyen muktedir, ülkeyi baskı politikalarıyla rehin almak istiyor. Bir taraftan yaşamını yitiren gençler, diğer taraftan da kaçak sarayda yaşayan tarafından yapılan seçim anketlerinin bu savaşın neden ve kim tarafından çıkarıldığı halkımız tarafından da anlaşılmıştır,” denildi. 
Son zamanlarda giderek büyüyen savaşın kimseye hiçbir şey kazandırmayacağının vurgulandığı açıklamanın devamında ise “Savaşın hiç kimseye kazandırmayacağı, yaşanacak büyük acı ve bedellerden sonra tekrar bitirdiğimiz noktaya geri döneceğimiz, geçmiş deneyimlerden de anlaşılmaktadır. Bu nedenle bütün sorunlarımızı müzakere ederek çözmek dışında bir şansımızın olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Hiçbir gerekçe, tarihi barışın eşiğine erişmişken yıkıcı ve kirli savaş dayatmalarını haklı ve meşru kılamaz. Bu temelde Mardin’deki halkımız başta olmak üzere, tüm demokrasi, güçlerini, siyasi partileri, aydınları, özgürlükçü basını yeni bir savaşa karşı tutum almaya ve halklarımızın onurlu barışını inşa etmeye, kenetlenmeye, dayanışmaya ve yan yana durmaya çağırıyoruz,” denildi. []

DİĞER HABERLER

MGC BAŞKANI AYDOĞAN SİYASİ SÜREÇ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

MGC BAŞKANI AYDOĞAN  SİYASİ SÜREÇ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Barış Aktivisti ve Mgc başkanı CEMİL AYDOĞAN son siyasi süreçler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Birileri Erdoğanı Ankara, İstanbul ve İzmirde yenerek, bölgeyede tuz biber serdikten sonra ülkeyi yeniden bir seçim sürecine götürmek istiyorlar.Peki diyelim uluslararası kuruluşların desteğiyle kuş taşa değdi ve bu Millet itifakı iktidar oldu.

BAŞKAN DÜNDAR:ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELEYE VARIZ

BAŞKAN DÜNDAR:ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELEYE VARIZ

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar basına yaptığı açıklamada “Fiyat istikrarı makroekonominin durumunu yansıtan en önemli göstergelerden biridir. “dedi. Barış Aktivisti ve MGC Başkanı Cemil Aydoğan da projeye destek verdi.

Kız İmam Hatip öğrencileri TÜBİTAK Bilim Fuarında projelerini sergiledi

Kız İmam Hatip öğrencileri TÜBİTAK Bilim Fuarında projelerini sergiledi

​Mardin´in Kızıltepe ilçesi Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında projelerini sergiledi.

Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen okullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

EKPSS'ye girecek engellilere destek

EKPSS'ye girecek engellilere destek

Mardin'de, hafta sonu gerçekleştirilecek EKPSS'ye girecek engellilere moral yemeği verildi.

Kızıltepe Muhtarlar Derneğinde seçim

Kızıltepe Muhtarlar Derneğinde seçim

Kızıltepe Muhtarlar Derneği için başkanlık seçimi yapıldı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu