24 Temmuz 2014 Perşembe 00:44
 
  • 2,0893 TL

  • 2,8163 TL

  • 87,9271 TL

  • 82.855

KIZILTEPE ÇATOM DA KURSİYERLERE SERTİFİKA VERİLDİ

KIZILTEPE ÇATOM DA KURSİYERLERE SERTİFİKA VERİLDİ
20 Ocak 2011 Perşembe 23:30

Mardin Kızıltepe İlçesinde düzenlenen tören İlçe kaymakamı Erkaya YIRIK halk eğitim merkezi müdürü M.Hadi Gökdemir Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Cemil Aydoğanın ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti

          

Haber:İbrahim AYDOĞAN-KIZILTEPE

Folklor gösterilerinin ardından konuşan Çatom Müdürü Leyla Onur Yanar"Kızıltepe ÇATOM 2005 yılında Kızıltepe kaymakamlığı ve GAP İdaresi işbirliğiyle kurulmuştur. ÇATOM”ların nihai amacı Kadınlara ve genç kızlara birçok alanda eğitim vererek sosyal yaşama dahil edilmesi, bilinçli birer bireyler haline getirilerek, topluma kazandırılmasıdır.

     2010 -2011 döneminde başlatılan kurslarımız okuma yazma, genel sağlık eğitimi, çocuk gelişimi ve bakımı, psikolojik danışmanlık hizmeti, bilgisayar, İngilizce, I. II. kademe kursları, biçki dikiş, makine nakışları, takı tasarımı, keçe işleme, ahşap boyama, trikotaj, halk oyunları, tiyatro kursu olmak üzere 14 farklı alanda toplam 17 kursumuz sabah öğle ve hafta sonu olmak üzere guruplar halinde verilmektedir. 2010 yılında ÇATOM daki düzenli programlardan yararlanan katılımcı sayımız 667 kişidir. ÇATOM un diğer sosyal etkinliklerinden ve hizmetlerinden faydalanan kişi sayısı ise 2720 kişidir. 2011 yılı itibariyle programlara halen devam eden katılımcı sayımız ise 243 tür.

    2010 yılında ÇATOM aracılığıyla 25 genç kızımız çeşitli iş yerlerinde uygun işler bulunmuş ve aile ekonomisine katkıda bulunmuşlardır, 5 katılımcımız ise ÇATOM da aldığı eğitimler sonucu kendi iş yerlerini kurarak, ekonomik özgürlüklerini kazanmışlardır.

    ÇATOM aracılığıyla il dışındaki zengin iş adamları, işkadınları, holding ve şirketler aracılığıyla Kızıltepe de maddi durumu düşük olan ilköğretim, lise ve üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 50 kız öğrenciye burs bağlanmıştır. Bu burs projemizde umarım Kızıltepeli iş adamlarımızda duyarlılık göstererek katkı sağlarlar.

    Değerli misafirler çalışmalarımızın bütün aşamalarında bizleri yalnız bırakmayan ve her zaman destekleriyle çalışmalarımıza katkı sunan Kaymakamımız Sayın Erkaya YIRIĞ a ve Halk Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Hadi GÖKDEMİR e ve bütün yardımcılarına huzurlarınızda çok teşekkür ederim.

     Şimdi de Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle başlatılan Okuma Yazma ve El Sanatları kurslarını başarıyla tamamlayan katılımcıların sertifikalarını vereceğiz

     Okuma yazma kursundan 15 katılımcı, el sanatları kursundan ise 18 katılımcımız sertifika almışlardır. Fakat biz burada bu kursları temsilen bazı öğrencilere sertifikalarını takdim edeceğiz,

 

     ÇATOM faaliyetlerinden yararlanmak isteyen kadınların programlara daha rahat katılabilmeleri için çocuklarına yönelik eğitim programlarının uygulandığı bir çocuk oyun odası açılmıştır. Oyun odasının tüm donanımını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından bize gönderilmiştir. Eğiticisi ise GAP idaresi tarafından gönderilmiştir. şeklinde konuştu

DİĞER HABERLER

İsrail'den intikam yemini, 34 noktayı vurdular

İsrail'den intikam yemini, 34 noktayı vurdular

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin cesetlerinin bulunması üzerine kabineyi olağanüstü toplantıya çağıran Başbakan Binyamin Netanyahu, "Sorumlu Hamas'dır, bunun bedelini ödeyecektir" açıklamasında bulundu. Hamas'tan yapılan açıklamada iddialar reddedildi, İsrail'in propaganda yaptığı savunuldu "Eğer İsrail savaş istiyorsa cehennemin kapıları açılır" denildi. Gazze'de gece 34 hedefi havadan vuran İsrail ordusu, üç yerleşimciyi kaçırmaktan sorumlu tuttuğu iki Filistinlinin evlerini de havaya uçurdu. Cenin kampında ise bir Filistinli gencin öldüğü iddia ediliyor.

Özgürlük Meydanına Tekerlek Yasağı

Özgürlük Meydanına Tekerlek Yasağı

KIZILTEPE de bir ilk belediyenin özgürlük meydanına bırakmadığı motosiklet ve bisikletlere bu gün ambulans ta dahil oldu olay bir suriyeli vatandaşın rahatsızlanmasından dolayı ambulans çağırmasıyla oldu meydana girmek isteyen ambulans meydan başlarında bulunan pistonların açılmaması oldu ve yarım saat bekleyen ambulans hiçbir görevlilin oralarda olmaması dikkat çekti bu yüzden özgürlük meydanın nın arkasından bulunan 509. sokakta hızla hastaya ulaşmak isteyen ambulans ters yön olduğu için kapanlara takılarak tekerliği patladı ve bu sefer ambulans mahsur kaldı çevrede yetişen vatandaşlar görevlilere yardım ederken hasta olay yerine gelen başka bir ambulansla kızıltepe devlet hastanesine kaldırıldı.

KIZILTEPE DE TRAFİK KAZASI

KIZILTEPE DE TRAFİK KAZASI

Kızıltepe de gece saat 00.30 sıralarında Tepebaşı Mahallesi Otogar Caddesi'nde 31 D 8889 plakalı araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi üzerine kaldırıma çarptı. Çarpmanın şiddetiyle sürücü aracından yola fırladı. Ağır yaralanan araç sürücüsü, kaza yerine gelen ambulansla Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

KIZILTEPE DE İFTAR ÇADIRI

KIZILTEPE DE İFTAR ÇADIRI

)Artuklu Belediyesi eş başkanları Sevinç Bozan ve Emin Irmak, Artuklu ilçesinde mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan eş başkanlar, Ramazan ayının yaklaşması üzerine iftar çadırları yerine muhtaç sahibi 3 bin aileye “Ramazan paketi” adı altında gıda yardımında bulunacaklarını söyledi.

DEDAŞ'a tepkiler dinmiyor

DEDAŞ'a tepkiler dinmiyor

Kızıltepe ilçesinde çiftçilerin DEDAŞ'ın ÇKS üzerine gönderdiği faturalara tepkisi devam ediyor. çiftçiler haksız yere kabarık faturaların kendilerine kesildiğini iddia ettiler.

Mardin'e yakışır bir aile ortamı daha

Mardin'e yakışır bir aile ortamı daha

Mardin’de damak zevkine hitap edecek yepyeni bir tesis daha Mardinlilerin hizmetine girdi.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu