24 Şubat 2018 Cumartesi 02:52
 

BAKAN ATALAY MARDİNDEKİ SİVİL TOPLUM BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Bakan Atalay Mardindeki Sivil Toplum Başkanları ile Bir Araya Geldi
10 Ekim 2009 Cumartesi 15:59

STK temsilcilerinin Kürt Açılımı ile ilgili olarak düşüncelerini almak üzere bölge gezisine çıkan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılımda Mardindeki kültür zenginliğinin örnek alınması gerektiğini söyledi.

Mardin Valisi Hasan Duruer'in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda birlik ve beraberlik mesajları verildi. 
Kürt halkının yoğun olarak yaşadığı Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki STK temsilcileri ile bir araya gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, yurdumuzu her gün biraz daha yurtdışına açmak, vatandaşlarımızın daha çok rahatlanması için çok güzel adımlar attık. Avrupa Birliği açılımızı büyük hızla devam ediyor. Demokratik açılımında da gelişmeleri sizinle paylaşmak için bir araya geldik. İşimiz zor yolumuz uzun bunun farkındayız ama hep birlikte bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum." dedi.

Aralarında Süryani dernek temsilcilerinin de hazır bulunduğu siyasi parti başkanları ve sivil toplum kuruluşları başkanları ile Artuklu Kervansarayında akşam yemeğinde bir araya gelen Bakan Atalay, "Ülkemizde terör olmasın, şiddet olmasın, kan akmasın, gözyaşı olmasın diyoruz. Demokratik açılım dediğimiz insanımızın daha özgür yaşaması, insanımızın hiçbir baskı altında girmeden kendisini ifade etmesidir. Bütün dinlerin, bütün dillerin bu özgürlük ortamında kendisini ifade etmesi yaşayabilmesi lazım. Bizim isteğimiz budur. Mardin'deki kültür zenginliğini Türkiye'nin her yerine yaymamız lazım. Buradaki ortam demokratik açılımın son uç örneği olarak gösterilebilir. Buradaki bu zenginliği korumamız lazım." diye konuştu.

Sakıp Sabancı Kent Müzesindeki kültür varlıklarının zenginliğini de örnek veren Bakan Atalay, "Biraz önce yeni açılan müzeyi gezdiğimizde müzede sergilenen eşyalar ne demek istediğimizi çok iyi anlatıyordu. Bu topraklar ne kadar tarihi zenginlik oluşmuş birikmiş ama onları koruyamamış yeni yeni aklımız başımıza geliyor. Tekrar bu kardeşlik duygularını dirilterek birbirimizle hoşgörü içinde yaşamamızı sağlayan değerlerimizi hatırlatmak istiyorum. Bu dünya hepimize yeter. Bugüne kadar nasıl asırlarca bu topraklarda büyük devletler kurarak birlikte kurmuşsak bundan sonrada aynı şekilde birlikteliğimizi sürdürebiliriz. Uzun süren aramıza sokulan fitne unsurları kardeşliğimizi zedeleyen unsurlar özgüvenimizi bile azaltmış özgüvenimizi artırırsak tekrar şaha kalkabiliriz." ifadelerini kullandı.

Suriye'ye geçişlerde kaldırılan vize uygulaması hakkında da bilgi veren Bakan Atalay önümüzdeki hafta içinde bakanlar kurulu olarak Suriye'ye geçiş yaparak Halep'te meslektaşları ile birlikte ilişkilerin daha da geliştirilmesi için toplantı yapacaklarını söyledi.

Güvenlik unsurunun her konuda etkili olmasından dolayı yatırımları buralara çekemediklerini anlatan Bakan Atalay, "Bu konuda kararlıyız sorunları çözme yönünde bakılabilecek her boyutu çalışıyoruz. En geniş mutabakatı arıyoruz. Kapısını kapatanların kapısını bile yeniden çalıyoruz. Hem siyasi partiler, hem sivil toplum kuruluşları olarak hem de toplumun geniş kesimleri bu güzel atmosferin için hepimiz girelim ve böylelikle çözelim." şeklinde konuştu.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

DİĞER HABERLER

“Mardin, her şeyin en iyisine layık”

“Mardin, her şeyin en iyisine layık”

Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman: “Biz, olağan belediyecilik yapıyoruz”

MGC BAŞKANI AYDOĞAN TRT KÜRDİ ANKARA STÜDYOSUNA KONUK OLDU MARDİN'İN TARİHİNİ ANLATTI

MGC BAŞKANI AYDOĞAN TRT KÜRDİ ANKARA  STÜDYOSUNA KONUK OLDU MARDİN'İN TARİHİNİ ANLATTI

MGC Başkanı ve Barış Aktivisti Cemil Aydoğan Ankara da Konuk olduğu TRT Kürdi Stüdyosunda Kadim Şehir Mardin'in Tarihini anlattı

HELE ŞÜKÜR HAK YERÍNÍ BULDU

HELE ŞÜKÜR HAK YERÍNÍ BULDU

1984 Tarihinde kurulan ve dönemin sıkıyönetim komutanlığı tarafından kapatılan ve 1999 tarihinde Tekrar MEZOPOTAMYA GAZETECILER CEMÍYETÍ ismi ile bazı gazeteci kurucu arkadaşlarımızın desteği ile her nevi baskı tehdit ve tarihin düşmanlarına karşı MGC yi Mezopotamya' nın tarihi coğrafyasında dikmeyi başardık.

Mardin’den El Bab’a 10 TIR Kırtasiye Yardımı

Mardin’den El Bab’a 10 TIR Kırtasiye Yardımı

Mardin il sınırları içerisinde yer alan eğitim ve öğretim kurumlarının katkılarıyla Suriye’nin El Bab bölgesindeki öğrenciler için kırtasiye malzemesi yollandı.

BARIŞ AKTİVİSTİ AYDOĞAN İZMİT BELEDİYE BAŞKANLIĞINA MİSAFİR OLDU

BARIŞ AKTİVİSTİ AYDOĞAN İZMİT BELEDİYE BAŞKANLIĞINA MİSAFİR OLDU

ÍZMÍT BELEDÍYE BAŞKANLIĞININ DAVETLÍSÍ OLARAK MARDÍN ÍL , ÍLÇE, VALÍLÍK , BELEDÍYE YETKÍLÍLERÍ VE MUHTARLAR ÍLE BERABER DAVET EDÍLEN BARIŞ SAVUNUCUSU VE MGC BAŞKANI CEMÍL AYDOĞAN ÍZMÍT BELEDÍYE BAŞKANI DR.NEVZAT DOĞANA KENDÍ YAZDIĞI MÍTOLOJÍK KÍTAPLARINI HEDÍYE ETTÍ.

AYDOĞAN ARTUKLU DA YAPILAN ANAYASA KONFERANSINA KATILDI.

AYDOĞAN ARTUKLU DA YAPILAN ANAYASA KONFERANSINA KATILDI.

TOPLANTIYA MARDÍN VALÍSÍ MUSTAFA YAMAN,MARDÍN MÍLLETVEKÍLLERÍ ORHAN MÍROĞLU, CEYDA BÖLÜNMEZ. ÇANKIRI VE STK BAŞKANLARI KATILDI.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu