23 Ağustos 2017 Çarşamba 07:21
 
  • TL

  • TL

  • TL

SİYASİ YAPILANMA VE AŞİRET DENGELERİ

SİYASİ YAPILANMA VE AŞİRET DENGELERİ
02 Haziran 2017 Cuma 16:14

Kürt sorununu çözmek amacı ile Cumhurbaşkanı Tarafından 24 Kürt ilini temsilen 250 Kanaat önderi 2016 dan beri Belirlenmiş bulunmaktadır.Dilimizin döndüğü kadar bu tespitlerin bir kısmının yerinde olmadığını yazmaya çalıştık. Ancak “Devlet veya Hükumet” Yeniden bir yanlış tespit üzerinde ısrar etmeye çalışmaktadır.

Yani bölgede siyasi tespitler yapılırken Aşiretler içerisinde etkinliklerini kaybeden Ağa ve Şeyhlerin şahsiyetleri ön planda tutulmaya çalışılmaktadır. Ancak bu tespiti yapanların duyamadıkları bir “Eshabull Kehf “ olayı vardır .Roma kralı Hadrianus Döneminde inançları uğruna Roma Kralına direnen 7 kahramanın tarihleri mevcuttur. Bunlar Roma ordusuna karşı kendilerini korumak amacı ile bir mağaraya sığınırlar ve derin bir uykuya dalarlar Allah'ın bir mucizesi ile üç yüz dokuz yılık uykudan sonra uyanırlar bu inançlı yediler sadece bir gün uyuduklarını fark etmişlerdi.Ekmek almak için bir arkadaşlarını şehire gönderirler bir fırına giren “inançlı devrimci” Fırıncının kendisini antika para kullandığını gerekçe göstererek ihbarı üzerine tutuklanır.Gerekçe Hadrianus döneminde tedavül de olan ancak 309 yıl aradan sonra geçerliliğini yitiren antika olmuş bir para ile ekmek almaya çalışmasıydı.
Bizde de birileri geçerliliğini yitirmiş çürümüş bir sistemi bilerek veyahut bilmeyerek hayata geçirmeye çalışmaktadırlar. Uzun yılar önce Aşiret ağaları hangi parti de yer almış olsalardı o dönem Aşiret de aynı yönde oy kullanırdı.Ancak bu gün her hangi bir küçük kitleyi bile sürükleye bilecek ne bir ağa,ne bir şeyh ,ne bir Beg ,nede bir korucu başı kalmıştır.
Ancak aşiretler içinde siyasi ve gelenek olarak iki kriter kalmıştır.
1 - Aşirete mensup bir taziye olduğu zaman tüm akraba kitlesi maddi manevi bu vefatta sahip çıkarlar aşiretleri ilgilendiren kan davaları veya haksızlıklara karşı aşiretin kanaat önderleri arasında ara bulucu sahiplenme vardır.
2 – Aşiretler de artık çağdaş toplumlar gibi ağanın ve begin arkasından gitmez ,aşiretlerin bireyleri ve aileleri aşiret içinde seviyeli, birikimli,dürüst ve cesur insanları tercih ederler. Bu şartlara sahip şahsiyetler Her hangi bir seçimde aday oldukları takdirde akraba kitlesi büyük bir çoğunlukla kendilerine destek vermeyi bir onurlu gelenek olarak kabul ederler.Bu iki Toplumsal kriterin değişmesi de bu aşamada mümkün değildir.
Yanlış anlaşılmasın övünmek gibi de olmasın Kendim ile ilgili yaşadığım canlı bir örneği vermek istiyorum, kanımca bu örnek Kürt Coğrafyası’nın tümünde geçerlidir.1996 dan 2001’e kadar İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanlığını arkadaşlarımın destekleri ile yurt içinde ve yurt dışında her nevi bedel ve riskleri göze alarak zulüm ve baskıya karşı can siperane bir şekilde mücadele ettik.Bunu yaparken mensup olduğum aşiretime hiç bir zarar vermemeye de özen gösterdim.Hak ihlallerinde sorumlu bazı subay ve işkencecileri yerel veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri ile mahkum etmeyi başardık. Halkın davalarına vicdanı olarak ara buluculuk yapmaya çalıştık .Ve genelde Barış girişimlerimizi bu davalarda egemen kılmayı başardık. Uzun süre Mardin Demokrasi Platformu Sözcülüğü,DGM’ler tarafından hakkımız da onlarca dava açıldı. Almış olduğumuz Uluslar arası Barış ödülleri Bağlı olduğum aşiret içinde onurlu bir iz bırakmıştık .Ağa değildim bir İnsan Hakları Savunucusuydum. Ve 2009 Tarihinde AKPARTİ’den Bana Kızıltepe Belediye Başkan adaylığı teklif edildi.Kendimi ispat etmek amacı ile bu teklifi kabul ettim. Bu seçimde çok ciddi bir aşiret desteğini arkamda buldum .Her aşiretin bir özü bir de yelpazeye dayalı genel bir ismi vardır.Ben on dört köyden oluşan bir Amereka Aşiretti ve genel olarak Kızıltepe’yi ikiye bölen Zergan Deresi’nin Batısında yer alan Suriye’nin içlerine kadar uzanan Yüze yakın köyden oluşan Helecan (Xelecan)Aşiretti mensubu bir şahsiyettim Kızıltepe Belediye Başkanlığı Seçiminde AKPARTİ’nin sadece biçimsel bir desteği vardı.Akrabalarımın bana unutulmayan ve hiç kimseye verilmeyen bir fedakarlık örneği gösterildi.
Herhangi bir saldırıya karşı akrabalarım Devletin silahlı güçlerine ihtiyaç duymadan güvenliğimi alarak bütün Kızıltepe esnafına ulaşmama köprü oldular.Parti masrafı ve toplu yemekler dahil olmak üzere, bu maddi ve manevi fedakarlığı yapan Helecan (xelecan) Aşiretinin en aktif kolu olan Amereka Aşireti olmuştur .Ve Kızıltepe de Barış ve Demokrasiden yana olan şahsiyetlerin bana vermiş olduğu bir unutulmaz destek onuruydu . 
İşte bizzat yaşamış olduğum bu siyasi manzara karşısında artık aşiretlerin kişilerin talimatları ile değil kendilerini halka kabul ettiren , akrabalar arasında hizmetkar ve onurlu şahsiyetlerin toplumsal olarak aşireti temsil etme niteliği artık günümüzde zorunlu bir görev haline gelmiştir.

DİĞER HABERLER

Mardin Havalimanı'nda yeni bir rekor daha

Mardin Havalimanı'nda yeni bir rekor daha

Uçak doluluk oranı açısından bölge illeri arasında en istikrarlı havalimanı olan Mardin Hava Limanı'nda temmuz ayında yaşanan yolcu yoğunluğu yeni bir rekoru getirdi. Temmuz ayında Mardin'den havalanan yolcu sayısında % 23'lük bir artış gerçekleştirildi.

Feci kaza'da ölenlerin isimleri belli oldu

Feci kaza'da ölenlerin isimleri belli oldu

Hendek ilçesi Çamlıca mevkiinde, meydana gelen trafik kazasında ölen 7 kişiden 4 kişinin kimlikleri belli oldu.

MTDF'den Başsağlığı Mesajı

MTDF'den Başsağlığı Mesajı

Sakarya'nın Hendek ilçesine bağlı Çamlıca mahallesi mevkisinde, bu sabah yaşanan acı haber ile ilgili Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu(MTDF) Baskanı İbrahim Aydın bir açıklama yaparak "Sakarya'da gerçekleşen trafik kazası hepimizi yasa boğdu. Hayatını kaybeden tarım işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum"dedi.

Hayatını kaybedenler için taziye çadırı kuruldu

Hayatını kaybedenler için taziye çadırı kuruldu

Sakarya'nın Hendek ilçesinde tarım işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybeden 7 tarım işçisi, memleketleri Mardin ve Kızıltepe ilçesinde yarın toprağa verilecek.

AYDOĞAN NÍSAN TÖRENÍNDE KORDELA KESTÍ.

 AYDOĞAN NÍSAN TÖRENÍNDE KORDELA KESTÍ.

BARIŞ AKTÍVÍSTÍ VE MGC BAŞKANI CEMÍL AYDOĞAN NÍSAN TÖRENÍNDE KORDELA KESTÍ.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN DERVİŞOĞLU'NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN DERVİŞOĞLU'NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN( KDGM) KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARI MUHAMED DERVİŞOĞLUYU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu