23 Temmuz 2018 Pazartesi 05:21
 

SİYASİ YAPILANMA VE AŞİRET DENGELERİ

SİYASİ YAPILANMA VE AŞİRET DENGELERİ
02 Haziran 2017 Cuma 16:14

Kürt sorununu çözmek amacı ile Cumhurbaşkanı Tarafından 24 Kürt ilini temsilen 250 Kanaat önderi 2016 dan beri Belirlenmiş bulunmaktadır.Dilimizin döndüğü kadar bu tespitlerin bir kısmının yerinde olmadığını yazmaya çalıştık. Ancak “Devlet veya Hükumet” Yeniden bir yanlış tespit üzerinde ısrar etmeye çalışmaktadır.

Yani bölgede siyasi tespitler yapılırken Aşiretler içerisinde etkinliklerini kaybeden Ağa ve Şeyhlerin şahsiyetleri ön planda tutulmaya çalışılmaktadır. Ancak bu tespiti yapanların duyamadıkları bir “Eshabull Kehf “ olayı vardır .Roma kralı Hadrianus Döneminde inançları uğruna Roma Kralına direnen 7 kahramanın tarihleri mevcuttur. Bunlar Roma ordusuna karşı kendilerini korumak amacı ile bir mağaraya sığınırlar ve derin bir uykuya dalarlar Allah'ın bir mucizesi ile üç yüz dokuz yılık uykudan sonra uyanırlar bu inançlı yediler sadece bir gün uyuduklarını fark etmişlerdi.Ekmek almak için bir arkadaşlarını şehire gönderirler bir fırına giren “inançlı devrimci” Fırıncının kendisini antika para kullandığını gerekçe göstererek ihbarı üzerine tutuklanır.Gerekçe Hadrianus döneminde tedavül de olan ancak 309 yıl aradan sonra geçerliliğini yitiren antika olmuş bir para ile ekmek almaya çalışmasıydı.
Bizde de birileri geçerliliğini yitirmiş çürümüş bir sistemi bilerek veyahut bilmeyerek hayata geçirmeye çalışmaktadırlar. Uzun yılar önce Aşiret ağaları hangi parti de yer almış olsalardı o dönem Aşiret de aynı yönde oy kullanırdı.Ancak bu gün her hangi bir küçük kitleyi bile sürükleye bilecek ne bir ağa,ne bir şeyh ,ne bir Beg ,nede bir korucu başı kalmıştır.
Ancak aşiretler içinde siyasi ve gelenek olarak iki kriter kalmıştır.
1 - Aşirete mensup bir taziye olduğu zaman tüm akraba kitlesi maddi manevi bu vefatta sahip çıkarlar aşiretleri ilgilendiren kan davaları veya haksızlıklara karşı aşiretin kanaat önderleri arasında ara bulucu sahiplenme vardır.
2 – Aşiretler de artık çağdaş toplumlar gibi ağanın ve begin arkasından gitmez ,aşiretlerin bireyleri ve aileleri aşiret içinde seviyeli, birikimli,dürüst ve cesur insanları tercih ederler. Bu şartlara sahip şahsiyetler Her hangi bir seçimde aday oldukları takdirde akraba kitlesi büyük bir çoğunlukla kendilerine destek vermeyi bir onurlu gelenek olarak kabul ederler.Bu iki Toplumsal kriterin değişmesi de bu aşamada mümkün değildir.
Yanlış anlaşılmasın övünmek gibi de olmasın Kendim ile ilgili yaşadığım canlı bir örneği vermek istiyorum, kanımca bu örnek Kürt Coğrafyası’nın tümünde geçerlidir.1996 dan 2001’e kadar İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanlığını arkadaşlarımın destekleri ile yurt içinde ve yurt dışında her nevi bedel ve riskleri göze alarak zulüm ve baskıya karşı can siperane bir şekilde mücadele ettik.Bunu yaparken mensup olduğum aşiretime hiç bir zarar vermemeye de özen gösterdim.Hak ihlallerinde sorumlu bazı subay ve işkencecileri yerel veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri ile mahkum etmeyi başardık. Halkın davalarına vicdanı olarak ara buluculuk yapmaya çalıştık .Ve genelde Barış girişimlerimizi bu davalarda egemen kılmayı başardık. Uzun süre Mardin Demokrasi Platformu Sözcülüğü,DGM’ler tarafından hakkımız da onlarca dava açıldı. Almış olduğumuz Uluslar arası Barış ödülleri Bağlı olduğum aşiret içinde onurlu bir iz bırakmıştık .Ağa değildim bir İnsan Hakları Savunucusuydum. Ve 2009 Tarihinde AKPARTİ’den Bana Kızıltepe Belediye Başkan adaylığı teklif edildi.Kendimi ispat etmek amacı ile bu teklifi kabul ettim. Bu seçimde çok ciddi bir aşiret desteğini arkamda buldum .Her aşiretin bir özü bir de yelpazeye dayalı genel bir ismi vardır.Ben on dört köyden oluşan bir Amereka Aşiretti ve genel olarak Kızıltepe’yi ikiye bölen Zergan Deresi’nin Batısında yer alan Suriye’nin içlerine kadar uzanan Yüze yakın köyden oluşan Helecan (Xelecan)Aşiretti mensubu bir şahsiyettim Kızıltepe Belediye Başkanlığı Seçiminde AKPARTİ’nin sadece biçimsel bir desteği vardı.Akrabalarımın bana unutulmayan ve hiç kimseye verilmeyen bir fedakarlık örneği gösterildi.
Herhangi bir saldırıya karşı akrabalarım Devletin silahlı güçlerine ihtiyaç duymadan güvenliğimi alarak bütün Kızıltepe esnafına ulaşmama köprü oldular.Parti masrafı ve toplu yemekler dahil olmak üzere, bu maddi ve manevi fedakarlığı yapan Helecan (xelecan) Aşiretinin en aktif kolu olan Amereka Aşireti olmuştur .Ve Kızıltepe de Barış ve Demokrasiden yana olan şahsiyetlerin bana vermiş olduğu bir unutulmaz destek onuruydu . 
İşte bizzat yaşamış olduğum bu siyasi manzara karşısında artık aşiretlerin kişilerin talimatları ile değil kendilerini halka kabul ettiren , akrabalar arasında hizmetkar ve onurlu şahsiyetlerin toplumsal olarak aşireti temsil etme niteliği artık günümüzde zorunlu bir görev haline gelmiştir.

DİĞER HABERLER

Barış aktivisti aydoğan Şivan Perver'in Rahmette İntikal Eden Babası için Baş sağlığı diledi

Barış aktivisti aydoğan Şivan Perver'in Rahmette İntikal Eden Babası için Baş sağlığı diledi

Mgc Başkanı ve Barış Aktivisti Cemil Aydoğan Şivan Perverin babası için baş sağlığı mesajı yayınladı

PİCASSO BARIŞ ÖDÜLÜNÜN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

PİCASSO BARIŞ ÖDÜLÜNÜN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

İHD (insan hakları derneği) başkanlığım döneminde,1998 de Almanyanın geislingen kentinde,Uluslararası af örgütü tarafından almış olduğum picaso Barış ödülünün uluslararasında en son olarak düzenlenen 2018 foto tablo resim çerçevesidir.

MGC BAŞKANI DR.FARUK ERTAŞIN KARDEŞİNİN DÜĞÜNÜNE ŞAHİTLİK ETTİ

MGC BAŞKANI DR.FARUK ERTAŞIN KARDEŞİNİN DÜĞÜNÜNE ŞAHİTLİK ETTİ

DOÇENT DR KARDİYOLOG FARUK ERTAŞ'IN KARDEŞİ MEHMET ERTAŞ'IN DÜĞÜNÜ MUHTEŞEM GEÇTİ.

MGC BAŞKANI DR.FARUK ERTAŞIN KARDEŞİNİN DÜĞÜNÜNE ŞAHİTLİK ETTİ

MGC BAŞKANI DR.FARUK ERTAŞIN KARDEŞİNİN DÜĞÜNÜNE ŞAHİTLİK ETTİ

DOÇENT DR KARDİYOLOG FARUK ERTAŞ'IN KARDEŞİ MEHMET ERTAŞ'IN DÜĞÜNÜ MUHTEŞEM GEÇTİ.

HÜSÜMETLİ AİLELER BARIŞTIRILDI

HÜSÜMETLİ AİLELER BARIŞTIRILDI

AMEREKA AŞİRETİNİN KÜRDA KOLU AKRABALAR ARASINDA CEREYAN EDEN CİDDİ BİR SORUNU İLERİ GELEN KANAAT ÖNDERLERİ İLE ÇÖZDÜ.

Mahalle sakinlerinden 3 yıldır bitmeyen yola tepki

Mahalle sakinlerinden 3 yıldır bitmeyen yola tepki

Mardin’in Midyat ilçesinde 3 yıldan bu yana bitirilemeyen yola tepki gösteren mahalleli, yollarının bir an önce bitirilmesini istediler.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu