22 Kasım 2014 Cumartesi 06:28
 
  • 2,2195 TL

  • 2,7555 TL

  • 85,9782 TL

  • 83.282

SİYASİ PARTİLERİN 1 YILLIK OY ORANLARI KARŞILAŞTIRMASI

Siyasi Partilerin 1 Yıllık Oy Oranları Karşılaştırması
08 Mart 2014 Cumartesi 12:48

ORC Araştırma Şirketi, son 1 yıl içerisinde siyasi partilerin Türkiye geneli yerel seçim oy oranlarını karşılaştırmalı olarak yayınladı.

TÜRKİYE GENELİ OY GRAFİĞİ

Peki son bir yılda hangi partinin oyu ne kadar değişti? ORC Araştırma aktif olarak gerçekleştirdiği çalışmalarından yararlanarak partilerin Türkiye geneli oy oranlarını tek bir tabloda topladı. Buna göre Ak Parti, MHP, BDP ve Saadet Partisi'nin oylarında artış söz konusu. CHP ise düşüşte.

DİĞER HABERLER

KADİM KÜLTÜRLERİN BAŞKENTİ'NDE BARIŞ KONUŞULACAK

 KADİM KÜLTÜRLERİN BAŞKENTİ'NDE BARIŞ KONUŞULACAK

Sulh ve Adalet Hareketi'nin öncülüğünde, Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği, Midyat Der, Haldehliler Derneği, Yolbaşılar Derneği, Mıhallemi Derneği, Anadolu Arap Birliği Derneği, Anadolu Arap Hareketi, Mıhallemi Genç Demokratlar Derneği, gibi sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle "Kadim Kültürlerin Başkenti'ne Barış Paneli" Midyatta düzenlenecek.Yapılacak Panalle ilgili yazılı açıklama yapan Sulh ve Adalet Hareketi “ Farklı kültür ve renklerden insanların hoşgörü temelinde bir birlerinin hukukuna riayet ederek yaşadığı Midyat, bundan sonra da barışın, birliğin ve bütünlüğün kök saldığı bir coğrafya olarak kalmak istediğinden 23 Kasım 2014 Pazar Saat: 12.00 de Midyat Aziz Önen Anadolu Lisesinde "Kadim Kültürlerin Başkenti'ne Barış Paneli" Midyatta düzenlenecek” dediBölgede isminden ve çalışmalarından epey ses getiren Sulh ve Adalet Hareketi'nin Midyat ilçesinde düzenleyeceği "Kadim Kültürlerin Başkenti'ne Barış Paneli" birçok sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Kadim Kültürlerin Başkenti'nde yoğun bir ilgi göreceğini belirten Sulh ve Adalet Hareketi “Kadim kültürlerin başkenti Midyat, yüz yıllar boyunca dillerin, dinlerin, mezheplerin ve etnik kimliklerin özgürce yaşadığı bir şehir olmuştur. Farklı kültür ve renklerden insanların hoşgörü temelinde bir birlerinin hukukuna riayet ederek yaşadığı Midyat, bundan sonra da barışın, birliğin ve bütünlüğün kök saldığı bir coğrafya olarak kalmak istiyor.” Diyerek panelin Mardin’deki barış ve kardeşlik ortamına katkı sunacağını belirtti.“Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki bir birinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır." Kur’an’ı kerim’den ayetlerde veren Sulh ve Adalet Hareketi, yapacakları Panelin Ayrımcı retçi anlayışı reddedip İnsanların birlikte kardeşçe yaşanacağına vurgu yaptı.Şiddetin, kavganın ve çatışmanın soğuk çehresinden uzak, diyalogun, müzakerenin ve kucaklaşmanın sıcak iklimini inşa etmenin, toplumdaki tüm katmanların sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Sulh ve Adalet Hareketi “Sözün gücünün etkisiz kalması, çatışma ve anarşiye zemin hazırlar. Düşünce dünyasının yok edildiği bir zeminde, silahlar ve bombalar devreye girer.” dedi

Kızıltepe'de Cinayet

 Kızıltepe'de Cinayet

Kızıltepe ilçesinde bir kişi başından ve karnından silahla vurularak öldürüldü. Edinilen bilgilere göre olay, bu sabah Yenimahalle`de meydana geldi. Mehmet Zeynettin Denktaş (49), çalıştığı Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde kaloriferleri yaktıktan sonra evinin yolunu tuttu. 4. kattaki evine çıkan Denktaş, binada kimliği belirsiz kişi veya kişilerin silahlı saldırısı sonucu başından ve karnından yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, Denktaş'ın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Polis, binada bulunan iki adet pompalı tüfeği, olayla ilgisinin olup olmadığını belirlemek için incelemeye aldı. Denktaş'ın yakınları sinir krizi geçirirken, cenaze, otopsi yapılmak üzere Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı

SÜRYANİ RAHİBİN CENAZESİNE MÜSLÜMANLAR DA KATILDI

SÜRYANİ RAHİBİN CENAZESİNE MÜSLÜMANLAR DA KATILDI

Midyat İlçesi'nde vefat eden Süryani rahip 72 yaşındaki Yakup Kurt, Süryani ve Müslümanların katıldığı törenle gözyaşları ve zılgıtlarla toprağa verildiMidyat’a bağlı İzbırak Köyü’nde bulunan Mor Dımit Kilisesi’nde yaşayan eski Süryani rahip Yakup Kurt, tedavi için gittiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp krizi geçirip öldü. İlçenin çeşitli kilise ve manastırlarında 29 yıl süre ile rahiplik yapan Kurt, Müslüman ve Süryani cemaati tarafından sevilen ve sayılan bir bilge olarak biliniyor. Yaşamı boyunca tarih bilgisi ve araştırmacı yönüyle tanınan Yakup Kurt, doğup büyüdüğü İzbırak Köyü’nde düzenlenen törenle defnedildi. Cenaze törenine Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit Vekili Rahip Gabriel Kurt, Süryani din adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kurt’un Almanya’da yaşayan ailesi, arkadaşları, yakınları ile çok sayıda Süryani ve Müslüman vatandaş katıldı. Ağıtlar ve zılgıtlar eşliğinde dua ve ayinlerin okunduğu cenaze töreninde Kurt, Süryani gelenek ve göreneklerine göre kilise bahçesinde daha önce vasiyet ettiği yerde gözyaşları arasında toprağa verildi. Süryani geleneğine göre cenaze töreni sonrasında, kilise çıkışında herkese çörek ve mırra ikram edildi.DAHA YAPMAK İSTEDİKLERİ VARDIAmcası Yakup Kurt’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Anton Kurt, cenaze töreninden sonra yaptığı açıklamada, "Tüm ailemiz cenaze töreni için Almanya’dan geldik. Biz amcamın vasiyeti üzerine onu burada son yolculuğuna uğurluyoruz. Amcamın daha yapmak istedikleri, planları vardı. O dilini, insanlarını ve kendi toprağını çok severdi. Cenaze törenimize katılan herkese çok çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye'de hak ihlalleri artıyor

 Türkiye'de hak ihlalleri artıyor

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gün’üne ilişkin, çocuk haklarının riayet edilmediği belirtilen açıklamada hak ihlallerinin Türkiye’de artarak devam ettiği ifade edildiİHD Mardin Şubesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gün’üne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler tarafından 2 Eylül 1990 da yürürlüğe giren sözleşmede Amerika ve Somali dışında bütün dünya ülkelerinin taraf olduğu bu sözleşme ile çocuk haklarının riayet edilmediği belirtilen açıklamada hak ihlallerinin Türkiye’de artarak devam ettiği ifade edildi.İHD olarak, “Ülkemizde ve dünyada çocukların fiziksel, cinsel, duygusal ve her türlü istismarların takipçisi olacağımızı, yaşam hakkını ihlal edenlerle mücadele edeceğiz” diyen açıklamada sadece bu günün değil, yılın her gününün çocuklar için olmasını ve savaştan uzak bir dünya için mücadele edeceklerini belirtti.Açıklamanın devamında bölge hapishanesinde her türlü haklarından mahrum bırakılan çocuklar yanı sıra Kobanê direnişi sırasında Qamışlo Nusaybin sınırında Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu katledilen 8 yaşındaki Beşir Ramazan Arif dışında Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, Mizgin Özbek, Rozerin Aksu… Gibi onlarca Kürt çocuğunun bulunduğunu hatırlattı.

'ARŞIN MAL ALAN' OPERASIİ MARDİN'E GELİYOR

'ARŞIN MAL ALAN' OPERASIİ MARDİN'E GELİYOR

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Gülru Hadanoğlu, Mardin’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek “Bohçacı” ve “Özel Konser” ile ilgili bilgi verdi.ADOB ve İDOB solistleri Mardin özel konseri ile 28 Kasım'da seyirci ile buluşacağını ifade eden Hadanoğlu, Cumartesi günü ise Mardin'in ilk defa bir operete ev sahipliği yapacağını söyledi. Ankara Devlet Opera ve Balesi, Üzeyir Hacıbekov'un ünlü eseri, “Arşın Mal Alan” adlı opereti, 29 Kasım 2014 Cumartesi günü, saat 19.00'da Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Mardin Valiliği'nin katkılarıyla, AKM Artuklu Üniversitesi Mardin merkez salonunda Mardinlilerle buluşturuyor. “Arşın Mal Alan” operetindeki baş karaterler Asker ve Gülçehre özgürlüğe, demokrasiye ve hür düşünceye önem veren karakterlerdir. Kendi kaderlerini belirleyebilmek ve evlenecekleri kişiyi kendileri seçmek için çeşitli hilelere başvuran Asker ve sert, otoriter babasına karşı koyma cesaretini gösteren Gülçehre'nin, karışan ve komik hale gelen olaylar zincirinde yaşadıkları aşkın anlatıldığı eser herkesin ilgisini çekecek bir kurguya sahiptir.Operet kültüründeki en önemli eserlerden biri olan “Arşın Mal Alan” opereti birçok dile çevrilerek büyük ün kazanırken, dünyanın birçok noktasında sahne almış ve 1937’de filme çevrilmiştir.Azeri Besteci Üzeyir Hacıbeyov tarafından bestelenen Hafız Guliyev tarafından sahneye konan iki perdelik operetin metin uyarlaması Şenol Tanlınlı’ya, orkestra şefliğini Burak Şatana’ya dekoru Yusuf Toker’e kostüm uyarlaması Aydın Çınar’a koro şefliği Mustafa Erdoğan’a, koreografisini ise Deniz Çığ, Işığını Emin Saraçoğlu yapıyor. Eserin solistliğini ise Esin Talınlı, Emrah Sözler, Mine Kurtoğlu, Serkan Kocadere, Sim Tokyürek, Bülent Ateşoğlu, Murat Akar, Tuğba Mankal paylaşıyor. Mardinlilerin ücretsiz izleyeceği operet 29 Kasım 2014'te saat 19.00’da AKM Artuklu Üniversitesi merkez salonunda izleyici karşısına çıkacak.

Mardin`deki JİTEM davası 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildi

 Mardin`deki JİTEM davası 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildi

Mardin`deki JİTEM davası 'güvenlik' iddiasıyla Ankara'ya nakledildiMardin'de 1992-1996 yılları arasında işlenen 22 "faili meçhul" cinayete ilişkin açılan JİTEM davası, "güvenlik" iddiasıyla Ankara'ya alındı.Mardin ve ilçelerinde, 1992-1996 yılları arasında işlenen 22 "faili meçhul" cinayet, kaybetme ve köy yakma olaylarında yer alan ve aralarında dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu ile Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan vekili Hasan Atilla Uğur'un da bulunduğu 9 sanık hakkında açılan davaya ilişkin Yargıtay, kararı verdi. Dava "güvenlik" gerekçesi ile Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakledildi. Dava kapsamında, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan vekili Hasan Atilla Uğur, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk ile geçici köy korucularından ve itirafçılardan oluşan "Bıçak Timi"nde yer alan Abdurrahman K, Ramazan Ç, Mehmet Salih K, Mehmet Emin K ve İsmet K. isimli korucular ile asker Ünal A, "Silahlı terör örgütü kurmak, üye olmak" ve "Tasarlayarak adam öldürmek" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu