22 Ekim 2017 Pazar 23:59
 

ÖTER TMO’NUN BUĞDAY ALIM FİYATI ÇİFTÇİLERİN UMUDUNU KARARTI.

Öter TMO’nun Buğday Alım Fiyatı Çiftçilerin Umudunu Karartı.
20 Temmuz 2017 Perşembe 19:01

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Toprak mahsulleri ofisinin açıkladığı buğday alım fiyatlarının çiftçilerde hayal kırıklığı yarattığını açıkladı.


TMO tarafından açıklanan buğday alım fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Öter “Dün Tarım Bakanımız sayın Faruk Çelik’in açıkladığı 2017 yılı Toprak mahsulleri ofisi (TMO) buğday alım fiyatları beklentilerin çok gerisinde tutulmuş ve çiftçilerimizde büyük hayal kırıklığına neden olmuştur.
2017 mahsul sezonu Mardin ovamızda 20 Mayısta başladı. Hububat Ticaret Merkezimizde kaliteli ekmeklik buğday 1070- 1100 arası makarnalık buğdaylar 1000- 1050 arası işlem görüyordu. Dünkü açıklamadan sonra makarnalık Buğdaylar için 900 kuruşlar dillendirilmeye başlandı.
Mardin ve Güneydoğu bölgemizde yaklaşık iki aydır Buğday üreticisi çiftçiler, TMO’ nun alım fiyat açıklamasını bekliyordu. Nihayetinde dün Tarım Bakanımız beklenen açıklamayı yaptı. Fakat çiftçilerimizde büyük hayal kırıklığı yarattı. On binlerce çiftçi buğdaylarını TMO.ya emanete boşaltmış şimdi kalkmış 940.kuruştan fiyat açıklanıyor.  Serbest piyasada 1080 tl. üzerinde işlem gören ekmeklik buğdayın TMO. alım fiyat açıklamasından sonra bu sabah serbest piyasalarda açıklanan fiyatlar baz alınarak değerlenme yapılmaya başlandı.
Sloganında çiftçinin kara dostu olarak kendini  tanıtan TMO.nün 2017 yılı alım fiyatları ne yazık ki çiftçilerimizin beklenti ve umutlarını karartmıştır.
Mardinli bir sivil toplum örgüt temsilcisi ve tarım alanında faaliyet gösteren Zahireciler Derneği Başkanı olarak,  Bölge Milletvekilimiz olan Sayın Faruk Çelik Bakanımızla ilgili bu güne kadar olumlu yazılarım olmuştu. Arzu eden Google’den  bakabilir. (AK Parti her yerde Erdoğan’la ya URFA’DA kimle kazandı?)
Bu kez Sayın Bakanımıza çağrımız açıklanan TMO'nün alım fiyatlarını bir an önce iyileştirmek amacıyla aylık fiyat artışı yapılmasını talep ediyoruz.
Geçen yıldan bu yana çiftçilerin girdi maliyetlerinden mazottan tutun, gübre ve ilaca kadar defalarca zam gelmiş. Ortadoğu’nun en büyük Hububat Ticaret Merkezi esnaflarımız ve Mardin Organize sanayi OSB. un fabrikacılarımız çiftçilerimize destek amacıyla açıklama öncesi fiyatını koruyarak bu sabah unluk buğdayları 1070-1080 arası alımını sürdürdü.
TMO’ ya buğdaylarını emanet boşaltan ve umutla beklenti içinde olan Çiftçilerimiz en azında enflasyona göre olumlu bir fiyat beklerken ne yazık ki açıklanan buğday fiyatı umutlarını kararttı ve çiftçilere zarar ettirdi." ifadelerini kullandı.
 
 

DİĞER HABERLER

MGC BAŞKANI AYDOĞAN TÜRKİYE VE ORTA DOĞU İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

MGC BAŞKANI AYDOĞAN TÜRKİYE VE ORTA DOĞU İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

MGC BAŞKANI VE BARIŞ AKTİVİSTİ CEMİL AYDOĞAN TÜRKİYE VE ORTA DOĞU İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

MGC'DEN ORHAN MİROĞLU'NA GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

MGC'DEN ORHAN MİROĞLU'NA GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMÍYETÍ MARDÍN'DE TRAFÍK KAZASI GEÇÍREN MARDÍN MÍLLET VEKÍLÍ ORHAN MÍROĞLU VE EŞÍNE GEÇMÍŞ OLSUN DÍLEĞÍNDE BULUNDU.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN 15.10.2017 de Saat 10 da TRT KÜRDİ MERKEZ STÜDYOSUNDA

MGC BAŞKANI AYDOĞAN 15.10.2017 de Saat 10 da TRT KÜRDİ MERKEZ STÜDYOSUNDA

MGC Başkanı ve Barış Aktivisti Cemil Aydoğan pazar Günü Saat 10 ada TRT Kürdi Merkez Stüdyosunda Mardin'in tarihini anlatacak

A'dan Z'ye yeni sınav sistemi

A'dan Z'ye yeni sınav sistemi

YÖK Başkanı Saraç, üniversiteye girişte yeni sistemi açıkladı. YGS, LYS ayrımı kalktı, 2000 yılına kadar uygulanan ÖSS benzeri tek basamaklı sınav sistemine geçiliyor. Öğrenciler haziran ayında 2 gün sürecek, çok oturumlu tek bir sınava girecek. Puan türü 18'den 4'e indirilecek. Yeni sistem, bu yıl uygulamaya konulacak

Otobüse arkadan çarpıp takla attı

Otobüse arkadan çarpıp takla attı

Artuklu İstasyon Mahallesinde bir yolcu otobüsü ile otomobilin karıştığı kazada bir kişi yaralandı.

Sevinç Bozan tutuklandı

Sevinç Bozan tutuklandı

İzmir'de saklandığı evde yakalanan Mardin'in eski Artuklu Belediye Meclis üyesi Bozan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Terör örgütü PKK üyeliğinden

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu