23 Ağustos 2017 Çarşamba 07:22
 
  • TL

  • TL

  • TL

ÖTER TMO’NUN BUĞDAY ALIM FİYATI ÇİFTÇİLERİN UMUDUNU KARARTI.

Öter TMO’nun Buğday Alım Fiyatı Çiftçilerin Umudunu Karartı.
20 Temmuz 2017 Perşembe 19:01

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Toprak mahsulleri ofisinin açıkladığı buğday alım fiyatlarının çiftçilerde hayal kırıklığı yarattığını açıkladı.


TMO tarafından açıklanan buğday alım fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Öter “Dün Tarım Bakanımız sayın Faruk Çelik’in açıkladığı 2017 yılı Toprak mahsulleri ofisi (TMO) buğday alım fiyatları beklentilerin çok gerisinde tutulmuş ve çiftçilerimizde büyük hayal kırıklığına neden olmuştur.
2017 mahsul sezonu Mardin ovamızda 20 Mayısta başladı. Hububat Ticaret Merkezimizde kaliteli ekmeklik buğday 1070- 1100 arası makarnalık buğdaylar 1000- 1050 arası işlem görüyordu. Dünkü açıklamadan sonra makarnalık Buğdaylar için 900 kuruşlar dillendirilmeye başlandı.
Mardin ve Güneydoğu bölgemizde yaklaşık iki aydır Buğday üreticisi çiftçiler, TMO’ nun alım fiyat açıklamasını bekliyordu. Nihayetinde dün Tarım Bakanımız beklenen açıklamayı yaptı. Fakat çiftçilerimizde büyük hayal kırıklığı yarattı. On binlerce çiftçi buğdaylarını TMO.ya emanete boşaltmış şimdi kalkmış 940.kuruştan fiyat açıklanıyor.  Serbest piyasada 1080 tl. üzerinde işlem gören ekmeklik buğdayın TMO. alım fiyat açıklamasından sonra bu sabah serbest piyasalarda açıklanan fiyatlar baz alınarak değerlenme yapılmaya başlandı.
Sloganında çiftçinin kara dostu olarak kendini  tanıtan TMO.nün 2017 yılı alım fiyatları ne yazık ki çiftçilerimizin beklenti ve umutlarını karartmıştır.
Mardinli bir sivil toplum örgüt temsilcisi ve tarım alanında faaliyet gösteren Zahireciler Derneği Başkanı olarak,  Bölge Milletvekilimiz olan Sayın Faruk Çelik Bakanımızla ilgili bu güne kadar olumlu yazılarım olmuştu. Arzu eden Google’den  bakabilir. (AK Parti her yerde Erdoğan’la ya URFA’DA kimle kazandı?)
Bu kez Sayın Bakanımıza çağrımız açıklanan TMO'nün alım fiyatlarını bir an önce iyileştirmek amacıyla aylık fiyat artışı yapılmasını talep ediyoruz.
Geçen yıldan bu yana çiftçilerin girdi maliyetlerinden mazottan tutun, gübre ve ilaca kadar defalarca zam gelmiş. Ortadoğu’nun en büyük Hububat Ticaret Merkezi esnaflarımız ve Mardin Organize sanayi OSB. un fabrikacılarımız çiftçilerimize destek amacıyla açıklama öncesi fiyatını koruyarak bu sabah unluk buğdayları 1070-1080 arası alımını sürdürdü.
TMO’ ya buğdaylarını emanet boşaltan ve umutla beklenti içinde olan Çiftçilerimiz en azında enflasyona göre olumlu bir fiyat beklerken ne yazık ki açıklanan buğday fiyatı umutlarını kararttı ve çiftçilere zarar ettirdi." ifadelerini kullandı.
 
 

DİĞER HABERLER

Mardin Havalimanı'nda yeni bir rekor daha

Mardin Havalimanı'nda yeni bir rekor daha

Uçak doluluk oranı açısından bölge illeri arasında en istikrarlı havalimanı olan Mardin Hava Limanı'nda temmuz ayında yaşanan yolcu yoğunluğu yeni bir rekoru getirdi. Temmuz ayında Mardin'den havalanan yolcu sayısında % 23'lük bir artış gerçekleştirildi.

Feci kaza'da ölenlerin isimleri belli oldu

Feci kaza'da ölenlerin isimleri belli oldu

Hendek ilçesi Çamlıca mevkiinde, meydana gelen trafik kazasında ölen 7 kişiden 4 kişinin kimlikleri belli oldu.

MTDF'den Başsağlığı Mesajı

MTDF'den Başsağlığı Mesajı

Sakarya'nın Hendek ilçesine bağlı Çamlıca mahallesi mevkisinde, bu sabah yaşanan acı haber ile ilgili Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu(MTDF) Baskanı İbrahim Aydın bir açıklama yaparak "Sakarya'da gerçekleşen trafik kazası hepimizi yasa boğdu. Hayatını kaybeden tarım işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum"dedi.

Hayatını kaybedenler için taziye çadırı kuruldu

Hayatını kaybedenler için taziye çadırı kuruldu

Sakarya'nın Hendek ilçesinde tarım işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybeden 7 tarım işçisi, memleketleri Mardin ve Kızıltepe ilçesinde yarın toprağa verilecek.

AYDOĞAN NÍSAN TÖRENÍNDE KORDELA KESTÍ.

 AYDOĞAN NÍSAN TÖRENÍNDE KORDELA KESTÍ.

BARIŞ AKTÍVÍSTÍ VE MGC BAŞKANI CEMÍL AYDOĞAN NÍSAN TÖRENÍNDE KORDELA KESTÍ.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN DERVİŞOĞLU'NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN DERVİŞOĞLU'NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN( KDGM) KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARI MUHAMED DERVİŞOĞLUYU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu