15 Aralık 2018 Cumartesi 10:18
 

MİDYAT´TA BERAT KANDİLİ DUALARLA İHYA EDİLDİ

Midyat´ta Berat Kandili dualarla ihya edildi
01 Mayıs 2018 Salı 10:06

Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinen Berat Kandili, Mardin´in Midyat ilçesinde yapılan programla idrak edildi.

Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinen Berat Kandili, Mardin´in Midyat ilçesinde Müftülüğün düzenlediği programla idrak edildi.

Berat Kandili nedeniyle Midyat Müftülüğü tarafından Hazreti Nebi (Bipa) Camii´nde program düzenlendi. Yatsı namazını müteakiben Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mevlit, kasideler ve Salavat-ı Şerifeler okundu. Programda İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik gecenin önemi ile ilgili kısa bir vaaz verdi. Bilik vaazında "bu geceyi ömrümüzün son gecesi gibi görüp ona göre bir muhasebe yapıp günahlarımızdan beraatlarımızı Allah´tan istememiz gerektiğini" söyledi.
Program İlçe Vaizi İdris Yıldırım´ın duasıyla son buldu.

Gece ile ilgili İLKHA ya konuşan vatandaşlar ise Berat Kandili´nin İslam ümmetinin kurtuluşuna ve günahlardan arınmaya vesile olması niyazında bulundular.

İlçe Vaizi İdris yıldırım, ”Öncelikle Berat Kandili´nin tüm İslam âlemi için mübarek olmasını Yüce Allah´tan niyaz ediyoruz. Tabi Berat beri olmak, temiz olmak demektir. Gönlümüzün, kalbimizin, beynimizin, tüm benliğimizin günahlardan, şirkten ve küfürden arındırılması anlamına geliyor. Rabbim bu gecelerin manevi bir kandil olup günlerimizi ve gönüllerimizi aydınlatmasına ve bu şekilde beri bir şekilde ömrümüzü vefa etmemize vesile kılsın.” dedi

Raşit Çirik, "Tüm Müslüman âleminin Berat Kandili mübarek olsun. Tüm Müslümanların bu gecede dua da bulunmaya, namaz ve zikre davet ediyorum. Herkese hayırlı kandiller diliyorum.” dedi

Abdurrahim Engin, “Bu mübarek gece herkese hayırlı, uğurlu ve mübarek olsun. Allah bizi bu gecenin ecrinden mahrum etmesin. Allah hepimizi muvaffak etsin.”

Abdurrrahman Yıldız, "Beraat kandiliniz mübarek olsun. Ümmeti Muhammed´in, cümle İslam âleminin Berat Kandili´ni tebrik ediyoruz. Rabbimize şükürler olsun bizi bu mübarek geceye, mübarek aya tekrar ulaştırdı. Allah´ım Receb Ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan-ı Şerif´e ulaştır. Bu şekilde Allah´a dua ediyoruz. İnşallah ulaştırır. Rabbim Suriye, Mısır, Filistin, Irak ve tüm İslam dünyasındaki kardeşlerimize de bu aya huzurlu bir şekilde ulaştırmayı nasip eylesin.” dedi.

Cami çıkışında hayırseverler tarafından cami cemaatine ikramlarda bulunuldu. Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mardin Masa ekibi kandil simidi dağıttı. (İLKHA)

DİĞER HABERLER

MGC BAŞKANI AYDOĞAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A RAPOR GÖNDERDİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A RAPOR GÖNDERDİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a son Toplumsal siyasi süreçler ile ilgili bir rapor gönderdim.

Kızıltepeli ve Suriyeli gençler müzikle uyum sağlıyor

Kızıltepeli ve Suriyeli gençler müzikle uyum sağlıyor

Kızıltepe Gençlik Merkezinde Sosyal uyum projesi kapsamında Suriyeli ve Kızıltepeli çocuklar gitar ve bağlama öğreniyor.

Mardinli fotoğraf sanatçısı dünya ikincisi oldu

Mardinli fotoğraf sanatçısı dünya ikincisi oldu

Mardinli fotoğraf sanatçısı Mustafa Kılıç, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından 13´üncüsü düzenlenen “13th FIAP Clubs´ World Cup”ta 13. Dünya Kupasında dünya ikincisi oldu ve gümüş madalya almayı hak kazandı.

Belediyenin kursu ile meslek sahibi oldu

Belediyenin kursu ile meslek sahibi oldu

Kızıltepeli Sevgi Kaymaz, belediyenin açtığı telkari ve gümüş işlemeciliği kursu ile meslek sahibi oldu. Kaymaz, “Gümüş işliyorum, alyans, erkek yüzüğü ve kemer yapıyorum. Şimdi burada çalışmasaydım evde oturuyor olacaktım.” dedi.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN İNSAN HAKLARI MESAJI YAYINLADI

MGC BAŞKANI AYDOĞAN İNSAN HAKLARI MESAJI YAYINLADI

10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününü kutluyorum.

Mardin´de 400 çocuk yüzmeyi öğrenecek

Mardin´de 400 çocuk yüzmeyi öğrenecek

Mardin´de “Yüzme bilmeyen çocuk kalmasın” projesi çerçevesinde çocuklara ücretsiz yüzme kursu verilmeye başlandı. Proje çerçevesinde 400 çocuğa kurs verilmesi planlanıyor

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu