23 Haziran 2018 Cumartesi 18:54
 

MİDYAT´TA BERAT KANDİLİ DUALARLA İHYA EDİLDİ

Midyat´ta Berat Kandili dualarla ihya edildi
01 Mayıs 2018 Salı 10:06

Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinen Berat Kandili, Mardin´in Midyat ilçesinde yapılan programla idrak edildi.

Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinen Berat Kandili, Mardin´in Midyat ilçesinde Müftülüğün düzenlediği programla idrak edildi.

Berat Kandili nedeniyle Midyat Müftülüğü tarafından Hazreti Nebi (Bipa) Camii´nde program düzenlendi. Yatsı namazını müteakiben Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mevlit, kasideler ve Salavat-ı Şerifeler okundu. Programda İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik gecenin önemi ile ilgili kısa bir vaaz verdi. Bilik vaazında "bu geceyi ömrümüzün son gecesi gibi görüp ona göre bir muhasebe yapıp günahlarımızdan beraatlarımızı Allah´tan istememiz gerektiğini" söyledi.
Program İlçe Vaizi İdris Yıldırım´ın duasıyla son buldu.

Gece ile ilgili İLKHA ya konuşan vatandaşlar ise Berat Kandili´nin İslam ümmetinin kurtuluşuna ve günahlardan arınmaya vesile olması niyazında bulundular.

İlçe Vaizi İdris yıldırım, ”Öncelikle Berat Kandili´nin tüm İslam âlemi için mübarek olmasını Yüce Allah´tan niyaz ediyoruz. Tabi Berat beri olmak, temiz olmak demektir. Gönlümüzün, kalbimizin, beynimizin, tüm benliğimizin günahlardan, şirkten ve küfürden arındırılması anlamına geliyor. Rabbim bu gecelerin manevi bir kandil olup günlerimizi ve gönüllerimizi aydınlatmasına ve bu şekilde beri bir şekilde ömrümüzü vefa etmemize vesile kılsın.” dedi

Raşit Çirik, "Tüm Müslüman âleminin Berat Kandili mübarek olsun. Tüm Müslümanların bu gecede dua da bulunmaya, namaz ve zikre davet ediyorum. Herkese hayırlı kandiller diliyorum.” dedi

Abdurrahim Engin, “Bu mübarek gece herkese hayırlı, uğurlu ve mübarek olsun. Allah bizi bu gecenin ecrinden mahrum etmesin. Allah hepimizi muvaffak etsin.”

Abdurrrahman Yıldız, "Beraat kandiliniz mübarek olsun. Ümmeti Muhammed´in, cümle İslam âleminin Berat Kandili´ni tebrik ediyoruz. Rabbimize şükürler olsun bizi bu mübarek geceye, mübarek aya tekrar ulaştırdı. Allah´ım Receb Ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan-ı Şerif´e ulaştır. Bu şekilde Allah´a dua ediyoruz. İnşallah ulaştırır. Rabbim Suriye, Mısır, Filistin, Irak ve tüm İslam dünyasındaki kardeşlerimize de bu aya huzurlu bir şekilde ulaştırmayı nasip eylesin.” dedi.

Cami çıkışında hayırseverler tarafından cami cemaatine ikramlarda bulunuldu. Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mardin Masa ekibi kandil simidi dağıttı. (İLKHA)

DİĞER HABERLER

Eski Milletvekili Nurettin Yılmaz hayatını kaybetti

Eski Milletvekili Nurettin Yılmaz hayatını kaybetti

CHP eski Mardin milletvekili Nurettin Yılmaz, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Yılmaz'ın cenazesi vasiteyi gereği memleketi Şırnak'ın Cizre ilçesinde toprağa verilecek.

Sp adayından MGC'ye ziyaret

Sp adayından MGC'ye ziyaret

Mardin Saadet Partisi milletvekili adayı Mehmet Ali KILIÇ MGC'yi ziyaret etti

ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2018...

ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2018...

ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2018... TZOB Genel Başkanı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan parlamenter sistem açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan parlamenter sistem açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "16 Nisan´da Türkiye´de bir anayasa oylaması yapmadık mı? Millet o defteri kapattı. Artık bir parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil." dedi.

İşitme ve konuşma engelli gencin tek isteği bir işte çalışmak

İşitme ve konuşma engelli gencin tek isteği bir işte çalışmak

​Mardin´in Kızıltepe ilçesinde doğuştan işitme ve konuşma engelli olan genç, tek isteğinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bir işte çalışmak olduğunu söyledi.

Emereka Aşiretinin Acı Günü

Emereka Aşiretinin Acı Günü

Haci Abdulkadir Karaboğa Vefat Etti

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu