23 Mayıs 2018 Çarşamba 04:27
 

MARDİNLİLER MERSİN’DE BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİ

Mardinliler Mersin’de bir çatı altında birleşti
04 Kasım 2017 Cumartesi 12:58

Mersin iş dünyasında önemli bir yere sahip olan ve bu şehrin sosyal ve kültürel hayatında da etkinlikleriyle tanınan, Kurdukları derneklerle Mersin’in sivil toplum yaşamında birer bileşen olan Mardinliler, dağınık görünümünü ortadan kaldırmak ve daha da güçlenmek için birleşme kararı aldı.

Mardin ve İlçeleri Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında birleşen Mardinliler, birleşme ile yetinmeyerek ikinci bir adım atarak vakıf kurma çalışmasına başlayarak güçlü bir Mersin’in yapısına Mardin imzasını atmak istediklerini belirtiler.

Birleşme kararı ve vakıf kararı ile ilgili Mersin Kızıltepe Dernek Başkanı Halit Denktaş yaptığı açıklamada Mersin’de resmi rakamlara göre yaklaşık 130 bin Mardinli nüfusun olduğunu ve birleşme kararının bir ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“ 28/10/2017 Tarihinde Mersin Kızıltepe ve Mardin dernekleri büyük bir katılım ile Mersin’de ki tüm insanlarımızın huzurunda birleşmiştir. Yeni bir yönetimiyle yeni kadrosuyla Derneğimiz ikinci adım olarak vakıf çalışmalarımız başlamıştır tüm Mardinli hemşerilerimize hayırlı olsun.

Mersin’de yaşayan Mardinlilerin 4 derneği vardı. Öğrencilere burs yardımı için, yardıma muhtaç insanlarımız için sosyal aktiviteler için Mersindeki iş adamlarımızdan yardım talebinde bulunurken isteksizlik vardı, sıcak bakmıyorlardı ‘Kardeşim hanginize yardım edelim’ cevabıyla karşılaşıyorduk. Biz de değerli iş adamlarımıza hak vererek birleşme kararı aldık. 8 aylık birlik çalışması sonucunda, Kızıltepe dernek başkanı olarak elimi taşın altına koyarak Kızıltepe Derneğini fesih ederek Mersin Mardinliler Derneği ile birleşme kararı aldık.

Mardin Derneğinin adını da Mardin ve ilçeleri Derneği olarak değiştirdik. Mardin ilçelerinden bir birinden değerli iş adamlarımızı yönetime alarak eşit demokratik bir şekilde yönetimimizi kurduk. Bu arada gençlik kurulu ve kadın kolları, yüksek istişare kurulu ve onur kurulumuzu oluşturduk.” Dedi.

Görkemli ve büyük bir katılımla MESİAD konferans salonunda birlik genel kurulunu gerçekleştirdiklerini ve iyi bir ekip kurduklarını sözlerine ekleyen ve Mersindeki Mardinli hemşerilerinin hizmetinde olacaklarının altını çizen Denktaş, ikinci adımlarının bir vakıf kurmak olduğunu açıklayan belirterek Mardinlilere şöyle seslendi:

“ Vakıf Çalışmamız başlamıştır inşallah Mersin’de Mardin’e yakışır bir Mardin evi programımız var. Bütün hemşerilerimizden destek ve yardım bekliyoruz. Mersinde örnek olacağız inşallah. Birlik ve beraberliğimiz kesinlikle ses getirecektir.”

Denktaş ayrıca, Mersin Derik ve Midyat derneklerinin birliğe henüz katılmadıklarını ancak bu iki ilçe iş adamlarının yeni oluşuma üye olduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER

"Hatimle teravih namazı ayrı bir tat, ayrı bir lezzettir"

Ramazan gecelerinin süsü teravih namazını hatimle kılarak geceyi en iyi şekilde ihya etmek istediklerini belirten Midyatlılar, teravih namazının ayrı bir lezzeti olduğunu söylediler.

Cemil AYDOĞAN milletvekilliği adaylığı ile ilgili yazılı açıklama yaptı

Cemil AYDOĞAN milletvekilliği adaylığı ile ilgili yazılı açıklama yaptı

Barış aktivisti ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Cemil Aydoğan seçimler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kuyuya düşen oğlak kurtarıldı

Kuyuya düşen oğlak kurtarıldı

Mardin´in Nusaybin ilçesinde 10 metre derinliğindeki kuyuya düşen oğlak, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Siyonist işgalci katiller Mardin´de lanetlendi

Siyonist işgalci katiller Mardin´de lanetlendi

Mardin STK Platformu, siyonist işgalcilerin Filistinli Müslümanları katletmesini düzenlediği kitlesel basın açıklamasıyla lanetledi.

Yüksek gerilim hattından çıkan ateş buğday tarlasını kül etti

Yüksek gerilim hattından çıkan ateş buğday tarlasını kül etti

​Mardin´de yüksek gerilim hattından çıktığı belirtilen yangında 15 dönümlük buğday tarlası küle döndü.

Mardin Söz gazetesine konuşan "Aydoğan" önemli açıklamalarda bulundu

Mardin Söz gazetesine konuşan

Ak Parti Mardin milletvekili aday adayı Cemil AYDOĞAN önemli açıklamalarda bulundu

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu