14 Ağustos 2018 Salı 18:30
 

MARDİNLİLER MERSİN’DE BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİ

Mardinliler Mersin’de bir çatı altında birleşti
04 Kasım 2017 Cumartesi 12:58

Mersin iş dünyasında önemli bir yere sahip olan ve bu şehrin sosyal ve kültürel hayatında da etkinlikleriyle tanınan, Kurdukları derneklerle Mersin’in sivil toplum yaşamında birer bileşen olan Mardinliler, dağınık görünümünü ortadan kaldırmak ve daha da güçlenmek için birleşme kararı aldı.

Mardin ve İlçeleri Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında birleşen Mardinliler, birleşme ile yetinmeyerek ikinci bir adım atarak vakıf kurma çalışmasına başlayarak güçlü bir Mersin’in yapısına Mardin imzasını atmak istediklerini belirtiler.

Birleşme kararı ve vakıf kararı ile ilgili Mersin Kızıltepe Dernek Başkanı Halit Denktaş yaptığı açıklamada Mersin’de resmi rakamlara göre yaklaşık 130 bin Mardinli nüfusun olduğunu ve birleşme kararının bir ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“ 28/10/2017 Tarihinde Mersin Kızıltepe ve Mardin dernekleri büyük bir katılım ile Mersin’de ki tüm insanlarımızın huzurunda birleşmiştir. Yeni bir yönetimiyle yeni kadrosuyla Derneğimiz ikinci adım olarak vakıf çalışmalarımız başlamıştır tüm Mardinli hemşerilerimize hayırlı olsun.

Mersin’de yaşayan Mardinlilerin 4 derneği vardı. Öğrencilere burs yardımı için, yardıma muhtaç insanlarımız için sosyal aktiviteler için Mersindeki iş adamlarımızdan yardım talebinde bulunurken isteksizlik vardı, sıcak bakmıyorlardı ‘Kardeşim hanginize yardım edelim’ cevabıyla karşılaşıyorduk. Biz de değerli iş adamlarımıza hak vererek birleşme kararı aldık. 8 aylık birlik çalışması sonucunda, Kızıltepe dernek başkanı olarak elimi taşın altına koyarak Kızıltepe Derneğini fesih ederek Mersin Mardinliler Derneği ile birleşme kararı aldık.

Mardin Derneğinin adını da Mardin ve ilçeleri Derneği olarak değiştirdik. Mardin ilçelerinden bir birinden değerli iş adamlarımızı yönetime alarak eşit demokratik bir şekilde yönetimimizi kurduk. Bu arada gençlik kurulu ve kadın kolları, yüksek istişare kurulu ve onur kurulumuzu oluşturduk.” Dedi.

Görkemli ve büyük bir katılımla MESİAD konferans salonunda birlik genel kurulunu gerçekleştirdiklerini ve iyi bir ekip kurduklarını sözlerine ekleyen ve Mersindeki Mardinli hemşerilerinin hizmetinde olacaklarının altını çizen Denktaş, ikinci adımlarının bir vakıf kurmak olduğunu açıklayan belirterek Mardinlilere şöyle seslendi:

“ Vakıf Çalışmamız başlamıştır inşallah Mersin’de Mardin’e yakışır bir Mardin evi programımız var. Bütün hemşerilerimizden destek ve yardım bekliyoruz. Mersinde örnek olacağız inşallah. Birlik ve beraberliğimiz kesinlikle ses getirecektir.”

Denktaş ayrıca, Mersin Derik ve Midyat derneklerinin birliğe henüz katılmadıklarını ancak bu iki ilçe iş adamlarının yeni oluşuma üye olduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER

AYDOĞAN"İNANCA DAYALI ANTİEMPERYALİST BİR MÜCADELE GEREKİR"

 AYDOĞAN

MGC BAŞKANI CEMİL AYDOĞAN" İNANCA DAYALI ANTİEMPERYALİST BİR MÜCADELE GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN KENDİ YAZDIĞI KİTABI HEDİYE ETTİ

MGC BAŞKANI AYDOĞAN KENDİ YAZDIĞI KİTABI HEDİYE ETTİ

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan Kendi yazdığı Kitabı İl Başkanı Eri'ye Kitap Hediye Etti

AK Parti Mardin İl Başkanı Eri’den MGC’ye ziyaret

AK Parti Mardin İl Başkanı Eri’den MGC’ye ziyaret

AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Cemil Aydoğan’ı ziyaret etti.Aydoğan Eri’ye, Uluslararası Af Örgütünün barışa sunduğu katkıdan dolayı kendisine verdiği kalemi hediye etti.

MGC BAŞKANI AYDOĞAN" AF ÖRGÜTÜ TABLOSUNDA FETO LANETLENDİ "

MGC BAŞKANI AYDOĞAN

MEZOPOTAMYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI AYDOĞAN" AF ÖRGÜTÜ TABLOSUNDA FETO LANETLENDİ "

AYDOĞAN DEMRİKAYA'YI ZİYARET EDEREK KALEM HEDİYE ETTİ.

AYDOĞAN DEMRİKAYA'YI ZİYARET EDEREK  KALEM HEDİYE ETTİ.

Barış Aktivisti ve Mezopotamya gazeteciler cemiyeti başkanı "Cemil Aydoğan"Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya'ya manevi değeri yüksek bir kalem hediye etti.

Derik, akıllı ve konforlu araçlarına kavuştu

Derik, akıllı ve konforlu araçlarına kavuştu

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sisteminde başlattığı revizyon devam ediyor. Ulaşımda yapılan çalışmalardan birisi de şehir içi otobüslerin yenilenmesi olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda ilk olarak Nusaybin ve Kızıltepe ilçesinde araçlar yenilendi. Derik’te ise ilçe içerisinde vatandaşlara hizmet verecek yeni toplu taşıma araçları, yapılan törenin ardından göreve başladı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu