18 Şubat 2018 Pazar 08:18
 

MARDİNLİLER MERSİN’DE BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİ

Mardinliler Mersin’de bir çatı altında birleşti
04 Kasım 2017 Cumartesi 12:58

Mersin iş dünyasında önemli bir yere sahip olan ve bu şehrin sosyal ve kültürel hayatında da etkinlikleriyle tanınan, Kurdukları derneklerle Mersin’in sivil toplum yaşamında birer bileşen olan Mardinliler, dağınık görünümünü ortadan kaldırmak ve daha da güçlenmek için birleşme kararı aldı.

Mardin ve İlçeleri Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında birleşen Mardinliler, birleşme ile yetinmeyerek ikinci bir adım atarak vakıf kurma çalışmasına başlayarak güçlü bir Mersin’in yapısına Mardin imzasını atmak istediklerini belirtiler.

Birleşme kararı ve vakıf kararı ile ilgili Mersin Kızıltepe Dernek Başkanı Halit Denktaş yaptığı açıklamada Mersin’de resmi rakamlara göre yaklaşık 130 bin Mardinli nüfusun olduğunu ve birleşme kararının bir ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“ 28/10/2017 Tarihinde Mersin Kızıltepe ve Mardin dernekleri büyük bir katılım ile Mersin’de ki tüm insanlarımızın huzurunda birleşmiştir. Yeni bir yönetimiyle yeni kadrosuyla Derneğimiz ikinci adım olarak vakıf çalışmalarımız başlamıştır tüm Mardinli hemşerilerimize hayırlı olsun.

Mersin’de yaşayan Mardinlilerin 4 derneği vardı. Öğrencilere burs yardımı için, yardıma muhtaç insanlarımız için sosyal aktiviteler için Mersindeki iş adamlarımızdan yardım talebinde bulunurken isteksizlik vardı, sıcak bakmıyorlardı ‘Kardeşim hanginize yardım edelim’ cevabıyla karşılaşıyorduk. Biz de değerli iş adamlarımıza hak vererek birleşme kararı aldık. 8 aylık birlik çalışması sonucunda, Kızıltepe dernek başkanı olarak elimi taşın altına koyarak Kızıltepe Derneğini fesih ederek Mersin Mardinliler Derneği ile birleşme kararı aldık.

Mardin Derneğinin adını da Mardin ve ilçeleri Derneği olarak değiştirdik. Mardin ilçelerinden bir birinden değerli iş adamlarımızı yönetime alarak eşit demokratik bir şekilde yönetimimizi kurduk. Bu arada gençlik kurulu ve kadın kolları, yüksek istişare kurulu ve onur kurulumuzu oluşturduk.” Dedi.

Görkemli ve büyük bir katılımla MESİAD konferans salonunda birlik genel kurulunu gerçekleştirdiklerini ve iyi bir ekip kurduklarını sözlerine ekleyen ve Mersindeki Mardinli hemşerilerinin hizmetinde olacaklarının altını çizen Denktaş, ikinci adımlarının bir vakıf kurmak olduğunu açıklayan belirterek Mardinlilere şöyle seslendi:

“ Vakıf Çalışmamız başlamıştır inşallah Mersin’de Mardin’e yakışır bir Mardin evi programımız var. Bütün hemşerilerimizden destek ve yardım bekliyoruz. Mersinde örnek olacağız inşallah. Birlik ve beraberliğimiz kesinlikle ses getirecektir.”

Denktaş ayrıca, Mersin Derik ve Midyat derneklerinin birliğe henüz katılmadıklarını ancak bu iki ilçe iş adamlarının yeni oluşuma üye olduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER

3 Yaşındaki Kıza Tecavüz Eden Sapık, İfadesiyle Dehşete Düşürdü: Olay Sırasında Ağlıyordu

3 Yaşındaki Kıza Tecavüz Eden Sapık, İfadesiyle Dehşete Düşürdü: Olay Sırasında Ağlıyordu

Adana'da komşusunun 3 yaşındaki kızına tecavüz eden sapık, suçunu itiraf etti ve anlattıklarıyla dehşete düşürdü: Odada bizden başka kimse yoktu, kız olay sırasında ağlıyordu. Çok pişmanım.

Güney Afrika'nın Yeni Lideri Belli Oldu

Güney Afrika'nın Yeni Lideri Belli Oldu

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın istifasının ardından Cyril Ramaphosa ülkeni de yeni lideri oldu.

15 Temmuz sonrası dünyada Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan algısı

15 Temmuz sonrası dünyada Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan algısı

Beyaz Hareket Vakfı tarafından hazırlanan II.Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Sempozyumu’ hazırlıkları başladı

HDP'nin yeni eş genel başkanları Buldan ve Temelli

HDP'nin yeni eş genel başkanları Buldan ve Temelli

HDP Eş Genel Başkanlığına Pervin Buldan ve Sezai Temelli seçildi.

Son dakika... Güne sıcak bir gelişme ile uyandık... Suriye İsrail jetini düşürdü

Son dakika... Güne sıcak bir gelişme ile uyandık... Suriye İsrail jetini düşürdü

Suriye hükümeti, bu sabaha karşı hava sahasını ihlal eden İsrail savaş uçaklarını vurduğunu açıkladı.

BÜYÜK BÍR MÜCADELE SONUNDA MEZOPOTAMYA

BÜYÜK BÍR MÜCADELE SONUNDA MEZOPOTAMYA

Cemil AYDOĞAN'ın yeni kitabı yayınlandı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu