16 Ekim 2018 Salı 02:28
 

MARDİNLİLER MERSİN’DE BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİ

Mardinliler Mersin’de bir çatı altında birleşti
04 Kasım 2017 Cumartesi 12:58

Mersin iş dünyasında önemli bir yere sahip olan ve bu şehrin sosyal ve kültürel hayatında da etkinlikleriyle tanınan, Kurdukları derneklerle Mersin’in sivil toplum yaşamında birer bileşen olan Mardinliler, dağınık görünümünü ortadan kaldırmak ve daha da güçlenmek için birleşme kararı aldı.

Mardin ve İlçeleri Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında birleşen Mardinliler, birleşme ile yetinmeyerek ikinci bir adım atarak vakıf kurma çalışmasına başlayarak güçlü bir Mersin’in yapısına Mardin imzasını atmak istediklerini belirtiler.

Birleşme kararı ve vakıf kararı ile ilgili Mersin Kızıltepe Dernek Başkanı Halit Denktaş yaptığı açıklamada Mersin’de resmi rakamlara göre yaklaşık 130 bin Mardinli nüfusun olduğunu ve birleşme kararının bir ihtiyaçtan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“ 28/10/2017 Tarihinde Mersin Kızıltepe ve Mardin dernekleri büyük bir katılım ile Mersin’de ki tüm insanlarımızın huzurunda birleşmiştir. Yeni bir yönetimiyle yeni kadrosuyla Derneğimiz ikinci adım olarak vakıf çalışmalarımız başlamıştır tüm Mardinli hemşerilerimize hayırlı olsun.

Mersin’de yaşayan Mardinlilerin 4 derneği vardı. Öğrencilere burs yardımı için, yardıma muhtaç insanlarımız için sosyal aktiviteler için Mersindeki iş adamlarımızdan yardım talebinde bulunurken isteksizlik vardı, sıcak bakmıyorlardı ‘Kardeşim hanginize yardım edelim’ cevabıyla karşılaşıyorduk. Biz de değerli iş adamlarımıza hak vererek birleşme kararı aldık. 8 aylık birlik çalışması sonucunda, Kızıltepe dernek başkanı olarak elimi taşın altına koyarak Kızıltepe Derneğini fesih ederek Mersin Mardinliler Derneği ile birleşme kararı aldık.

Mardin Derneğinin adını da Mardin ve ilçeleri Derneği olarak değiştirdik. Mardin ilçelerinden bir birinden değerli iş adamlarımızı yönetime alarak eşit demokratik bir şekilde yönetimimizi kurduk. Bu arada gençlik kurulu ve kadın kolları, yüksek istişare kurulu ve onur kurulumuzu oluşturduk.” Dedi.

Görkemli ve büyük bir katılımla MESİAD konferans salonunda birlik genel kurulunu gerçekleştirdiklerini ve iyi bir ekip kurduklarını sözlerine ekleyen ve Mersindeki Mardinli hemşerilerinin hizmetinde olacaklarının altını çizen Denktaş, ikinci adımlarının bir vakıf kurmak olduğunu açıklayan belirterek Mardinlilere şöyle seslendi:

“ Vakıf Çalışmamız başlamıştır inşallah Mersin’de Mardin’e yakışır bir Mardin evi programımız var. Bütün hemşerilerimizden destek ve yardım bekliyoruz. Mersinde örnek olacağız inşallah. Birlik ve beraberliğimiz kesinlikle ses getirecektir.”

Denktaş ayrıca, Mersin Derik ve Midyat derneklerinin birliğe henüz katılmadıklarını ancak bu iki ilçe iş adamlarının yeni oluşuma üye olduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER

NİHAT ERİ MGC'Yİ ZİYARET ETTİ

NİHAT ERİ MGC'Yİ ZİYARET ETTİ

Mardin Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan'ın Merkezi Girbelde Bulunan Mgc'yi Ziyaret etti.

Mardin il Başkanı Nihat Eri Mgc'yi Ziyaret etti

Mardin il Başkanı Nihat Eri Mgc'yi Ziyaret etti

Mardin Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan'ın Merkezi Girbelde Bulunan Mgc'yi Ziyaret etti.ziyarette Nihat Eri Cemiyette Bulunan Rölf ve Tabolara Yoğun İlgi Göstererek Fotoğraf Çektirdi.

At arabası sulama kanalına düştü

At arabası sulama kanalına düştü

Mardin'in Nusaybin ilçesinde at arabası yol kenarındaki sulama kanalına düştü.

Eğitim-Bir-Sen Kızıltepe yönetimi değişti

Eğitim-Bir-Sen Kızıltepe yönetimi değişti

Eğitim-Bir-Sen Kızıltepe ilçe temsilciliği için 2 adayın yarıştığı seçimi Mehmet Nuri Akkurt kazandı.

İki araç çarpıştı: 14 yaralı

İki araç çarpıştı: 14 yaralı

Mardin’in Midyat ilçesinde yolcu minibüsü ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 14 kişi yaralandı.

MTDF’den “İpekyolu’na EDS kurulsun” talebi

MTDF’den “İpekyolu’na EDS kurulsun” talebi

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Şerif Öter, aşırı trafik yoğunluğunun bulunduğu İpekyolu’na Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EDS) kurulmasını talep etti.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu