23 Nisan 2018 Pazartesi 10:30
 

KIZILTEPE'DE HALK OTOBÜSLERİ KAMERALI TAKİPTE

Kızıltepe'de Halk Otobüsleri Kameralı Takipte
29 Aralık 2017 Cuma 16:21

Mardin Kızıltepe ilçesinde şehir içi hatlarda yolcu taşıyan Özel Halk otobüsleri sefer halindeyken internet üzerinden 4 kamera ile izlenip denetleniyor.

Kızıltepe ilçesinde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şehir içi yolcu taşımacılığı yapan Kızıltepe Özel Halk Otobüsleri Derneğine bağlı 51 şehir içi aracı 4 kamera ile Dernek merkezinde izlenip takip altında tutuluyor.

Kapsamı ile bölgede bir ilk olan uygulama ile kayıt altına alınan ve 2 ay saklı tutulan görüntüler, Dernek yönetimine yapılan yolcu şikayetleri ve kaza gibi durumlarda kamera kayıtları kontrol edilerek gerçeği görme şansına sahip olduklarını aktaran Kızıltepe Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Zeynelabidin İncesu Şehir içinde yolcu taşımacılığı ile ilgili yaptığı açıklamada, Durak yetersizliği, cep durak ihtiyacı, durak işgali ve yolların bozukluğu ve sık kavislerden dert yanarak daha iyi hizmet vermek için bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

“9 Hatta 51 aracımız yolcu taşımakta”

Yeni açılan Ğurs grup yolu hattı ile birlikte 9 hatta 51 otobüsün sabah saat 05.45 itibari ile yolcu taşımaya başladığını belirten İncesu şunları söyledi, ” Derneğimize bağlı 51 otobüsümüz 9 hatta şehir içi ve bağlantılı köylere yolcu taşıyıp hizmet vermekteyiz. Sabah saat 05.45 itibari ile başlayan seferlerimiz hat yoğunluğuna göre saat 19.00 ve 20.00’ye kadar sürerken Havaalanı hattı ise son sefer olarak saati 22.00 ye kadar sürmekte. Gün boyu hatların yoğunluğuna göre 10 ve 15 dakika da bir otobüslerimiz otogardan çıkış yaparken yoğunluk nedeniyle havaalanı hattındaki araçlarımız 3.buçuk dakika da bir sefer yapmakta.”

 

“Her araç 4 Kamera ile takip altında”

Daha kaliteli ve konforlu hizmeti kendileri de istediklerini ancak kendilerini aşan bazı sebeplerden dolayı da şikayetlere maruz kaldıklarını belirten İncesu, “ Dernek yönetimi olarak araç sahipleri ile aldığımız ortak karar ile 51 otobüsümüz hatta olduğu sürece boyunca her araç 4 kameradan internet üzerinden canlı yayın ile takip edilmekte ve doğabilecek şikayetler için görüntüler kayıt altına alınıp muhafaza edilmekte.

 

“Daha iyi hizmet için Belediye Devreye girmeli”

Yılbaşından itibaren Büyükşehir Belediyesi işbirliği aşamalı olarak ile Akbil uygulamasına geçeceğiz. Ancak yol güzergahlarındaki bazı yolların bozuk olmasının yanında sık aralıklarla vatandaşın evinin işyerinin önüne yaptığı kavislerden dolayı hem yolcu rahatsız olmakta hem de araçların aksamları ve lastiklerini yıpratmakta. Yine yol üzerindeki durak yetersizliği ve durakların sürekli otopark yerine kullanılıp işgal edilmesi nedeniyle yolcuları tehlikeli olduğu halde cadde ortasında indirip-bindirme zorunda kalıyoruz. Ayrıca bazı duraklarımız Trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklara yakın olması nedeniyle yolcular için tehlike arz etmekte. Yetkililerden bu sorunlarla beraber Cep durak uygulaması ve yol yoğunlukları için alternatif yol konusunda çözüm bulmasını bekliyoruz. ”

 

Otobüslere binerken çocuk arabalarının kapatılması için anne ve babalara çağrıda bulunarak açık bir arabanın araç içinde belli bir alanı işgal etmesinin yanında yolcuların hareketini ve iniş-binişlerini aksatıp engel olduğunu belirten Dernek başkanı Zeynelabidin İncesu Araçlara bedava binen engelli sayısının çokluğundan yakınarak çok sayıda engelli kartı taşıyan yolcu ile karşılaştıklarını belirterek, “Gerçek engelli olanlarla bir sorun ve sıkıntımız yok. Hiçbir engeli bulunmadığı halde nasıl oluyorsa engelli kartı bulunduran çok sayıda yolcu ile karşılaşıyoruz ve nerdeyse tamamı % 40 engelli raporu almış olmaları dikkat çekeci.” Şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER

OHAL yedinci kez uzatıldı

OHAL yedinci kez uzatıldı

TBMM'den gelen son dakika haberlerine göre; Olağanüstü Hal'in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM'de kabul edildi.

Erdoğan: Erken seçim 24 Haziran´da yapılacak

Erdoğan: Erken seçim 24 Haziran´da yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Erken seçim 24 Haziran´da yapılacak" dedi.

Doğuştan Albino ve İşitme Engelli Kardeşler Yardım Bekliyor

Doğuştan Albino ve İşitme Engelli Kardeşler Yardım Bekliyor

Mardin'de doğuştan abinizmli ve işitme engelli biri 6, diğeri 8 yaşındaki kardeşler yardım eli bekliyor.

Erken seçim olacak mı? Tüm gözler Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde

Erken seçim olacak mı? Tüm gözler Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde

Bahçeli'nin 'erken seçim' çağrısı sonrası Cumhur İttifakının iki lideri bugün saat 13:30'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüşecekler. Siyaset dünyasının yanı sıra para piyasalarının da gözü bu görüşmede. İşte Türk siyasi tarihinin en sıcak günlerinden birisi olmayı şimdiden başaran 18 Nisan 2018'den notlar...

Şehit Kaymakam Safitürk'ün Kardeşi: Yengem 'Oradan Çıkış Yok, Öldürecekler' Dedi

Şehit Kaymakam Safitürk'ün Kardeşi: Yengem 'Oradan Çıkış Yok, Öldürecekler' Dedi

MARDİN'de, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün şehit edilmesiyle ilgili davada, kardeş Ali Haydar ve baba Asım Safitürk tanık olarak dinlendi.

Tutuklu Sanık Duruşmada Kendisini Ateşe Verdi

Tutuklu Sanık Duruşmada Kendisini Ateşe Verdi

MARDİN/ Mardin'in Derik ilçesinde belediye başkan vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün şehit edildiği terör saldırısına ilişkin davanın duruşmasına tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan sanık Şerif...

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu