24 Şubat 2018 Cumartesi 03:05
 

KEMALİST SİSTEM, KÜRTLER, İSLAM VE REFERANDUM

KEMALİST SİSTEM, KÜRTLER, İSLAM VE REFERANDUM
20 Şubat 2017 Pazartesi 18:24

Birinci Emperyalist ve paylaşım savaşında, Osmanlı İmparatorluğu mağlup ülkeler kervanına katılarak yeni bir dünya sitemi’ni de berberinde getirdi. Bu Savaşta Osmanlıya İhanet etmeyen, zor günlerin dostu tek bir halk vardı. O halk da şimdiye kadar dostuna ihanet etmeyen onurlu Kürt halkından başkası değildi.

 Busavaştan sonra bazı ülkeler kendi halklarını’nın demokratik iradesi ile BurjuvaDemokratik devrimlerini gerçekleştirerek günümüze kadar barış ve hoş görüiçinde ayakta kalmayı başardılar. Bazı ülkeler de ulusal kurtuluşmücadelelerini ön plana çıkartarak tüm halklara Kurtuluş mücadelelerinde maviboncuklar göstererek bir sürü demokratik taahhütlerde bulunarak halklarındesteği ile kurtuluş mücadelesine giriştiler.

Türkiyekurtuluş mücadelesini zaferle kazanan güçler siyasi direksiyonu ele geçirerekadım adım Kürt halkı ve diğer azınlıklar ile beraber İslami güçleri de şiddetletasfiye yolunu seçtiler. Bu tasfiye seçimlerinden sonra ülkede kıyamet kopmayabaşladı.

MustafaKemal cesur bir liderdi; Sezarın Hakını Sezara vermek lazımdır, Anadolu’yu adımadım dolaşarak kurtuluş mücadelesini başlattı. Kürtler ile beraber diğer halklarınve İslamcı güçlerin desteğine dayanarak kurtuluş mücadelesini başarıyaulaştırdı. Mustafa Kemal Kürt halkına Osmanlı da kazanmış oldukları Kısmiözerklikten daha iyi haklar vereceğini taahhüt etmişti.

Bumücadelede de elbette çağa uygun İslami düşünceler egemen olacaktı. 1921Anayasasını o günün şartlarına göre doğru tespitler ile oluşturmasını sağladı.Verilen taahhütler halkların büyük bir çoğunluğunun “güvenin kazanma” imkânınısağladı.

Odönem bu talepleri hazmedemeyen ırkçı ve asimilasyoncu güçler bu siyasi direksiyonahâkim olarak 1924 Anayasası ile 1921 Anayasasında verilen demokratik haklarıbaypas ederek Kurtuluş mücadelesine canları pahasına her nevi fedakârlığı yapanTürkiye halkları ve İslami güçleri istiklal mahkemeleri ve fiili şiddet iletasfiye yolunu seçtiler.

KürtlerOsmanlı da kazanmış oldukları kısmi Özerklikten, yani kendi kör topal paşalarıile kendilerini idare etme sistemlerini de kayıp ettiler. Örneğin kurtuluşmücadelesine kadar İbrahim Paşa, Bedirxan Paşa, Kör Hüseyin Paşa ve Cemil Paşagibi şahsiyet ve yönetimlerin üzerine çizgi çekerek “Siz Türk’sünüz” demeyebaşladılar. Kürtler “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da oldular”

Emperyalizmekarşı mücadele veren bu kurtuluş mücadelesinin rotası beli değildi. O dönemSovyet Devrim lideri Lenin’den yardım alarak Bolşevik bir çizgi ile yürümekistediler. İç Anadolu da Çerkez Ethem’in desteği ile yürümeye devam ettiler. Tümazınlıklar ve İslami düşünce ile beraber yürüdüklerini ilan eden kurtuluş Mücadelesiöncüleri kendileri ile diyalog kurma yerine ve yerine tüm bu güç ve katmanlara hiçitibar etmeyerek kendi başlarına yürümeye çalıştılar. Batı yanlısı Kapitalistve Emperyalist bir sistemi tercih ettiler.

Buhaksızlık ve züllüme karşı halkının onuru ile başkaldıran rahmetli Şeyh SaitHazretleri oldu.

Belkio dönemin mücadelesini kaybetti, ancak bu güne kadar 29 Kürt isyanının peş peşegelmesine de neden oldu. Bu asimilasyon ve ırkçı saldırılar diğer tüm halkları  asimile edilerek Türkleşmesini sağladı Ancak, KürtHalkı’nın bu direniş hareketleri  de Kendilerinindil, kültür ve gelenekleri ile beraber bu günlere taşımasını sağladı.

Türkiye’deİnsan Hakları, Barış ve demokrasi iddiasında olan siyasi partilere, siviltoplum Kurumlarına, Akademisyenlere, yazarlara, medya kuruluşlarına ve Demokratikbir Türkiye Cumhuriyetini amaç eden tüm kurum ve şahsiyetlere sesleniyorum!

Buülkede rant üzerine kurulan Kemalist sistemin can damarları siyaset, yargı vefaşist askeri darbeler ile sistemlerini günümüze kadar devam etmektedir.

Merakediyorum bu kadar kirli bir siyasetin deneyimi ortada dururken gülle oynaya“HAYIR” ile meydana çıkamaya doğrusu hiç anlam veremiyorum. Birileri buReferandum da sanki Türkiye’de demokrasiden yana olanların “HAYIR” cephesinde,şiddetten yana olan İslamcıların da “EVET” cephesindeymiş gibi bir propagandaiçerisinde olduklarını üzüntü ile tanık olmaktayız.

Buhiç de öyle değildir! Fransızların tarihi bir atasözü vardır. “Toplumların ve şahsiyetlerin geçmişi geleceklerininaynasıdır” tarihi geçmişimizde  İslamcıların ne devlete bir hâkimiyetleriolmuş ve ne de Kürtlerin her hangi bir isyanını şiddet ve kan ilebastırmışlardır. Her şeyin temelinde şimdiye kadar Kemalist sistemin inkârcı, baskıcıve şiddeti amaç eden yönettim talepleri olmuştur.

Buülke geçmişte CHP İl Başkanları’nın vali olduklarını ve seçimlerin açık oy vegizli sayım dönemlerini de unutmamıştır. Bir şey daha merak ediyorum bunu daKürt demokratları için söylüyorum, İsmi gecen bu sistemin kuruluşundan şimdiyekadar Kürt kelimesini demokrasi ile telaffuz eden bir tek Allah’ın kuluna tanıkolan var mıdır?. Elbette yoktur.

Eğersizler Referandum sandığına giderek vicdanlarınızın sesini dinleyerek oyunuzu kullanırsanız “xer ala xer” Yok eğer siz tarihimizi inkâreden bir sistemin askerliğini yaparak “HAYIR” diyerek meydanlara çıkarsanızbirileri de meydanlara çıkarak bazı boşluklarla beraber siyasal süreçlerde Kürthalkını muhatap gören tek devlet yetkilisi olan şimdiki Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan için Bizim de tercihimiz  “EVET”diyerek meydanlara çıkacaktır. Alınacak  böylesikararlar gereksiz saflaşmaların getirmesine neden olacaktır.

Gerçekİslamcılarda Allah inancı ve vicdan muhasebesi vardır. Gerçek Ateistlerde iseinanç yoktur. Hümanizm vardır. O da Allah inancına dayalı olmadığı için her andeğişikliğe uğrayabilmektedir.

Vicdaniçerçeve de herkesin demokratik iradesine saygı duymak lazımdır. Ben tüm Türkiyehalkları’nın bu sağ duyu ile karar  vereceklerine inanıyorum. Herkese barış veDemokrasiyi amaç eden bir kardeşlik ülkesinde bir arada olmasını diliyorum. Enderin Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

  Barış Aktivisti  ve MGC .Başkanı: Cemil AYDOĞAN                                                                                                                                                                        

DİĞER HABERLER

Aydoğan ile Öter'den Derik Kaymakamı Kafkas'a Ziyaret

Aydoğan ile Öter'den Derik Kaymakamı  Kafkas'a Ziyaret

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu onursal Başkanı ve Kızıltepe Zahireciler Dernek Başkanı Mehmet Şerif Öter ile Mezopotamya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cemil Aydoğan Derik İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Hakan Kafkas'ı makamında ziyaret ettiler.

Aydoğan ile Öter'den Derik Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Kafkas'a Ziyaret

Aydoğan ile Öter'den Derik Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Kafkas'a Ziyaret

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu onursal Başkanı ve Kızıltepe Zahireciler Dernek Başkanı Mehmet Şerif Öter ile Mezopotamya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Cemil Aydoğan Derik İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Hakan Kafkas'ı makamında ziyaret ettiler.

3 Yaşındaki Kıza Tecavüz Eden Sapık, İfadesiyle Dehşete Düşürdü: Olay Sırasında Ağlıyordu

3 Yaşındaki Kıza Tecavüz Eden Sapık, İfadesiyle Dehşete Düşürdü: Olay Sırasında Ağlıyordu

Adana'da komşusunun 3 yaşındaki kızına tecavüz eden sapık, suçunu itiraf etti ve anlattıklarıyla dehşete düşürdü: Odada bizden başka kimse yoktu, kız olay sırasında ağlıyordu. Çok pişmanım.

Güney Afrika'nın Yeni Lideri Belli Oldu

Güney Afrika'nın Yeni Lideri Belli Oldu

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın istifasının ardından Cyril Ramaphosa ülkeni de yeni lideri oldu.

15 Temmuz sonrası dünyada Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan algısı

15 Temmuz sonrası dünyada Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan algısı

Beyaz Hareket Vakfı tarafından hazırlanan II.Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Sempozyumu’ hazırlıkları başladı

HDP'nin yeni eş genel başkanları Buldan ve Temelli

HDP'nin yeni eş genel başkanları Buldan ve Temelli

HDP Eş Genel Başkanlığına Pervin Buldan ve Sezai Temelli seçildi.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu