18 Ocak 2019 Cuma 20:55
 

HATAY, MARDİN VE KİLİS'E HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

HATAY, MARDİN VE KİLİS'E HAVA SAVUNMA SİSTEMİ
07 Ekim 2015 Çarşamba 13:29

Rusya tehdidi üzerine Ankara teyakkuza geçti. Türkiye, 3 bölgeye daha hava savunma sistemi kuracak.

Suriye'de IŞİD'i bombaladığını iddia ederken sivilleri ve Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) hedef aldığı ortaya çıkan Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ardı ardına ihlal etmesi üzerine önceki gece Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde güvenlik toplantısı düzenlendi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Suriye sınırındaki hava ihlalleri, Rus uçaklarının tacizleri ve bölgedeki Türkmenlerin durumu masaya yatırıldı. Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Kuvvet Komutanları, Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdür Celalettin Lekesiz ve diğer askeri-idari erkan katıldı.

Suriye sınırında Rus uçaklarının yolaçtığı gerginlik, önceki gece Çankaya Köşkü'ndeki güvenlik zirvesinde masaya yatırıldı. Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki toplantı 3 saat sürdü.

MİSLİYLE KARŞILIK VERİLİR

Toplantıda, hava sınırı ihlalleriyle ilgili Rusya ve NATO nezdinde yürütülen diplomasi hakkında verilen brifingin ardından Moskova'ya yönelik alınacak bir dizi tedbir görüşüldü. Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesinin ardından bu ülkeye karşı değişen angajman kurallarının Rusya'ya yönelik olarak da genişletilebileceği değerlendirildi. Suriye ile değişen angajman kurallarına göre Türkiye, hava-deniz ve karada Suriye tarafından bir ihlal olması durumunda anında misliyle karşılık veriyor. Toplantıda, 'Türk hava sahasının ihlali halinde menşei hangi ülke olursa olsun tehdit olarak algılanacağı' mesajı bir kez daha vurgulandı.

HATAY, MARDİN VE KİLİS'E 3 SİSTEM

Rusya tehdidi üzerine Suriye sınırında önlemler artırıldı. NATO'nun Patriot sistemini geri çekmesi sonrası Suriye'den gelecek muhtemel tehdidi, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana'da konuşlu hava savunma sistemleriyle önlemeyi tasarlayan Türkiye, 3 bölgeye daha hava savunma sistemi kuracak. Çankaya'daki zirvede alındığı öğrenilen karara göre yeni hava savunma sistemleri Hatay, Mardin ve Kilis'te kurulacak. Böylelikle güneyde bu amaçla kurulu sistem sayısı 6'ya çıkacak. Şanlıurfa Kaşmertepe'deki 226 No'lu Taşınabilir Hava Radar Üssü, Şanlıurfa Arat Dağı'nda konuşlu 21'inci HAWK Batarya Üssü ile Gaziantep Almalıtepe'deki 13'üncü HAWK hava savunma filoları uzunca bir süredir Suriye hava sınırında alarm reaksiyon nöbetinde bulunuyor. Ayrıca Suriye sınırında hava savunma kapsamında havadan devriye görevleri icra etmek üzere Ankara'dan İncirlik'e intikal eden 14'inci Filo Komutanlığı ve 141'inci Hat Bakım Komutanlığı görev yapıyor.

KAYNAK : YENİŞAFAK

ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu