31 Ekim 2014 Cuma 18:52
 
  • 2,2236 TL

  • 2,7869 TL

  • 83,4076 TL

  • 80.580

HAKKARİ ÇUKURCA'DA PKK SALDIRISI 26 ŞEHİT

Hakkari Çukurca'da PKK saldırısı 26 Şehit
19 Ekim 2011 Çarşamba 13:24

HAKKARİ'nin Çukurca İlçesi merkezindeki güvenlik birimleriyle sınırdaki askeri birliğe PKK'lı Gruplar ağır silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi.

 Çıkan çatışmada 26 asker şehit oldu, 22 asker yaralandı.PKK'lı kalabalık  gruplar saat 01.00'den itibaren Çukurca ilçe merkezindeki polis ve jandarma birimleriyle, ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Kekliktepe bölgesindeki askeri birliğe ağır silahlarla saldırdı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma aralıklarla sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Hakkari başta olmak üzere çevredeki birliklerden Çukurca'ya takviye gönderildi.

200 PKK'LI SALDIRDI

PKK'lı Gruplar, önce Çukurca ilçe merkezindeki polis ve askeri alanlara, ardından da sınırın sıfır noktasında bulunan askeri birlik ve karakollara saldırı düzenlediği belirtildi. İlçe merkezi ile karakollara yapılan saldırının 200 kişilik bir PKK'lı grup tarafından gereçekleştirildiği öğrenildi.

TÜRK ASKERİ IRAK TOPRAKLARINDA

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardından PKK'lı grubun özel birlikler tarafından takibe alındığı, 2 ayrı nokta sağlanan sıcak temasın ardından da Özel birliklerin bu iki noktadan sınırı geçerek Irak topraklarına girdikleri belirtildi.

ÇUKURCA'YA GİRİŞ-ÇIKIŞLAR KONTROL ALTINDA

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardandan Çukurca ilçe merkezine giriş ve çıkışlar da kontrol altına alındı.

KAZAN'DA OPERASYON

Bu arada en çok kayıpların olduğu Işıklı bölgesinde bulunan Kekliktepe ile yine sınırın sıfır noktasında bulunan Kazan vadisi ve Sabır Dağı bölgelerinde de yoğun bir operasyon sürdürülüyor. Kobra tipi helikopterlerin havadan destek sağladığı operasyon özel birlikler tarafından yürütüyor.

Abdullah Gül: Terörle sonuna kadar mücadele edilecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısına ilişkin, ''Bütün dünya şunu bilmeli ki; Türkiye azimli, kararlı bir şekilde bu terörle sonuna kadar mücadele edecektir ve bu terör karşısında hiçbir şekilde sarsılmayacaktır. Sonuna kadar da bu işi bitirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır'' dedi.

 

Kazakistan gezisi iptal

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın bugün yapacağı Kazakistan ziyareti iptal edildi.

DİĞER HABERLER

) Organik Derik Zeytininde Rekolte Düştü

) Organik Derik Zeytininde Rekolte Düştü

Zeytinin ana vatanı olarak bilinen, asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu Derik ilçesinde organik olarak yetiştirilen Derik halhalı zeytininde rekolte düştü. İlçede eski yöntemlerle yetiştirilen Derik halhalı zeytinlerinin hasadına başlandı. Türü bakımından bir yıl yüksek, diğer yıl düşük verim alınan zeytinin rekoltesinde düşüş yaşandı. Üreticiler bu yıl 500 ton verim bekliyor."Zeytinde, 'yok yılı' yaşıyoruz" Mardin Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Erkan Doğan, Derik zeytininde hasat döneminin başladığını, hasadın kasım sonuna kadar süreceğini söyledi. Doğan, ilçede türü bakımından zeytin üretiminde bir yıl yüksek bir yıl düşük verim alındığına işaret ederek, bu yıl verimin düştüğünü, üreticinin umudunun gelecek yıla kaldığını söyledi.

Irak, İstanbul'da inşa edilecek

Irak, İstanbul'da inşa edilecek

IRAK'TA PAZAR HIZLA BÜYÜYOR Ortadoğu'nun en dinamik proje pazarları arasında gösterilen ve hızla gelişen Irak'ın bu yılki büyük inşaat sözleşmelerinin değerinin 20 milyar doları aşması bekleniyor. Irak'taki ekonomik ve politik istikrara paralel olarak özellikle gelecek 5 yıllık dönemde enerji dışı yatırımların hızlı bir şekilde artması bekleniyor. Söz konusu yatırım alanları arasında kamu binaları, havaalanları, demiryolları, karayolu yapımına yönelik projeler gösteriliyor. Bunun yanı sıra önemli sosyal projeler, konut, sağlık ve eğitim sektörlerinde de göze çarpan fırsatlar olduğu vurgulanıyor. Irak'ın yeniden yapılanma programının masaya yatırılacağı konferansta finans, güvenlik ve hukuki altyapıdaki eksiklikleri ile genel malzeme sıkıntısı da görüşülecek. Toplantılarda Irak'ın altyapı projelerinin önündeki engellerin nasıl kaldırılacağı da ele alınacak.

MARDİN `deki mahkeme YPG'yi 'terör örgütü' ilan etti

MARDİN `deki mahkeme YPG'yi 'terör örgütü' ilan etti

MARDİN `deki mahkeme YPG'yi 'terör örgütü' ilan etti Rojava'da geçtiğimiz yıl yaralanan ve tedavi için getirildiği Mardin'de YPG'li olduğu iddiasıyla tutuklanan Rojavalı İsmail Sadık'a suçlamaları reddetmesine rağmen Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ceza verildi. Karar, "terör örgütü" listesinde yer almayan YPG'ye dair Türkiye mahkemelerinde verilen ilk yargı kararı oldu

VE PEŞMERGE KIZILTEPE DE

VE  PEŞMERGE KIZILTEPE DE

Peşmerge Güçleri, bugün IŞİD saldırısı altındaki Kobani e gitmek için KIZILTPE den geçti. Peşmerge birliği 150 kişiden oluşuyor.

Kızıltepe'de Peşmerge Kutlaması

 Kızıltepe'de Peşmerge Kutlaması

Kızıltepe'de Peşmerge KutlamasıSuriye’nin Kobani kentinde IŞİD'e karşı savaşacak peşmerge kuvvetlerinin geçmesi planlanan yollarda bekleyiş başladı. Kızıltepe ilçesinde de binlerce kişi ellerinde Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayraklarıyla peşmerge konvoyunun geçecek olmasını kutluyor. İpek Yolu'nda araçlarla konvoy oluşturan halkı yol kenarında bekleyenler destekliyor. Kobani lehine atılan sloganlar, zılgıt ve bayraklarla konvoyun geçişi bekleniyor

Mardin’de Emek Gençliği üyesi Adın için mevlid verildi

 Mardin’de Emek Gençliği üyesi Adın için mevlid verildi

Mardin’de Emek Gençliği üyesi Adın için mevlid verildiIŞİD çetelerinin saldırıları karşısında kısa bir süre önce Kobanê'deki YPG direnişine katılan ve girdiği çatışmada yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) Mardin’in merkez Yalım Mahallesinde Taziye Evinde MEYADER öncülüğünde mevlid verilen mevlide kentin din alimleri dualar okudu.IŞİD çetelerinin saldırıları karşısında kısa bir süre önce Kobanê'deki YPG direnişine katılan ve girdiği çatışmada yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) Mardin’in merkez Yalım Mahallesinde Taziye Evinde MEYADER öncülüğünde mevlid verildi. Mevlid okuyan Mardin Din Alimleri, Adın’ın ailesi, DBP ve HDP Mardin il ve ilçe yöneticileri, Mardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk ve Eski Yalım Belediye Başkanı İş Adamı Abdulkerim Adam Ve Diyarbakır’dan gelen Emek Gençlik üyeleriyle farklı tarihlerde YPG ve HPG’de evlatlarını kaybeden aileler bulundu.Din âlimleri, Adın için okudukları dualar arasında yaşanan savaşın son bulması içinde dualar okuyarak, “Mazlum halklara karşı zülüm Kürdistan’da işkence ve zülüm uyguluyorlar. Kürdistan toprakları için çok bedel verildi ve verilmeye devam ediyor. Kentin din alimleri olarak bizde inancımızı şehitlerimize getirdik. İnancımızı mücadeleleriyle büyüttük. Çünkü İslam diniyle gelen şahadeti, şuanda Kürt gençlerimiz sürdürüyor. Haksızlığa karşı baş kaldırıp hayatını kaybedenlerin şahadetini Allah bize de kısmet etsin” denildi.Mevlid’e okunan dua ve ikram edilen yemeklerle son buldu.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu