20 Aralık 2014 Cumartesi 02:47
 
  • 2,3172 TL

  • 2,8328 TL

  • 89,1101 TL

  • 83.574

HAKKARİ ÇUKURCA'DA PKK SALDIRISI 26 ŞEHİT

Hakkari Çukurca'da PKK saldırısı 26 Şehit
19 Ekim 2011 Çarşamba 13:24

HAKKARİ'nin Çukurca İlçesi merkezindeki güvenlik birimleriyle sınırdaki askeri birliğe PKK'lı Gruplar ağır silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi.

 Çıkan çatışmada 26 asker şehit oldu, 22 asker yaralandı.PKK'lı kalabalık  gruplar saat 01.00'den itibaren Çukurca ilçe merkezindeki polis ve jandarma birimleriyle, ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Kekliktepe bölgesindeki askeri birliğe ağır silahlarla saldırdı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma aralıklarla sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Hakkari başta olmak üzere çevredeki birliklerden Çukurca'ya takviye gönderildi.

200 PKK'LI SALDIRDI

PKK'lı Gruplar, önce Çukurca ilçe merkezindeki polis ve askeri alanlara, ardından da sınırın sıfır noktasında bulunan askeri birlik ve karakollara saldırı düzenlediği belirtildi. İlçe merkezi ile karakollara yapılan saldırının 200 kişilik bir PKK'lı grup tarafından gereçekleştirildiği öğrenildi.

TÜRK ASKERİ IRAK TOPRAKLARINDA

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardından PKK'lı grubun özel birlikler tarafından takibe alındığı, 2 ayrı nokta sağlanan sıcak temasın ardından da Özel birliklerin bu iki noktadan sınırı geçerek Irak topraklarına girdikleri belirtildi.

ÇUKURCA'YA GİRİŞ-ÇIKIŞLAR KONTROL ALTINDA

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardandan Çukurca ilçe merkezine giriş ve çıkışlar da kontrol altına alındı.

KAZAN'DA OPERASYON

Bu arada en çok kayıpların olduğu Işıklı bölgesinde bulunan Kekliktepe ile yine sınırın sıfır noktasında bulunan Kazan vadisi ve Sabır Dağı bölgelerinde de yoğun bir operasyon sürdürülüyor. Kobra tipi helikopterlerin havadan destek sağladığı operasyon özel birlikler tarafından yürütüyor.

Abdullah Gül: Terörle sonuna kadar mücadele edilecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısına ilişkin, ''Bütün dünya şunu bilmeli ki; Türkiye azimli, kararlı bir şekilde bu terörle sonuna kadar mücadele edecektir ve bu terör karşısında hiçbir şekilde sarsılmayacaktır. Sonuna kadar da bu işi bitirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır'' dedi.

 

Kazakistan gezisi iptal

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın bugün yapacağı Kazakistan ziyareti iptal edildi.

DİĞER HABERLER

Mardin'de pahallı ulaşımdan herkes şikayetçi

Mardin'de pahallı ulaşımdan herkes şikayetçi

Mardin'deki şehir içi ve ilçeler arası toplu taşıma ücretlerinin çok pahalı olması nedeniyle dar gelirli yurttaşlar sorun yaşıyor. Yapı Yol-Sen Genel Merkezi Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, toplu taşıma hizmetlerinde bilet ücretleri ve tarifelerinin halkın çıkarları doğrultusundan düzenlenmesi gerektiğini söylerken, Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Ata Altun ise ilçeler arası toplu taşıma araçlarını faaliyete geçirmek için çalışmalarının olduğunu belirtti.

Kızıltepe'de Tepki Çeken Heykel Kaldırıldı

Kızıltepe'de Tepki Çeken Heykel Kaldırıldı

Kızıltepe İlçesi'nde belediye tarafından Özgürlük Maydanı'na dikilen yılan sembollü Şahmeran Heykeli, halkın tepkisi üzerine kaldırdı.Belediye Başkanı İsmail Asi, heykelin halktan tepki alması üzerine kaldırdıklarını söyledi.

ÇÖZÜM SÜRECİ MARDİN’DE MASAYA YATIRILACAK

 ÇÖZÜM SÜRECİ MARDİN’DE MASAYA YATIRILACAK

Mardin’de, 'Barış konuşmaları, çözüm önerileri' paneli düzenlenecek.Kadim Akademi ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şubesi’nin ortaklaşa düzenleyeceği 'Barış konuşmaları, çözüm önerileri' paneli 13 Aralık Cumartesi günü bir otelde yapılacak. Çözüm sürecine yönelik görüş ve önerilerin masaya yatırılacağı panelde, Altan Tan, Orhan Miroğlu, Abdurrrahman Kurt, Nevzat Çiçek, Ferhat Kentel, Mehmet Yavuz, Seher Akçınar, Hüseyin Şeyhanlıoğlu ve Serdar Yıldırım görüşlerini paylaşacak. Panel ile ilgili bir açıklama yapan MÜSİAD'an yapılan yazılı açıklamada yapacakları çalışmanın çözüm sürecine katkı sunmasını umut ettiklerini söyledi. son birkaç yıldır büyük ümitlerle sürdürülen barış ve çözüm sürecinin son dönemlerde içine sürüklendiği çıkmazın, toplumun farklı kesimlerinin barış talebini daha güçlü dile getirmesini zorunlu kıldığını anlattı. Bu sürecin sadece siyasi aktörlerin politik zeminlerde yürütebileceği bir süreç olmadığını Toplumsal farkındalık ve katkılar, sürecin hem daha hızlı yürümesinde hem de daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesinde önemli dinamiklerdir. Kadim Akademi ve MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Barış konuşmaları, çözüm önerileri’ başlıklı bu çalışma da, toplumsal farkındalığı ve katkıyı artırmaya yönelik bir faaliyet olarak planlanmaktadır. Çalışmanın odak noktası somut çözüm önerileri olacaktır. Sürecin taşıdığı risk ve avantajlar ile bunların nihai çözüme dönüştürülmesinin imkanları tartışılacaktır. Çalışmanın temel amacı konuyla ilgili farklı düşüncelere rağmen barış paydasında ‘ortak bir dil’ oluşmasına katkı sağlamaktır. Panele tüm halkımız davetlidir" dedi

MARDİN’DE POLİSTEN DAYAK YİYEN ÇOCUKLAR MECLİSE TAŞINDI

MARDİN’DE POLİSTEN DAYAK YİYEN ÇOCUKLAR MECLİSE TAŞINDI

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Gazetemizin yaptığı haber üzerine polis şiddetini meclise taşıdı.HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği yazılı dilekçede şu soruların yanıtlanmasını istedi; “Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Son yıllarda AKP hükümetinin bütün devlet kurumlarını devletin değil hükümetin kurumları yapma girişiminin bir sonucu olarak, polis teşkilatının da önemli bir kısmı kendini halkın ve hukukun değil adeta hükümetin güvenlik gücü olarak görmeye başlamıştır. Hükümet çevrelerinin özellikle Gezi ve Kobani protesto eylemlerinden sonra yaptıkları her sert açıklamanın ardından polisin sokakta hakla karşı geliştirdiği şiddet eylemleri sürekli gündeme gelmektedir. En son 27 Kasım 2014 tarihinde Mardin İl Merkezinde ikisi sivil ikisi resmi dört polisin, özellikle birinin yaşları küçük olan üç çocuğa bir yol kenarında insanların gözleri önünde işkence yapması bunun en son örneği olmuştur” dedi.HÜKÜMET SERT AÇIKLAMA YAPAR POLİS ŞİDDET UYGULARHDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, İçişleri bakanına şu soruları yöneltti; “Hükümet çevrelerinin dönem dönem yaptıkları her sert açıklamanın ardından polislerin halka karşı bir şiddet eylemine girişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kolluk güçlerine keyfi ve orantısız şekilde güç kullanmalarına dair bir direktif verilmiş midir? Verilmiş ise artan orantısız ve keyfi polis şiddetinin nedeni nedir? Polisin Mardin Merkez ve Hakkâri Yüksekova’da çocuklara karşı sergilediği alındığında güvenlik yasasının yasalaşmasıyla birlikte nasıl bir ortamın ortaya çıkacağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tarz güvenlikçi önlemlerin gerçekten çözüm getirebileceğine inanıyor musunuz? 27 Kasım 2014’te meydana gelen ve 1 Aralık 2014 tarihinde basına düşen görüntülerde 2’si sivil, 2’si resmi dört polisin gündüz vakti insanların gözleri önünde üç çocuğa uyguladıkları şiddet ve kötü muamele, özellikle Kobanê protestoları sonrası yaşanan bütün şiddet olayları baz alındığında sizce bir istisna mıdır? Yoksa bu durum genel bir güvenlik politikasının sonucu mudur? 27 Kasım 2014 tarihinde Mardin’in Artuklu İlçesi Kızıltepe Kavşağında yoldan geçen yurttaşlar tarafından görüntülenen ve daha sonra basına düşen görüntülerdeki sivil ve resmi polislerin kimler olduğu tespit edilmiş midir? Bu polislerle ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Görüntülerde bir sivil polisin çocukları tekme tokat dövdüğü sırada diğer polislerin cep telefonlarıyla dayak anlarını kameraya almasını nasıl değerlendiriyorsunuz.

Mardin'de Araç Takla Attı

 Mardin'de Araç Takla Attı

Artuklu ilçesinden Kızıltepe yönüne giden H.B yönetimindeki araç takla attı.H.B yönetimindeki 47 DN 638 plakalı otomobil, Türkmenler kavşağında Otomobil sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybederek virajı alamayarak takla attı.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU VE MGC BAŞKANI CEMİL AYDOĞAN İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU VE MGC BAŞKANI CEMİL AYDOĞAN İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU VE MGC BAŞKANI CEMİL AYDOĞAN İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu