28 Kasım 2014 Cuma 21:06
 
  • 2,2206 TL

  • 2,7631 TL

  • 84,4530 TL

  • 86.169

HAKKARİ ÇUKURCA'DA PKK SALDIRISI 26 ŞEHİT

Hakkari Çukurca'da PKK saldırısı 26 Şehit
19 Ekim 2011 Çarşamba 13:24

HAKKARİ'nin Çukurca İlçesi merkezindeki güvenlik birimleriyle sınırdaki askeri birliğe PKK'lı Gruplar ağır silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi.

 Çıkan çatışmada 26 asker şehit oldu, 22 asker yaralandı.PKK'lı kalabalık  gruplar saat 01.00'den itibaren Çukurca ilçe merkezindeki polis ve jandarma birimleriyle, ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Kekliktepe bölgesindeki askeri birliğe ağır silahlarla saldırdı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma aralıklarla sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Hakkari başta olmak üzere çevredeki birliklerden Çukurca'ya takviye gönderildi.

200 PKK'LI SALDIRDI

PKK'lı Gruplar, önce Çukurca ilçe merkezindeki polis ve askeri alanlara, ardından da sınırın sıfır noktasında bulunan askeri birlik ve karakollara saldırı düzenlediği belirtildi. İlçe merkezi ile karakollara yapılan saldırının 200 kişilik bir PKK'lı grup tarafından gereçekleştirildiği öğrenildi.

TÜRK ASKERİ IRAK TOPRAKLARINDA

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardından PKK'lı grubun özel birlikler tarafından takibe alındığı, 2 ayrı nokta sağlanan sıcak temasın ardından da Özel birliklerin bu iki noktadan sınırı geçerek Irak topraklarına girdikleri belirtildi.

ÇUKURCA'YA GİRİŞ-ÇIKIŞLAR KONTROL ALTINDA

Gece başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmaların ardandan Çukurca ilçe merkezine giriş ve çıkışlar da kontrol altına alındı.

KAZAN'DA OPERASYON

Bu arada en çok kayıpların olduğu Işıklı bölgesinde bulunan Kekliktepe ile yine sınırın sıfır noktasında bulunan Kazan vadisi ve Sabır Dağı bölgelerinde de yoğun bir operasyon sürdürülüyor. Kobra tipi helikopterlerin havadan destek sağladığı operasyon özel birlikler tarafından yürütüyor.

Abdullah Gül: Terörle sonuna kadar mücadele edilecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısına ilişkin, ''Bütün dünya şunu bilmeli ki; Türkiye azimli, kararlı bir şekilde bu terörle sonuna kadar mücadele edecektir ve bu terör karşısında hiçbir şekilde sarsılmayacaktır. Sonuna kadar da bu işi bitirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır'' dedi.

 

Kazakistan gezisi iptal

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın bugün yapacağı Kazakistan ziyareti iptal edildi.

DİĞER HABERLER

KIZILTEPE ve artuklu`ya su verilmeye başlandı

 KIZILTEPE ve artuklu`ya su verilmeye başlandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü (MARSU), Mardin Merkez Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine içme suyu sağlayan Beyaz su boru hattında yaşanan patlamanın onarıldığını belirterek ilçelere suyun verilmeye başlandığını kaydetti.MARSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Mardin Merkez Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine içme suyu sağlayan Beyaz su boru hattında yaşanan patlamanın onarıldığını belirtti. Onarımın bitmesi ile beraber dün geceden bu yana borulara su akışının sağlandığı ilçelere suyun ulaşmaya başlandığı belirtildi.Öte yandan MARSU genel müdürlüğü açıklamada yurttaşların duyarlılıklarından dolayı teşekkür ett

KIZILTEPE`de kadınlar,şiddet`te karşı alanlara çıktı.

 KIZILTEPE`de kadınlar,şiddet`te karşı alanlara çıktı.

KIZILTEPE`de kadınlar,şiddet`te karşı alanlara çıktı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Kızıltepe İlçesinde yaklaşık 2 bini aşkın kadının katıldığı yürüyüş yapıldı. Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Leyla Salman, KESK Kadın Yürütmesi, DBP Kadın Meclisi, Nuda Kadın Merkezi, Şehit Ali Temel Kültür Merkezi çalışanlarının da yer aldığı yürüyüş ilçe otogarından başlayıp, Özgürlük meydanına kadar sürdü.Yürüyüş sırasında "Kadını katleden zihniyete Kobanê ruhu ile dur de!" yazılı pankart taşıyan kadınlar "Jin jiyan azadî", "Kadına şiddete hayır" sloganları atarken, Ş. Ali Temel Kültür Merkezi çalışanları da arbane çaldı.Yürüyüş sonrası kadınlar adına Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Leyla Salman konuştu.Türkiye'de hergün 5 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Salman, kadın bedeni ve kimliği üzerinde baskının her geçen gün arttığını söyledi. Yaşanan şiddetin içinde çocukların da nasibini aldığını vurgulayan Salman, "Bulunduğumuz her alanda savaşların önce kadınları ve çocukları vurduğunu haykırdık. Şengal'de kadını savunmasız yakalayan zihniyet, Kobanê'de başarıya ulaşacağını zannetmiştir. Kobanê'de özgürleyeşn kadınlar, DAİŞ çetelerine ve onları besleyen eril zihniyete en güzel cevabı vermişlerdir" dedi.Yapılan açıklamanın ardından kadınların etkinliği, Ş. Ali Temel Kültür Merkezi çalışanlarının seslendirdiği şarkılar ve arbaneler eşliğinde bir süre halaylar çekilmesiyle sona erdi

KADİM KÜLTÜRLERİN BAŞKENTİ'NDE BARIŞ KONUŞULACAK

 KADİM KÜLTÜRLERİN BAŞKENTİ'NDE BARIŞ KONUŞULACAK

Sulh ve Adalet Hareketi'nin öncülüğünde, Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği, Midyat Der, Haldehliler Derneği, Yolbaşılar Derneği, Mıhallemi Derneği, Anadolu Arap Birliği Derneği, Anadolu Arap Hareketi, Mıhallemi Genç Demokratlar Derneği, gibi sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle "Kadim Kültürlerin Başkenti'ne Barış Paneli" Midyatta düzenlenecek.Yapılacak Panalle ilgili yazılı açıklama yapan Sulh ve Adalet Hareketi “ Farklı kültür ve renklerden insanların hoşgörü temelinde bir birlerinin hukukuna riayet ederek yaşadığı Midyat, bundan sonra da barışın, birliğin ve bütünlüğün kök saldığı bir coğrafya olarak kalmak istediğinden 23 Kasım 2014 Pazar Saat: 12.00 de Midyat Aziz Önen Anadolu Lisesinde "Kadim Kültürlerin Başkenti'ne Barış Paneli" Midyatta düzenlenecek” dediBölgede isminden ve çalışmalarından epey ses getiren Sulh ve Adalet Hareketi'nin Midyat ilçesinde düzenleyeceği "Kadim Kültürlerin Başkenti'ne Barış Paneli" birçok sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Kadim Kültürlerin Başkenti'nde yoğun bir ilgi göreceğini belirten Sulh ve Adalet Hareketi “Kadim kültürlerin başkenti Midyat, yüz yıllar boyunca dillerin, dinlerin, mezheplerin ve etnik kimliklerin özgürce yaşadığı bir şehir olmuştur. Farklı kültür ve renklerden insanların hoşgörü temelinde bir birlerinin hukukuna riayet ederek yaşadığı Midyat, bundan sonra da barışın, birliğin ve bütünlüğün kök saldığı bir coğrafya olarak kalmak istiyor.” Diyerek panelin Mardin’deki barış ve kardeşlik ortamına katkı sunacağını belirtti.“Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki bir birinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır." Kur’an’ı kerim’den ayetlerde veren Sulh ve Adalet Hareketi, yapacakları Panelin Ayrımcı retçi anlayışı reddedip İnsanların birlikte kardeşçe yaşanacağına vurgu yaptı.Şiddetin, kavganın ve çatışmanın soğuk çehresinden uzak, diyalogun, müzakerenin ve kucaklaşmanın sıcak iklimini inşa etmenin, toplumdaki tüm katmanların sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Sulh ve Adalet Hareketi “Sözün gücünün etkisiz kalması, çatışma ve anarşiye zemin hazırlar. Düşünce dünyasının yok edildiği bir zeminde, silahlar ve bombalar devreye girer.” dedi

Kızıltepe'de Cinayet

 Kızıltepe'de Cinayet

Kızıltepe ilçesinde bir kişi başından ve karnından silahla vurularak öldürüldü. Edinilen bilgilere göre olay, bu sabah Yenimahalle`de meydana geldi. Mehmet Zeynettin Denktaş (49), çalıştığı Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde kaloriferleri yaktıktan sonra evinin yolunu tuttu. 4. kattaki evine çıkan Denktaş, binada kimliği belirsiz kişi veya kişilerin silahlı saldırısı sonucu başından ve karnından yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, Denktaş'ın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Polis, binada bulunan iki adet pompalı tüfeği, olayla ilgisinin olup olmadığını belirlemek için incelemeye aldı. Denktaş'ın yakınları sinir krizi geçirirken, cenaze, otopsi yapılmak üzere Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı

SÜRYANİ RAHİBİN CENAZESİNE MÜSLÜMANLAR DA KATILDI

SÜRYANİ RAHİBİN CENAZESİNE MÜSLÜMANLAR DA KATILDI

Midyat İlçesi'nde vefat eden Süryani rahip 72 yaşındaki Yakup Kurt, Süryani ve Müslümanların katıldığı törenle gözyaşları ve zılgıtlarla toprağa verildiMidyat’a bağlı İzbırak Köyü’nde bulunan Mor Dımit Kilisesi’nde yaşayan eski Süryani rahip Yakup Kurt, tedavi için gittiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp krizi geçirip öldü. İlçenin çeşitli kilise ve manastırlarında 29 yıl süre ile rahiplik yapan Kurt, Müslüman ve Süryani cemaati tarafından sevilen ve sayılan bir bilge olarak biliniyor. Yaşamı boyunca tarih bilgisi ve araştırmacı yönüyle tanınan Yakup Kurt, doğup büyüdüğü İzbırak Köyü’nde düzenlenen törenle defnedildi. Cenaze törenine Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit Vekili Rahip Gabriel Kurt, Süryani din adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kurt’un Almanya’da yaşayan ailesi, arkadaşları, yakınları ile çok sayıda Süryani ve Müslüman vatandaş katıldı. Ağıtlar ve zılgıtlar eşliğinde dua ve ayinlerin okunduğu cenaze töreninde Kurt, Süryani gelenek ve göreneklerine göre kilise bahçesinde daha önce vasiyet ettiği yerde gözyaşları arasında toprağa verildi. Süryani geleneğine göre cenaze töreni sonrasında, kilise çıkışında herkese çörek ve mırra ikram edildi.DAHA YAPMAK İSTEDİKLERİ VARDIAmcası Yakup Kurt’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Anton Kurt, cenaze töreninden sonra yaptığı açıklamada, "Tüm ailemiz cenaze töreni için Almanya’dan geldik. Biz amcamın vasiyeti üzerine onu burada son yolculuğuna uğurluyoruz. Amcamın daha yapmak istedikleri, planları vardı. O dilini, insanlarını ve kendi toprağını çok severdi. Cenaze törenimize katılan herkese çok çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye'de hak ihlalleri artıyor

 Türkiye'de hak ihlalleri artıyor

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gün’üne ilişkin, çocuk haklarının riayet edilmediği belirtilen açıklamada hak ihlallerinin Türkiye’de artarak devam ettiği ifade edildiİHD Mardin Şubesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gün’üne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler tarafından 2 Eylül 1990 da yürürlüğe giren sözleşmede Amerika ve Somali dışında bütün dünya ülkelerinin taraf olduğu bu sözleşme ile çocuk haklarının riayet edilmediği belirtilen açıklamada hak ihlallerinin Türkiye’de artarak devam ettiği ifade edildi.İHD olarak, “Ülkemizde ve dünyada çocukların fiziksel, cinsel, duygusal ve her türlü istismarların takipçisi olacağımızı, yaşam hakkını ihlal edenlerle mücadele edeceğiz” diyen açıklamada sadece bu günün değil, yılın her gününün çocuklar için olmasını ve savaştan uzak bir dünya için mücadele edeceklerini belirtti.Açıklamanın devamında bölge hapishanesinde her türlü haklarından mahrum bırakılan çocuklar yanı sıra Kobanê direnişi sırasında Qamışlo Nusaybin sınırında Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu katledilen 8 yaşındaki Beşir Ramazan Arif dışında Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, Mizgin Özbek, Rozerin Aksu… Gibi onlarca Kürt çocuğunun bulunduğunu hatırlattı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu